Colon Cancer Treatment (PDQ®) -Patient Version
Általános információ a vastagbélrákról
Főbb pontok
- A vastagbélrák olyan betegség, amelyben malignus (rákos) sejtek alakulnak ki a vastagbél szövetében.
- Az egészségi állapot befolyásolja a vastagbélrák kialakulásának kockázatát.
- A vastagbélrák jelei közé tartozik a székletben lévő vér vagy a bélrendszeri elváltozás.
- A vastagbél- és a végbél-vizsgálatot a vastagbélrák észlelésére és diagnosztizálására használják.
- Bizonyos tényezők befolyásolják a prognózist (a helyreállítás esélyét) és a kezelési lehetőségeket.
A vastagbélrák olyan betegség, amelyben malignus (rákos) sejtek alakulnak ki a vastagbél szövetében.
A vastagbél a test emésztőrendszerének része. Az emésztőrendszer eltávolítja és feldolgozza a tápanyagokat (vitaminokat, ásványi anyagokat, szénhidrátokat, zsírokat, fehérjéket és vizet) az élelmiszerektől, és segít a hulladék anyagból a testből eltávolítani. Az emésztőrendszer a nyelőcsőből, a gyomorból és a kicsi és vastagbélből áll. A vastagbél (vastagbél) a vastagbél első része és kb. 5 láb hosszú. Együtt a végbél és az anális csatorna alkotja a vastagbél utolsó részét, és körülbelül 6-8 hüvelyk hosszúak. Az anális csatorna az anuson végződik (a vastagbél nyitása a test külső része felé). Nagyít Az alsó emésztőrendszer anatómiája, amely a vastagbél- és egyéb szerveket mutatja.
Lásd a gyermekkori szokatlan rákokról szóló PDQ-összefoglalót a gyermekek vastagbélrákáról.
Az egészségi állapot befolyásolja a vastagbélrák kialakulásának kockázatát.
Bármi, ami növeli az esélyét a betegség megszerzésére, kockázati tényezőnek nevezik. A kockázati tényező nem jelenti azt, hogy rákot fog kapni; ha nincsenek kockázati tényezők, nem jelenti azt, hogy nem fog rákot kapni. Beszéljen orvosával, ha úgy gondolja, hogy fennáll a vastagbélrák kockázatának veszélye.
A colorectalis rák kockázati tényezői a következők:
- Családtörténete a vastagbél vagy a végbélrák egy elsőfokú rokonában (szülő, testvér vagy gyermek).
- Miután egy személyes története a vastagbélrák, a végbél vagy a petefészk.
- Magas kockázatú adenomákkal (1 cm-es vagy annál nagyobb vastagságú, vagy mikroszkóp alatt abnormálisnak tűnő sejtek).
- Miután öröklődött bizonyos gének öröklődését, amelyek növelik a familiáris adenomatózus polipózis (FAP) vagy a Lynch-szindróma (örökletes nonpolyposis colorectalis rák) kockázatát.
- 8 éves vagy annál idősebb személyi krónikus colitis vagy Crohn-betegség előfordulása.
- Három vagy annál több alkoholos ital naponta.
- Dohányzó cigaretták.
- Fekete.
- Mivel elhízott.
A rákos megbetegedések fő kockázati tényezője az idősebb kor. A rák növekvő esélye egyre nő.
Nagyít Polipok a vastagbélben. Néhány polip van egy szárral, mások pedig nem. Az alsó rész egy polipot ábrázol egy szárral.
A vastagbélrák jelei közé tartozik a székletben lévő vér vagy a bélrendszeri elváltozás.
Ezeket és más tüneteket a vastagbélrák okozhatja, vagy más körülményeket. Vegye fel a kapcsolatot orvosával, ha rendelkezik az alábbiak bármelyikével:
- A bowel szokások megváltozása.
- Vér (akár vörös vagy nagyon sötét) a székletben.
- Hasmenés, székrekedés vagy érzés, hogy a bél nem ürül ki egészen.
- A szokásosnál szűkebb székek.
- Gyakran fájdalmas fájdalom, puffadás, teltség vagy görcsök.
- Súlyvesztés nem ismert okból.
- Nagyon fáradtnak érzi magát.
- Hányás.
A vastagbél- és a végbél-vizsgálatot a vastagbélrák észlelésére és diagnosztizálására használják.
A következő tesztek és eljárások alkalmazhatók:
- Fizikai vizsga és történelem: Test a szervezet általános egészségi jeleit ellenőrizni, beleértve a betegség tüneteinek ellenőrzését, például csomókat vagy bármi mást, ami szokatlannak tűnik. A páciens egészségi szokásainak és múltbeli betegségeinek és kezeléseinek története is meg fog történni.
- Digitális rektális vizsga: A végbél vizsgálata. Az orvos vagy a nővér behelyezi a koptatott, kesztyűs ujját a végbélbe, hogy érzi a csomók vagy bármi más, ami szokatlannak tűnik.
- Székleti okkult vérvizsgálat (FOBT): A széklet (szilárd hulladék) vér ellenőrzésére szolgáló teszt, amely csak mikroszkóppal látható. A széklet kis méretű mintáját egy különleges kártyára vagy egy különleges tárolóba helyezzük, és visszaküldjük az orvoshoz vagy laboratóriumba tesztelés céljából. A székletben lévő vér a polipok, a rák vagy egyéb állapotok jele lehet.
Kétféle FOBT létezik:
- Guaiac FOBT: A speciális kártyán levő székletet egy vegyszerrel teszteljük. Ha vér van a székletben, a különleges kártya színe megváltozik. Nagyít
A guaiacus széklet okkult vérvizsgálata (FOBT) ellenőrzi az okkult (rejtett) vért a székletben. A széklet kis mintáit egy speciális kártyára helyezzük, és visszaküldjük orvoshoz vagy laboratóriumba tesztelés céljából.
- Immunkémiai FOBT: A székletminta folyadékot ad. Ezt a keveréket egy gépbe injektálják, amely olyan antitesteket tartalmaz, amelyek képesek kimutatni a széklet vérét. Ha a székletben vér van, a gép ablakában megjelenik egy sor. Ezt a tesztet székleti immunkémiai tesztnek vagy FIT-nek is nevezik. Nagyít
A széklet immunokémiai teszt (FIT) ellenőrzi az okkult (rejtett) vért a székletben. A széklet kis mintáját egy speciális gyűjtőcsőbe vagy speciális kártyákba helyezték és visszaküldték orvoshoz vagy laboratóriumba tesztelés céljából.
Bizonyos tényezők befolyásolják a prognózist (a helyreállítás esélyét) és a kezelési lehetőségeket.
A prognózis (a helyreállítás esélye) és a kezelési lehetőségek függenek a következőktől:
- A rák stádiuma (függetlenül attól, hogy a rák csak a vastagbél belső bélésében vagy a vastagbél falán átterjedt-e, vagy a nyirokcsomókra vagy a test többi helyére terjedt ki).
- Hogy a rák blokkolta-e vagy a lyukakat tett-e a vastagbélben.
- Akár rákos sejtek vannak a műtét után.
- Függetlenül attól, hogy a rák előfordult.
- A beteg általános egészségi állapota.
A prognózis a kezelés megkezdése előtt a carcinoembryonic antigén (CEA) vérszintjétől is függ. A CEA a vérben található olyan anyag, amely a rák jelenlétében fokozódhat.
A vastagbélrák szakaszai
Főbb pontok
- A vastagbélrák diagnosztizálása után teszteket végeznek annak megállapítására, hogy a rákos sejtek a vastagbélben vagy a test más részein terjednek-e.
- Háromféleképpen lehet rákosodni a szervezetben.
- A rák elterjedhet, ahonnan a test más részeire kezd.
- A következő lépéseket alkalmazzák a vastagbélrák esetében:
- 0. stádium (carcinoma in situ)
- I. szakasz
- II
- III. Szakasz
- IV
A vastagbélrák diagnosztizálása után teszteket végeznek annak megállapítására, hogy a rákos sejtek a vastagbélben vagy a test más részein terjednek-e.
Az eljárás, amelyet annak megállapítására használnak, hogy a rák a vastagbélben vagy a test más részein terjed, az úgynevezett staging. A beavatkozási folyamatból származó információk meghatározzák a betegség állapotát. Fontos megismerni a színpadat a kezelés megtervezéséhez.
A következő tesztek és eljárások használhatók az átmeneti folyamat során:
- CT vizsgálat (CAT scan): Olyan eljárás, amely a testen belül elhelyezkedő területekről, például a hasról vagy a mellkasról készített különböző részleteket tartalmazó képekből áll. A képeket egy röntgenkészülékhez csatlakoztatott számítógép készítette. A festéket be lehet fecskendezni a vénába, vagy lenyelni, hogy segítsen a szervek vagy szövetek világosabb megjelenítésében. Ezt az eljárást számítógépes tomográfia, számítógépes tomográfia vagy számítógépes axiális tomográfia néven is nevezik.
- MRI (mágneses rezonancia képalkotás): Olyan eljárás, amely mágnest, rádióhullámokat és számítógépet használ, hogy részletes képet készíthessen a kettősponton belüli területekről. A gadolínium nevű anyagot vénán keresztül injektálják a páciensbe. A gadolínium a ráksejtek körül gyűjti össze, hogy a képen fényesebbek legyenek. Ezt az eljárást nukleáris mágneses rezonancia képalkotásnak is nevezik (NMRI).
- PET-vizsgálat (pozitron emissziós tomográfia vizsgálat): Eljárás rosszindulatú sejtek felkutatására a szervezetben. Kis mennyiségű radioaktív glükózt (cukrot) injektálnak a vénába. A PET-szkenner forog a test körül, és képet ad arról, hogy hol van a glükóz. A rosszindulatú daganatsejtek fényesebbek a képen, mert aktívabbak és több glükózzal vesznek fel, mint a normál sejtek.
- Mellkas röntgen: A mellkas belsejében lévő szervek és csontok röntgensugara. A röntgensugár egyfajta energiasugár, amely átmegy a testen és a filmre, és így képeket készít a test belsejében.
- Sebészet: A daganat eltávolítására szolgáló eljárás, és megvizsgálja, milyen mértékben terjedt el a vastagbél.
- Nyirokcsomóbiopszia: A nyirokcsomó egészének vagy egy részének eltávolítása. A patológus mikroszkóp alatt vizsgálja a szövetet, hogy rákos sejteket keressen.
- Teljes vérvétel (CBC): Olyan eljárás, amely során vérmintát rajzolnak és ellenőrzik az alábbiak szerint:
- A vörösvértestek, a fehérvérsejtek és a vérlemezkék száma.
- A hemoglobin mennyisége (az oxigént hordozó fehérje) a vörösvérsejtekben.
- A vérminták vörösvérsejtekből álló része.
Háromféleképpen lehet rákosodni a szervezetben.
A rák terjedhet a szöveteken, a nyirokrendszeren és a vérön:
- Szövet. A rák terjed, ahonnan a közeli területeken növekszik.
- Nyirokrendszer. A rák terjed, ahonnan a nyirokrendszerbe jut. A rák a nyirokcsatornákon át a test más részein halad át.
- Vér. A rák terjed, ahonnan a vérbe kerül. A rák az ereket átmegy a test más részein.
A rák elterjedhet, ahonnan a test más részeire kezd.
Amikor a rák a szervezet egy másik részébe terjed, akkor metasztázisnak nevezik. A rákos sejtek elszakadnak attól, ahonnan elkezdődtek (az elsődleges tumor), és a nyirokrendszeren vagy a véren keresztül haladnak.
- Nyirokrendszer. A rák bejut a nyirokrendszerbe, átmegy a nyirokcsomókon és tumor (metasztatikus daganat) alakul ki a test egy másik részén.
- Vér. A rák bejut a vérbe, áthalad az erekben, és tumor (metasztatikus daganat) alakul ki a test másik részén.
Az áttétes tumor ugyanolyan típusú rák, mint az elsődleges daganat. Például, ha a vastagbélrák terjed a tüdőbe, akkor a tüdőben a rákos sejtek valójában vastagbélrákos sejtek. A betegség metasztatikus vastagbélrák, nem tüdőrák.
A következő lépéseket alkalmazzák a vastagbélrák esetében:
0. stádium (carcinoma in situ)
A 0. stádiumban abnormális sejteket találunk a vastagbél falának nyálkahártyáján (legbelső rétegében). Ezek a kóros sejtek rákká válhatnak és terjedhetnek. A 0. stádiumot karcinóma in situ is nevezik.
Az I. stádiumban a vastagbél falának nyálkahártyájába (legbelső rétegébe) rák alakult ki, és a submucosára terjedt (a szövet alatti réteg a nyálkahártyán). A rák terjedhet a vastagbél falának izomrétegére.
A II. Stádiumú vastagbélrák IIA., IIB. Szakaszra és IIC szakaszra van osztva.
- IIA. Szakasz: A vastagbélréteg izomrétegét a vastagbél falának serosza (legkülső rétegére) átterjedt.
- IIB. Szakasz: A rák a vastagbél falának serosza (legkülső rétegen) átterjedt, de nem terjedt el a közeli szervekbe.
- IIC stádium: A rák a vastagbél falának serosszai (legkülső rétegen) átterjedt a közeli szervekre.
A III. Stádiumú vastagbélrák a IIIA, a IIIB és a III.
Nagyít Stage IIIA vastagbélrák. A rák a vastagbél falának nyálkahártyájára terjedt át a submukózra, és terjedhet az izomrétegre, és a nyirokcsomók közelében közel egy-három közeli nyirokcsomóban vagy szövetben terjedt el. VAGY, a rák terjedt a nyálkahártyán a submucosa és a 4-6 közeli nyirokcsomók.
- A rák a vastagbél falának nyálkahártyájára (a legbelső rétegen) átterjedt a submucosába (a szövet alatti szövetréteg a nyálkahártyán), és terjedhet a vastagbél falának izomrétegére. A rák legalább egy, de legfeljebb 3 közeli nyirokcsomóra terjedt ki, vagy a rákos sejtek a nyirokcsomók közelében lévő szövetekben képződtek; vagy
- A rák a vastagbél falának nyálkahártyájára (a legbelső rétegen) átterjedt a submucosára (a szövet alatti réteg a nyálkahártyán). A rák legalább négy, de legfeljebb hat közeli nyirokcsomóra terjedt el.
- A rák a vastagbélfal izomrétegére átterjedt a vastagbél falának serosójára (legkülső rétegére), vagy átterjedt a szerosán, de nem a közeli szervekre. A rák legalább egy, de legfeljebb 3 közeli nyirokcsomóra terjedt ki, vagy a rákos sejtek a nyirokcsomók közelében lévő szövetekben képződtek; vagy
- A rák a vastagbél falának izomrétegére vagy a vastagbél falának serosójára (legkülső rétegére) terjed. A rák legalább négy, de legfeljebb hat közeli nyirokcsomóra terjedt el; vagy
- A rák a vastagbél falának nyálkahártyájára (a legbelső rétegen) átterjedt a submucosába (a szövet alatti szövetréteg a nyálkahártyán), és terjedhet a vastagbél falának izomrétegére. A rák 7 vagy több közeli nyirokcsomóra terjed.
- A rák a vastagbél falának serosszai (legkülső rétegen) átterjedt, de nem terjedt el a közeli szervekbe. A rák legalább négy, de legfeljebb hat közeli nyirokcsomóra terjedt el; vagy
- A rák a vastagbélfal izomrétegére átterjedt a vastagbél falának serosszai (legkülső rétegére), vagy átterjedt a szerosán, de nem terjedt el a közeli szervekbe. A rák 7 vagy több közeli nyirokcsomóra terjedt el; vagy
- A rák a vastagbél falának serosszai (legkülső rétegen) átterjedt, és elterjedt a közeli szervekbe. A rák egy vagy több közeli nyirokcsomóra terjedt ki, vagy a rákos sejtek a nyirokcsomók közelében lévő szövetekben képződnek.
A IV. Stádiumú vastagbélrák az IVA és a IVB szakaszra oszlik.
- IVA. Szakasz: A rák terjedhet a vastagbél falán és elterjedhet a közeli szervekbe vagy a nyirokcsomókba. A rák egy olyan szervre terjedt el, amely nem köze van a vastagbélhez, mint például a máj, a tüdő vagy a petefészek, vagy egy távoli nyirokcsomó.
- IVB stádium: A rák terjedhet a vastagbél falán, és elterjedhet a közeli szervekbe vagy a nyirokcsomókba. A rák több olyan szervre terjedt ki, amely nem a vastagbél közelében van, vagy a hasfal bélésébe.
Újra visszatérő vastagbélrák
A visszatérő vastagbélrák olyan rák, amely a kezelést követően visszatér (visszatér). A rák visszatérhet a vastagbélben vagy a test más részein, például a májban, a tüdőben vagy mindkettőben.
Kezelési opció áttekintése
Főbb pontok
- Különböző típusú kezelések vannak a vastagbélrákos betegek számára.
- Hatféle standard kezelést alkalmaznak:
- Sebészet
- Rádiófrekvenciás abláció
- cryosurgery
- kemoterápiás kezelés
- Sugárkezelés
- Célzott terápia
- A klinikai vizsgálatok során új típusú kezelést tesztelnek.
- A vastagbélrák kezelése mellékhatásokat okozhat.
- A betegek esetleg gondolkodni akarnak a klinikai vizsgálatban való részvételről.
- A betegek klinikai vizsgálatokat végezhetnek rákkezelésük előtt, alatt vagy után.
- Szükség lehet nyomonkövetési tesztekre.
Különböző típusú kezelések vannak a vastagbélrákos betegek számára.
A vastagbélrákos betegek számára különböző típusú kezelések állnak rendelkezésre. Néhány kezelés standard (jelenleg alkalmazott kezelés), és néhányat klinikai vizsgálatokban tesztelnek. A kezelés klinikai vizsgálata egy olyan kutatási tanulmány, melynek célja a jelenlegi kezelések javítása vagy a rákos betegek új kezeléseivel kapcsolatos információk beszerzése. Amikor a klinikai vizsgálatok azt mutatják, hogy az új kezelés jobb, mint a hagyományos kezelés, az új kezelés válhat a szokásos kezelésnek. A betegek esetleg gondolkodni akarnak a klinikai vizsgálatban való részvételről. Néhány klinikai vizsgálat csak olyan betegek számára nyitott, akik nem kezdték meg a kezelést.
Hatféle standard kezelést alkalmaznak:
A műtét (a rák eltávolítása egy műtét során) a leggyakoribb kezelés a vastagbélrák minden szakaszában. Az orvos eltávolíthatja a rákot az alábbi típusú műtétek valamelyikével:
- Localexcision: Ha a rákot nagyon korai stádiumban találjuk, az orvos eltávolíthatja azt anélkül, hogy a hasfalon keresztül vágna. Ehelyett az orvos egy csövet helyezhet el egy vágóeszközzel a végbélen keresztül a vastagbélbe, és kivághatja a rákot. Ezt helyi kivágnak nevezik. Ha a rák egy polipban (egy kis kiterjedésű szövetben) található, akkor a műtétet polypectomiának nevezik.
- A vastagbél elváltozása anasztomózissal: Ha a daganat nagyobb, akkor az orvos részleges colectomy-t (eltávolítja a rákot és körülötte kis mennyiségű egészséges szövetet). Az orvos ezután elvégezhet egy anasztomózist (a vastagbél egészséges részeit varrni). Az orvos általában eltávolítja a nyirokcsomókat a vastagbél közelében és mikroszkóp alatt megvizsgálja, hogy rákot tartalmaz-e. Nagyít
A vastagbél elváltozása anasztomózissal. A rákot és a közeli egészséges szövetet tartalmazó vastagbél egy részét eltávolítjuk, majd a vastagbél elvágott végét összekapcsoljuk.
- A vastagbél kolosztómiás elváltozása: Ha az orvos nem tudja varrni a kettőspont két végét, akkor a test külsején sztómát (nyílást) tesznek a hulladék átjutására. Ezt az eljárást kolosztómiának nevezik. A zsákot a sztóba helyezzük, hogy összegyűjtsük a hulladékot. Néha a kolosztómia csak addig szükséges, amíg az alsó vastagbél meggyógyult, majd megfordítható. Ha az orvosnak meg kell szüntetnie a teljes alsó vastagbélt, akkor a kolosztóma állandó lehet. Nagyít
Colon rákos műtét kolosztómiával. A rákot és a közeli egészséges szövetet tartalmazó vastagbélréteg egy részét eltávolítjuk, sztómát hozunk létre, és egy kolosztóniás tasakot kötünk a sztómához.
Miután az orvos eltávolít minden rákot, amely a műtét idején látható, egyes betegek kemoterápiát vagy sugárterápiát kaphatnak a műtét után, hogy megöljék a rákos sejteket. A műtét után adott kezelést, hogy csökkentsék annak kockázatát, hogy a rák visszajön, az adjuváns terápiának nevezik.
Rádiófrekvenciás abláció
A rádiófrekvenciás abláció egy speciális szonda alkalmazása apró elektródákkal, amelyek megölik a rákos sejteket. Néha a szondát közvetlenül a bőrön keresztül helyezzük, és csak helyi érzéstelenítésre van szükség. Más esetekben a szondát beletesszük a hasba. Ez a kórházban általános érzéstelenítéssel történik.
cryosurgery
A cryosurgery egy olyan kezelés, amely a kóros szöveteket fagyasztja és elpusztítja. Ezt a fajta kezelést hívják krioterápiának.
kemoterápiás kezelés
A kemoterápia egy olyan rákkezelés, amely a rákos sejtek növekedését megakadályozó gyógyszereket használ, akár a sejtek megölésével, akár megakadályozva azok elosztását. Ha a kemoterápiát szájon át vagy vénába vagy izomba injektálják, a gyógyszerek bejutnak a véráramba, és rákos sejteket érhetnek el a szervezetben (szisztémás kemoterápia). Ha a kemoterápiát közvetlenül a cerebrospinális folyadékba, egy szervbe vagy egy testüregbe, például a hasba helyezik, a gyógyszerek elsősorban a rákos sejteket érintik ezen a területen (regionális kemoterápia).
A máj artériájának kemoembolizációja alkalmazható a májban terjedő rák kezelésére. Ez magában foglalja a máj artéria (a fő mûtétet, amely a májba juttatja a vért) blokkolását és daganatellenes gyógyszereket az eltömõdés és a máj között. A máj artériái ezután a gyógyszereket a máj egészére szállítják. Csak egy kis mennyiségű gyógyszer jut el a test többi részéhez. Az elzáródás átmeneti vagy tartós lehet, attól függően, hogy mit használnak az artéria blokkolásához. A máj továbbra is vért kap a máj vénájából, amely a gyomorból és a bélből vért szállít.
A kemoterápia beadása függ a kezelt rák típusától és állapotától.
Sugárkezelés
A sugárterápia olyan rákkezelés, amely nagy energiájú röntgenfelvételt vagy egyéb sugárzást használ fel a rákos sejtek megölése vagy növekedésük megakadályozására. Kétféle sugárkezelés létezik:
- A külső sugárterápia a testen kívüli gépet sugárzásnak sugározza a rák felé.
- A belső sugárterápia olyan radioaktív anyagot használ, amelyet tűk, magok, vezetékek vagy katéterek pecsételnek, amelyek közvetlenül a rákban vagy annak közelében helyezkednek el.
A sugárkezelés módja attól függ, hogy milyen típusú rákot alkalmaznak. A külső sugárterápiát palliatív terápiaként alkalmazzák a tünetek enyhítésére és az életminőség javítására.
Célzott terápia
A célzott terápia egyfajta kezelés, amely kábítószereket vagy egyéb anyagokat használ fel egyedi ráksejtek azonosítására és támadására, anélkül, hogy károsíthatja a normál sejteket.
A célzott terápiák típusai a vastagbélrák kezelésében a következők:
- Monoklonális antitestek: Monoklonális antitesteket készítenek a laboratóriumban egyfajta immunrendszer sejtből. Ezek az antitestek azonosítják az anyagokat a rákos sejtekben vagy normál anyagokban, amelyek segíthetnek a rákos sejtek növekedésében. Az antitestek az anyagokhoz kötődnek, és megölik a rákos sejteket, megakadályozzák növekedésüket, vagy megakadályozzák az elterjedést. A monoklonális antitesteket infúzió formájában adják. Ezek önmagukban alkalmazhatók, vagy kábítószerek, toxinok vagy radioaktív anyagok közvetlenül rákos sejtekbe juttathatók.
Különböző típusú monoklonális antitest terápia létezik:
- Vascularis endothelialis növekedési faktor (VEGF) inhibitor terápia: A rákos sejtek egy VEGF nevű anyagot alkotnak, amely új erek kialakulását eredményezi (angiogenezis) és segít a rák növekedésében. A VEGF inhibitorok blokkolják a VEGF-et, és megakadályozzák az új erek kialakulását. Ez megölheti a rákos sejteket, mert új véredényekre van szükségük. A bevacizumab és a ramucirumab VEGF-inhibitorok és angiogenezis-inhibitorok.
- Epidermális növekedési faktor receptor (EGFR) inhibitor terápia: Az EGFR-ek olyan fehérjék, amelyek bizonyos sejtek felszínén találhatók, beleértve a rákos sejteket. Az epidermális növekedési faktor az EGFR-hez kapcsolódik a sejt felszínén, és a sejtek növekedését és megosztását eredményezi. Az EGFR-inhibitorok blokkolják a receptort, és megakadályozzák, hogy az epidermális növekedési faktor a rákos sejthez kapcsolódjon. Ez megakadályozza a ráksejtek növekedését és megosztását. A cetuximab és a panitumumab EGFR-inhibitorok.
- Immun kontrollpont-inhibitor terápia: A PD-1 fehérje a T-sejtek felszínén, amely segít megőrizni a szervezet immunválaszát. Ha a PD-1 egy másik, PDL-1 nevű rákos sejthez kötődik, megállítja a T sejtet a rákos sejt megöléséből. PD-1 inhibitorok kapcsolódnak a PDL-1-hez, és lehetővé teszik a T-sejtek számára, hogy megöljék a rákos sejteket. A pembrolizumab egyfajta immunellenőrző pont-inhibitor. Nagyít
Immun kontrollpont-inhibitor. A checkpoint fehérjék, például a PD-L1 a tumorsejteken és a PD-1-en a T-sejteken segítenek megőrizni az immunválaszokat. A PD-L1 PD-1-hez való kötődése megakadályozza, hogy a T-sejtek megölhessék a tumorsejteket a testben (bal oldali panel). A PD-L1 PD-1-hez való kötődés blokkolása immunellenőrző pont-inhibitorral (anti-PD-L1 vagy anti-PD-1) lehetővé teszi a T-sejtek számára, hogy megölik a tumorsejteket (jobb oldali panel).
- A Ziv-aflibercept egy érrendszeri endothelialis növekedési faktorcsapda, amely blokkolja az új vérerek tumorokban való növekedéséhez szükséges enzimet.
- A Regorafenib-t a vastagbélrák kezelésére használják, amely a test más részeire terjedt el, és nem javult más kezeléssel. Megakadályozza bizonyos fehérjék hatását, beleértve az érrendszeri endothelialis növekedési faktort. Ez segíthet a rákos sejtek növekedésében, és megöli őket. Megakadályozhatja továbbá az új erek növekedését, amellyel a tumoroknak növekedniük kell.
A klinikai vizsgálatok során új típusú kezelést tesztelnek.
A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos információk az NCI honlapján találhatók.
A vastagbélrák kezelése mellékhatásokat okozhat.
A rák kezelésével okozott mellékhatásokról a mellékhatások oldalán olvashat.
A betegek esetleg gondolkodni akarnak a klinikai vizsgálatban való részvételről.
Néhány beteg esetében a klinikai vizsgálatban való részvétel lehet a legjobb kezelés választása. A klinikai vizsgálatok része a rákkutatási folyamatnak. Klinikai kísérleteket végeztünk annak megállapítására, hogy az új rákkezelések biztonságosak és hatékonyak-e vagy jobbak-e, mint a szokásos kezelés.
A mai rák elleni szokásos kezelések közül sok a korábbi klinikai vizsgálatokon alapul. A klinikai vizsgálatban részt vevő betegek a szokásos kezelést kapják, vagy az elsők között új kezelést kaphatnak.
A klinikai vizsgálatokban részt vevő betegek segítenek a jövőben a rák kezelésének javításában is. Még akkor is, ha a klinikai vizsgálatok nem eredményeznek hatékony új kezeléseket, gyakran válaszolnak fontos kérdésekre és elősegítik a kutatás továbbterjedését.
A betegek klinikai vizsgálatokat végezhetnek rákkezelésük előtt, alatt vagy után.
Néhány klinikai vizsgálatban csak olyan betegek tartoznak, akik még nem részesültek kezelésben. Az egyéb kísérletek vizsgálati kezelése olyan betegeknél, akiknek a rákja nem javult. Vannak klinikai vizsgálatok is, amelyek új módszereket próbálnak megakadályozni a rák előfordulásának visszatéréséből (visszatérés) vagy a rák kezelésének mellékhatásainak csökkentésében.
Klinikai vizsgálatok zajlanak az ország számos részén. Az NCI által támogatott klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos információk megtalálhatók az NCI klinikai vizsgálata weboldalán. Más szervezetek által támogatott klinikai vizsgálatok megtalálhatók a ClinicalTrials.gov weboldalon.
Szükség lehet nyomonkövetési tesztekre.
A rák diagnosztizálásához vagy a rák kialakulásának megismeréséhez elvégzett néhány vizsgálat megismételhető. Néhány teszt megismétlődik, hogy megnézze, milyen jól működik a kezelés. A vizsgálatok folytatására, megváltoztatására vagy abbahagyására vonatkozó döntések alapulhatnak e vizsgálatok eredményei alapján.
A vizsgálatok egy része a kezelés befejezése után időről időre megmarad. Ezeknek a vizsgálatoknak az eredményei megmutathatják, hogy megváltozott-e az állapotod, vagy ha a rák megbetegedett (visszatér). Ezeket a teszteket néha nyomon követési teszteknek vagy ellenőrzéseknek nevezik.
A vastagbélrák kezelési lehetőségei
Az alább felsorolt kezelésekkel kapcsolatban tekintse meg a Kezelési opció áttekintése részt.
0. stádium (carcinoma in situ)
A 0. stádium (in situ rákos megbetegedés) kezelése magában foglalhatja a következő típusú műtéteket:
- Localexcision vagy egyszerű polypectomy.
- Reteszelés és anasztomózis. Ez akkor történik, ha a daganat túl nagy ahhoz, hogy eltávolítsa a helyi kivágást.
A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.
I. fázisú vastagbélrák
Az I. stádiumú vastagbélrák kezelése általában a következőket foglalja magában:
A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.
II. Stádiumú vastagbélrák
A II. Stádiumú vastagbélrák kezelése a következőket foglalhatja magában:
A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.
III. Stádiumú vastagbélrák
A III. Stádiumú vastagbélrák kezelésére a következők tartoznak:
- Rezisztencia és anasztomózis, amit kemoterápia követhet.
- Klinikai vizsgálatok új kemoterápiás kezelések után műtét után.
A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.
IV. Stádium és visszatérő vastagbélrák
A IV. Stádium és a visszatérő vastagbélrák kezelése a következőket foglalhatja magában:
- Localexcision olyan daganatok esetén, amelyek újból felépültek.
- Anasztomózissal vagy anélkül.
- A műtét más szervek, például a máj, a tüdő és a petefészkek eltávolítására, ahol a rák előfordulhat vagy terjedhet. A májban terjedő rák kezelése a következőket is magában foglalhatja:
- A műtét előtti kemoterápia a daganat csökkentésére, műtét után vagy mindkettő előtt és után.
- Rádiófrekvencia-abláció vagy kriokirurgia, olyan betegeknél, akiknél nem lehet műtét.
- A máj artéria csempemolizálása.
- Sugárterápiát vagy kemoterápiát kínálhat egyes betegek számára palliatív terápiaként a tünetek enyhítésére és az életminőség javítására.
- Kemoterápia és / vagy célzott terápia monoklonális antitesttel vagy angiogenezis inhibitorral.
- A kemoterápia és / vagy a célzott terápia klinikai vizsgálata.
A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.
További információ a vastagbélrákról
A Nemzeti Rákellenes Intézet további információit a vastagbélrákról lásd:
Az Országos Rákkutató Intézet általános rákos információira és egyéb erőforrásaira vonatkozóan lásd:
Erről a PDQ-összefoglalóról
Az orvos adatkérdése (PDQ) az Országos Rákkutató Intézet (NCI) átfogó rákinformációs adatbázisa. A PDQ adatbázis tartalmazza a rák megelőzésére, kimutatására, genetikájára, kezelésére, támogató gondozására és kiegészítő és alternatív gyógymódokra vonatkozó legfrissebb információk összefoglalóit. A legtöbb összefoglaló két változatban jelenik meg. Az egészségügyi szakemberek részletes leírása technikai nyelven íródott. A páciens verziója könnyen érthető, nem technikai nyelven készült. Mindkét verzió rákos információkkal rendelkezik, pontos és naprakész, és a legtöbb változat spanyolul is elérhető.
A PDQ az NCI szolgáltatása. Az NCI az Országos Egészségügyi Intézetek (NIH) része. A NIH a szövetségi kormány biomedikai kutatásának központja. A PDQ-összefoglalók az orvosi szakirodalom független felülvizsgálatán alapulnak. Ezek nem az NCI vagy az NIH politikai nyilatkozatai.
Ennek az összefoglalónak a célja
Ez a PDQ-rákról szóló összefoglaló aktuális információt tartalmaz a vastagbélrák kezeléséről. Célja, hogy tájékoztassa és segítse a betegeket, családokat és gondozóikat. Nem nyújt hivatalos iránymutatásokat és ajánlásokat az egészségügyi ellátásról szóló döntések meghozatala érdekében.
Felülvizsgálók és frissítések
A szerkesztői testületek írják le a PDQ rákinformációs összefoglalásait, és naprakészen tartják azokat. Ezek a bizottságok rákkezeléssel foglalkozó szakemberek és a rákkal kapcsolatos egyéb specialitásokból állnak. Az összefoglalókat rendszeresen felülvizsgálják, és új információkkal kerülnek módosításra. Az összes összefoglaló dátuma (“Utolsó módosítás dátuma”) a legfrissebb változás dátuma.
A betegtájékoztatóban szereplő információk az egészségügyi szakemberek által készített verzióból származnak, amelyet rendszeresen felülvizsgálnak és szükség szerint frissítenek a PDQ Adult Treatment Editorial Board.
Klinikai kísérleti információk
A klinikai vizsgálat olyan vizsgálat, amely egy tudományos kérdés megválaszolására szolgál, például arról, hogy az egyik kezelés jobb-e a másiknál. A kísérletek a múltbeli vizsgálatokon és a laboratóriumi tapasztalatokon alapulnak. Minden kísérlet megfelel bizonyos tudományos kérdéseknek annak érdekében, hogy új és jobb módszereket találjanak a rákos betegek segítésére. A kezelés során a klinikai vizsgálatok során információt gyűjtenek az új kezelés hatásairól és arról, hogy mennyire jól működik. Ha egy klinikai vizsgálat azt mutatja, hogy az új kezelés jobb, mint a jelenleg alkalmazott, akkor az új kezelés “normál” lesz. A betegek esetleg gondolkodni akarnak a klinikai vizsgálatban való részvételről. Néhány klinikai vizsgálat csak olyan betegek számára nyitott, akik nem kezdték meg a kezelést.
A klinikai vizsgálatok szerepelnek a PDQ-ban, és megtalálhatók az NCI honlapján. Számos rákos orvos is részt vesz a klinikai vizsgálatokban. További információkért hívja az 1-800-4-CANCER rák tájékoztató szolgálatot (1-800-422-6237).
Engedély az összefoglaló használatához
A PDQ bejegyzett védjegy. A PDQ-dokumentumok tartalmát szabadon szövegként lehet használni. Nem azonosítható NCI PDQ rák információs összefoglaló, hacsak az egész összefoglaló nem látható, és rendszeresen frissül. Azonban a felhasználó számára megengedett, hogy írjon egy mondatot, például: “Az NCI PDQ rákról szóló összefoglalója az emlőrák megelőzéséről a következőképpen állapítja meg a kockázatokat: [az összefoglaló kivonatát].”
A PDQ összegzésének legjobb módja a következő:
PDQ® Felnőtt Kezelés Szerkesztőség. PDQ Colon Cancer Treatment. Bethesda, MD: National Cancer Institute. Frissítve. Elérhető: https://www.cancer.gov/types/colorectal/patient/colon-treatment-pdq. Hozzáférés. [PMID: 26389319]
Az összefoglalóban szereplő képeket a szerző (k), a művész és / vagy a kiadó engedélyével használják a PDQ-összefoglalókban való használatra. Ha PDQ-összefoglalóból szeretne képet használni, és nem használja az egész összefoglalót, akkor a tulajdonosnak engedélyt kell kapnia. A Nemzeti Rákkutató Intézet nem adhatja meg. Az összefoglalóban szereplő képek használatával kapcsolatos információk és a rákkal kapcsolatos számos egyéb kép megtalálható a Visuals Online-ban. A Visuals Online több mint 2000 tudományos kép gyűjteménye.
lemondás
Az összefoglalókban szereplő információk nem használhatók a biztosítási díjakra vonatkozó döntések meghozatalára. A biztosítási fedezetről bővebben a Cancer.gov webhelyen találhatók a kezelői rákkezelési oldalon.
Lépjen kapcsolatba velünk
További információért forduljon hozzánk, vagy segítséget kapjon a Cancer.gov weboldalán a Kapcsolatfelvétel a Súgó oldalon. Kérdések a Cancer.gov weboldalon keresztül is elérhetők.
- Frissítve: 2018. május 4
Az Országos Rákkutató Intézet honlapján található legtöbb szöveg szabadon felhasználható vagy újra használható. A Nemzeti Rákkutató Intézetet forrásnak kell tekinteni, és erre az oldalra hivatkozni kell, például a “Colon Cancer Treatment (PDQ®) -Patient Version eredetileg a National Cancer Institute kiadta.”
Kérjük, vegye figyelembe, hogy a kormányon kívüli egyének által készített blogbejegyzések tulajdonosa lehet az író tulajdonosa, és a grafika tulajdonosa lehet az alkotója. Ilyen esetekben kapcsolatba kell lépni az íróval, művészekkel vagy kiadóval, hogy engedélyt szerezzen az újrafelhasználásra.
Üdvözöljük a hozzászólásait ezen a bejegyzésen. Az összes megjegyzésnek meg kell felelnie a megjegyzéss politikának.
Szeretné használni ezt a tartalmat webhelyén vagy más digitális platformon? A szindikációs szolgáltatás oldalunk megtudja, hogyan.
kolonoszkópia
Colonoscopy cikkek
kolonoszkópia
kolonoszkópia
Mi történik a Colonoscopy során?
A kolonoszkópiát az eljárásban részt vevő orvos végzi, és kb. 30-60 percig tart. A gyógyszereket a vénájába adják, hogy nyugodtnak és álmosnak érezzük magunkat. Meg kell kérni, hogy feküdjön bal oldalán a vizsgálóasztalon. A kolonoszkópia során az orvos kolonoszkópot, hosszú, hajlékony, cső alakú műszert használ, melynek átmérője körülbelül 1/2 centiméter, és ez adja át a vastagbél bélésének képét, így az orvos bármilyen rendellenességet megvizsgálhat. A kolonoszkópot a végbélbe helyezzük, és a vastagbél másik végéig haladunk.
A hatókör kanyarodik, így az orvos áthelyezheti a vastagbél görbéi köré. Megkérhetjük, hogy időnként megváltoztassuk a pozícióját, hogy segítsük az orvos mozgását. A hatókör fújja a levegőt a vastagbélbe, ami kiterjeszti a kettőspontot, és segít az orvosnak jobban látni.
Enyhe görcsöt érezhet az eljárás során. Csökkentheti a görcsöt azáltal, hogy lassú, mély lélegzetet vesz az eljárás során. Amikor az orvos befejeződött, a kolonoszkópot lassan visszavonják, miközben a bélés bélését alaposan megvizsgálják.
A kolonoszkópia során, ha az orvos látja, hogy valami abnormális lehet, kis mennyiségű szövet eltávolítható az analízishez (biopsziának nevezhető), és abnormális növekedést vagy polipokat lehet azonosítani és eltávolítani. Sok esetben a kolonoszkópia lehetővé teszi a pontos diagnózist és kezelést anélkül, hogy szükség lenne egy nagyobb műveletre.
Mit kell tennem a kolonoszkópia előtt?
A kolonoszkópiát megelőzően tájékoztassa kezelőorvosát bármilyen speciális egészségügyi állapotáról, beleértve a következőket:
- Terhesség
- Tüdőkörülmények
- Szíves állapotok
- Allergia bármilyen gyógyszerhez
- Ha cukorbeteg vagy olyan gyógyszereket szed, amelyek befolyásolhatják a véralvadást; ezeknek a gyógyszereknek a módosítása szükséges lehet a colonoscopy előtt.
Soha ne hagyja abba a gyógyszeres kezelést anélkül, hogy orvosával konzultálna.
Lehet, hogy antibiotikumokat kell alkalmazni a colonoscopy előtt, ha:
- Legyen egy mesterséges szívszelep
- Mondtak már arra, hogy antibiotikumokat kell fogászati vagy sebészeti beavatkozás előtt alkalmazni
Hogyan készítsek el egy kolonoszkópiát?
Előfordulhat, hogy a kolonoszkópia előtt bizonyos étrend vagy folyadék-korlátozások vannak, de ez orvosi utasításainak megfelelően változhat. Megkérhetjük, hogy a teszt előtt néhány napig korlátozzák vagy megszüntessék a szilárd ételeket. Fel kell kérni a hashajtó szájon át történő bevételét is. Az étrendi változások mellett a bél további megtisztulása szükséges annak érdekében, hogy a kolonoszkópia sikeres legyen. 2 beöntést fog kapni az eljárás előtt, mivel a végbél és az alsó vékonybélnek üresnek kell lennie, hogy látható legyen a bélfal. Meg kell próbálnod tartani a beöntéses oldatot legalább 5 percig, mielőtt elengeded.
Győződjön meg róla, hogy gondoskodjon arról, hogy a vezető a kolonoszkópia után vigye magával haza. Mivel az eljárás során nyugtató gyógyszereket kap, nem biztonságos arra, hogy az eljárást követően 8 órával vezesse vagy kezelje a gépet.
Mi történik a kolonoszkópia után?
A kolonoszkópia után:
- A helyreállítási helyiségben körülbelül 30 percig marad a megfigyeléshez
- Érezhetsz valami görcsöt vagy érzést, hogy gáz van, de ez általában gyorsan halad
- Folytathatja a normál étrendet
Olvassa el figyelmesen a kitöltési útmutatót. Bizonyos gyógyszereket, például vérhígító szereket ideiglenesen el kell kerülni, ha biopsziákat veszünk vagy polipokat eltávolítunk.
A vastagbél vérzése és átszúrása ritka, de a kolonoszkópia lehetséges szövődményei. Hívja azonnal orvosát, ha rendelkezik az alábbiak bármelyikével:
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: