Éva Éva

Prosztata férfi szaporodási rendszere

A prosztata mirigyszalag, amely a húgycső prosztata részét körülveszi. A felső hólyag nyaka és az urogenitális membrán alatt helyezkedik el. Körülbelül 1,5 hüvelyk hosszú és kissé kúpos alakú, rostos kapszulával körülvéve.

A prosztata alapja a húgyhólyag nyakán fekszik, és a csúcsa az urogenitális membrán ellen helyezkedik el. A húgycső belép a prosztata alapjába, és csak a csúcs fölött hagyja. A hátsó felületet átszúrja a két ejakulációs csatorna, amelyek a prosztata húgycsövébe nyílnak a prosztata utrik oldalán.

Belső struktúra:

A prosztata apró mirigyei, amelyek a váladékot termelik, simaizom és kötőszövet keverékébe ágyazódnak, nincs határozott rend. Ezeknek a kis mirigyeknek a csatornái nyitnak a húgycső prosztata részébe.

Belülről a prosztata teljesen fel van osztva öt lebenybe, az alábbiak szerint:

  • Elülső lebeny: A prosztata húgycső előtt helyezkedik el, és nincs szekréciós mirigy.
  • A középső lebeny: Ez egy ék alakú lebeny, amely a húgycső és az ejakulációs csatornák között helyezkedik el. Gazdag mirigyekben.
  • Posterior lebeny: A húgycső mögött és az ejakulációs csatornák alatt helyezkedik el. A mirigyben gazdag is.
  • Bal és jobb laterális lebenyek: Ezek a húgycső megfelelő oldalán helyezkednek el, és sekély hornyokból egymástól elválnak. Mindkét lebeny sok mirigyet tartalmaz.

Fontos kapcsolatok:

elülső:

  • Symphysis pubis, amelyből a prosztata extraperitoneális zsírral van elválasztva
  • A közönséges csontok hátsó oldala, amelyhez a prosztata puboprosztatikus szalagokkal van összekötve

Hátulsó:

  • A rektális ampulla elülső felülete

Oldalsó:

  • Levator ani anterior rostjai

Kiváló:

inferior:

A fentiek szerint a prosztata mirigy szerv. Vékony, tejszerű folyadékot állít elő, amely citromsavat és savas foszfatázt tartalmaz. Összességében a prosztata váladék lúgos és szükséges ahhoz, hogy a hüvelyben levő savasságot semlegesítse, és így megvédi a spermát a denaturációtól.

Az ejakuláció idején a prosztata apró mirigyét körülvevő simaizom. Ez a nyálkahártyát a prosztata húgycsövébe szorítja, ahol összekeveredik a szeminális folyadékkal.

Vérellátás:

Az artériás ellátást a gyengén vesikális és középső végtagi artériák ágai biztosítják. A vénás elvezetés olyan kis vénákon keresztül alakul ki, amelyek a kapszulán kívül fekvő prosztata vénás plexusokat alkotnak. A kis prosztata vénákon kívül a plexus mélyen visszahúzódó péniszvénát és számos vesikális vénát kap. A plexus a belső tündérvénákba vezet.

Nyirokelvezetés:

A prosztata nyirokja a belső csípőcsontokba kerül.

Idegellátás:

Az inferior hipogasztrikus plexus az idegrostokat a prosztata beidegzéséhez szállítja. A szimpatikus stimuláció a simaizmok összehúzódását eredményezi, és ezáltal az ejakuláció során megszökik a váladékok.

Szakasz navigáció

Mi a jóindulatú prosztata hiperplázia?

A jóindulatú prosztata hiperplázia – más néven BPH – olyan állapotban szenved férfiakban, ahol a prosztata mirigye bővül és nem rákos. A jóindulatú prosztata hiperpláziát jóindulatú prosztata hipertrófia vagy jóindulatú prosztata elzáródásnak is nevezik.

A prosztata két fő növekedési perióduson keresztül halad, mint egy férfi korában. Az első a pubertás korai szakaszában fordul elő, amikor a prosztata kétszeresére nő. A növekedés második fázisa a 25 éves kor körül kezdődik és az ember életének többségében folytatódik. A jóindulatú prosztata hiperplázia gyakran előfordul a második növekedési fázisban.

Amint a prosztata megnagyobbodik, a mirigy lenyomja a húgycsövet. A hólyag fal vastagabb lesz. Végül a húgyhólyag gyengülhet, és elveszítheti a teljes ürítési képességet, így némi vizeletet hagyhat a húgyhólyagban. A húgycső összehúzódása és a húgyhólyag retenciója – a hólyag teljesen kiürülése – a jóindulatú prosztata hiperpláziával kapcsolatos problémák sokaságát okozza.

Mi a prosztata?

A prosztata egy dió alakú mirigy, amely része a férfi reproduktív rendszernek. A prosztata fő funkciója a folyadék, amely a spermába kerül. A prosztata folyadék elengedhetetlen az ember termékenységéhez. A húgyhólyag körülveszi a húgycsövet a hólyag nyakán. A húgyhólyag nyak az a terület, ahol a húgycső csatlakozik a hólyaghoz. A húgyhólyag és a húgycső az alsó húgyutak részei. A prosztata két vagy több résszel vagy szakaszokkal van ellátva, amelyet egy külső szövetréteg fedez, és a végbél előtt helyezkedik el, közvetlenül a húgyhólyag alatt. A húgycső a tubus, amely a vizeletből a húgyhólyagtól a test külsejét hordozza. A férfiaknál a húgyhólyag spermiumot is hord a péniszen keresztül.

A prosztata egy dió alakú mirigy, amely része a férfi reproduktív rendszernek.

Mi okozza a jóindulatú prosztata hiperplázist?

A jóindulatú prosztata hiperplázia okát nem értik jól; azonban főként az idősebb férfiakban fordul elő. A jóindulatú prosztata hiperplázia nem olyan férfiaknál alakul ki, akiknek a heréit eltávolították a pubertás előtt. Emiatt egyes kutatók úgy vélik, hogy az öregedéssel kapcsolatos tényezők és a herék jóindulatú prosztata hiperpláziát okozhatnak.

Egész életük során a férfiak tesztoszteront, férfi hormont és kis mennyiségű ösztrogént, egy női hormont termelnek. A férfiaknál az aktív tesztoszteron mennyisége csökken a vérben, ami az ösztrogén nagyobb arányát eredményezi. A tudományos tanulmányok azt sugallják, hogy jóindulatú prosztata hiperplázia fordulhat elő, mivel az ösztrogén nagyobb aránya a prosztatán belül növeli a prosztata sejtek növekedését elősegítő anyagok aktivitását.

Egy másik elmélet középpontjában a dihidrotesztoszteron (DHT), a férfi hormon, amely szerepet játszik a prosztata fejlődésében és növekedésében. Néhány kutatás rámutatott arra, hogy még a vér-tesztoszteronszint csökkenése mellett az idősebb férfiak továbbra is magas DHT-szintet termelnek és felhalmozódnak a prosztatában. A DHT felhalmozódása elősegítheti a prosztata sejtek növekedését. A tudósok megjegyezték, hogy azok a férfiak, akik nem termelnek DHT-t, nem alakulnak ki jóindulatú prosztata hyperplasia.

Mennyire gyakori a jóindulatú prosztata hiperplázia?

A jóindulatú prosztata hiperplázia a legelterjedtebb prosztata-probléma az 50 évesnél idősebb férfiaknál. 2010-ben az Egyesült Államokban 14 millió ember alacsony volt a húgyúti traktus tüneteire utalva a jóindulatú prosztata hiperpláziára. 1 Bár a jóindulatú prosztata hiperplázia ritkán tüneteket okoz a 40 éves kor előtt, az előfordulás és a tünetek az életkorral nőnek. A jóindulatú prosztata hiperplázia az 51 és 60 év közötti férfiak 50 százalékát és a 80 évnél idősebb férfiak 90 százalékát érinti.

Ki valószínűbb benignus prosztata hyperplasia kialakulására?

A következő tényezőknél nagyobb valószínűséggel alakul ki jóindulatú prosztata hiperplázia:

  • 40 éves kortól
  • a jóindulatú prosztata hiperplázia családtörténete
  • például az elhízás, a szív és a keringési betegség, valamint a 2-es típusú cukorbetegség
  • testmozgás hiánya
  • merevedési zavarok

Mik a jóindulatú prosztata hiperplázia tünetei?

A jóindulatú prosztata hiperpláziára utaló alsó húgyúti tünetek közé tartozhat

  • húgyhólyag-vizelés nyolc vagy több alkalommal naponta
  • vizelési sürgősség – a vizelés késleltetésének képtelensége
  • Probléma a vizelet áramlásától
  • gyenge vagy megszakított vizelet
  • a vizelés végén csöpög
  • éjszakai-gyakori vizelés az alvás időszakában
  • vizelet-visszatartás
  • vizelet inkontinencia – a véletlen elvesztése a vizeletben
  • fájdalom ejakuláció után vagy vizelés alatt
  • a szokatlan szín vagy szag vizeletében

A jóindulatú prosztata hiperplázia tünetei a leggyakoribbak

  • egy blokkolt húgycső
  • egy húgyhólyag, amely túl van dolgozva, hogy megpróbálja eljutni a vizeletbe az eltömődésen keresztül

A prosztata mérete nem mindig határozza meg az eltömődés vagy a tünetek súlyosságát. Néhány ember nagymértékben megnagyobbodott prosztata kis elzáródással és kevés tünettel rendelkezik, míg más férfiak, akiknek a minimálisan megnagyobbodott prosztata nagyobb elzáródással és több tünettel rendelkezik. A jóindulatú prosztata hiperpláziában szenvedő férfiak kevesebb, mint fele alacsonyabb húgyúti tüneteket mutat. 3

Néha az emberek nem tudják, hogy elzáródásuk van, amíg nem tudnak vizelni. Ez az akut vizeletvisszatartásnak tulajdonítható állapot a túlcsordulás elleni hideg vagy allergiás gyógyszerek, pl. A pszeudoefedrin és az oximetazolin szedését eredményezheti. Ezeknek a gyógyszereknek az esetleges mellékhatása megakadályozhatja a húgyhólyag nyakát a vizelet relaxálásában és felszabadításában. Az antihisztaminokat tartalmazó gyógyszerek, például a difenhidramin, gyengíthetik a húgyhólyag összehúzódását, vizelethajtást, vizelési nehézséget és fájdalmas vizelést okozhatnak. Ha a férfiak részleges húgycső-elzáródást mutatnak, a vizeletvisszatartás az alkoholfogyasztás, a hideg hőmérséklet vagy az inaktivitás hosszú ideje következik be.

Melyek a jóindulatú prosztata hiperplázia szövődményei?

A jóindulatú prosztata hiperplázia szövődményei közé tartozhat

  • akut vizeletvisszatartás
  • krónikus vagy tartós, vizeletvisszatartás
  • vér a vizeletben
  • húgyúti fertőzések (UTI-k)
  • hólyagkárosodás
  • vese károsodás
  • húgyhólyagok

A legtöbb jóindulatú prosztata hiperpláziában szenvedő férfi nem fejti ki ezeket a szövődményeket. Azonban a vesekárosodás különösen komoly egészségügyi veszélyt jelenthet, ha bekövetkezik.

Mikor keresik az orvosi ellátást?

Az embernek lehetnek húgyúti tünetei, amelyek nem kapcsolódnak a jóindulatú prosztata hiperpláziához, amelyeket húgyhólyag-problémák, UTI-k vagy prosztata-gyulladás okoz. A jóindulatú prosztata hiperplázia tünetei súlyos állapotokat is jelezhetnek, beleértve a prosztatarákot is.

A jóindulatú prosztata hiperplázia tüneteivel rendelkező férfiaknak egészségügyi ellátást kell nyújtaniuk.

A következő tünetekkel rendelkező férfiaknak azonnal orvosi ellátást kell kérniük:

  • teljes vizelési képtelenség
  • fájdalmas, gyakori és sürgető vizelésre szorul, lázzal és hidegrázással
  • vér a vizeletben
  • nagy diszkomfort vagy fájdalom az alsó hasban és a húgyutakban

Hogyan diagnosztizálható a jóindulatú prosztata hiperplázia?

Az egészségügyi szolgáltató diagnosztizálja a benignus prosztata hiperplázia alapján

  • egy személyes és családi kórelőzmény
  • fizikai vizsga
  • orvosi vizsgálatok

Személyes és családi orvosi történelem

Személyes és családi kórelőzmény felvétele az első olyan dolog, amelyet az egészségügyi szolgáltató végezhet a jóindulatú prosztata hiperpláziának diagnosztizálásában. Az egészségügyi szolgáltató kérheti az embert

  • milyen tünetek jelentkeznek
  • amikor a tünetek kezdődnek, és milyen gyakran fordulnak elő
  • függetlenül attól, hogy története ismétlődő UTI-okat tartalmaz
  • milyen gyógyszereket vesz fel, mind a receptről, mind a pultról
  • mennyi folyadékot fogyaszt naponta
  • hogy koffeint és alkoholt fogyaszt
  • az általános kórelőzményéről, beleértve bármilyen jelentős betegséget vagy műtétet

Fizikai vizsga

A fizikai vizsgálat segíthet a jóindulatú prosztata hiperpláziának diagnosztizálásában. A fizikai vizsgálat során az egészségügyi szolgáltató leggyakrabban

  • megvizsgálja a beteg testét, amely magában foglalhatja az ellenőrzést is
    • kiürítés a húgycsőből
    • megnagyobbodott vagy nyirokcsomó nyirokcsomók az ágyékban
    • duzzadt vagy gyengébb koponya
  • csap a beteg testének egyes területein
  • digitális rektális vizsgát végez

A digitális rektális vizsga vagy rektális vizsga a prosztata fizikai vizsgálata. A vizsga elvégzéséhez az egészségügyi szolgáltató arra kéri az embert, hogy könyöklődjön egy asztalon, vagy feküdjön az oldalán, miközben a térdét a mellkasához tartja. Az egészségügyi szolgáltató egy kesztyűs, kenhető ujjával csúszik a végbélbe, és úgy érzi, hogy a prosztata része a rektum mellett fekszik. A végbélvizsgálat során az ember enyhe, rövid kényelmetlenséget érezhet. Az egészségügyi szolgáltató gyakran végez rektális vizsgálatot egy irodai látogatás során, és a férfiaknak nincs szükségük érzéstelenítésre. A vizsga segít az egészségügyi szolgáltatónak megnézni, hogy a prosztata megnagyobbodott vagy türelmes-e, vagy bármilyen rendellenességet igényel-e, amely több vizsgálatot igényel.

Számos egészségügyi szolgáltató végzi el a rektális vizsga részét a rutinszerű fizikai vizsga részeként 40 éves vagy annál idősebb férfiak számára, függetlenül attól, hogy vannak-e vizelési problémák.

Digitális rektális vizsga

Orvosi tesztek

Az egészségügyi szakember a férfiakat egy urológus-orvoshoz, aki a húgyúti problémákra és a férfi szaporodási rendszerre specializálódott, bár az egészségügyi szolgáltató gyakran diagnosztizálja a jóindulatú prosztata hyperplasia-t a tünetek és a digitális rektális vizsgálat alapján. Az urológus orvosi vizsgálatokat végez a jóindulatú prosztata hiperpláziával kapcsolatos alsó húgyúti problémák diagnosztizálásához és a kezelés javasolt kezeléséhez. Az orvosi vizsgálatok tartalmazhatnak

  • vizeletvizsgálat
  • egy prosztata-specifikus antigén (PSA) vérvizsgálat
  • urodinamikai tesztek
  • cystoscopia
  • transzrektális ultrahang
  • szövettani vizsgálat

Vizeletvizsgálat. A vizeletminta vizeletminta tesztelésével jár. A beteg vizeletmintát gyűjt egy speciális tartályban az egészségügyi szolgáltató irodájában vagy egy kereskedelmi létesítményben. Az egészségügyi szolgáltató az irodai látogatás során teszteli a mintát, vagy elküldi azt laboratóriumnak elemzés céljából. A vizsgálathoz egy ápoló vagy technikus elhelyez egy csíkot a kémiailag kezelt papír, az úgynevezett dipstick, a vizeletbe. A tapintócsíkok színe megváltozik, ami a vizelet fertőzés jeleit jelzi.

PSA vérvizsgálat. Egy egészségügyi szolgáltató egy irodai látogatás során vagy egy kereskedelmi létesítményben vérvételt nyithat PSA teszthez, és elküldi a mintát egy laboratóriumba elemzés céljából. A prosztata sejtek egy PSA nevű fehérjét hoznak létre. A prosztatarákban szenvedő férfiaknál nagyobb mennyiségű PSA lehet a vérben. A magas PSA szint azonban nem feltétlenül jelenti a prosztatarákot. Valójában a jóindulatú prosztata hiperplázia, a prosztata fertőzések, a gyulladás, az öregedés és a normál ingadozások gyakran magas PSA-szinteket okoznak. A PSA-vérvizsgálat értelmezéséről, a teszt azon képességéről, hogy megkülönbözteti a rák és a prosztata körülményeit, mint például a jóindulatú prosztata hiperplázia, és a PSA-szint magas szintjének eléréséhez szükséges legjobb eljárás.

Urodinamikai vizsgálatok. Az urodinamikai vizsgálatok számos olyan eljárást tartalmaznak, amelyek megvizsgálják, hogy a húgyhólyag és a húgycső mennyire képes tárolni és kiüríteni a vizeletet. Az egészségügyi szolgáltató urodinamikai vizsgálatokat végez az irodai látogatás során, vagy ambuláns központban vagy kórházban. Néhány urodinamikai vizsgálat nem igényel altatást; mások helyi érzéstelenítést igényelhetnek. A legtöbb urodinamikai vizsgálat arra összpontosít, hogy a húgyhólyag képes a vizeletet tartani, és folyamatosan és teljesen üres, és a következőket foglalhatja magában:

  • uroflowmetria, amely megméri, hogy a húgyhólyag gyorsan kiszabadítja a vizeletet
  • posztovegetatív maradékmérés, amely értékeli, hogy a vizelet mennyisége a vizeletben a vizeletben marad
  • a húgyhólyag csökkent vizeletáramát vagy maradék vizeletet, ami gyakran utal a jóindulatú prosztata hiperpláziára

Cisztoszkópia. A cisztoszopia olyan eljárás, amely tubisztikus műszert használ, amelyet cisztoszkópnak neveznek, hogy belenézzen a húgycsőbe és a húgyhólyagba. Az urológus a cisztoszkópot a pénisz csúcsán lévő nyíláson keresztül és az alsó húgyutakba helyezi. Az urológus cisztoszkópiát végez irodai látogatás vagy járóbeteg-centrum vagy kórház során. Az urológus helyi anesztéziát ad a betegnek; azonban egyes esetekben a beteg szedálást és regionális vagy általános érzéstelenítést igényel. Az urológus cisztoszkópiát használhat a hólyag elzáródásának vagy köveknek a keresésére.

Transzverzális ultrahang. A transzverzális ultrahang egy olyan eszközt használ, amelyet úgy neveznek, mint egy transzduktor, amely visszaszorítja a biztonságos, fájdalommentes hanghullámokat a szervekről, hogy képet alkosson a szerkezetükről. Az egészségügyi szolgáltató áthelyezheti a jelátalakítót különböző szögekbe, hogy lehetővé tegye a különböző szervek vizsgálatát. Egy speciálisan képzett szakember elvégzi az eljárást egy egészségügyi szolgáltató irodájában, egy járóbeteg-központban vagy egy kórházban, és egy radiológus – az orvosi képalkotással foglalkozó orvos – értelmezi a képeket; a betegnek nincs szüksége érzéstelenítésére. Az urológusok leggyakrabban transzrektális ultrahangot alkalmaznak a prosztata vizsgálatára. Egy transzrektális ultrahangban a technikus egy mágneses daganatot helyez el a férfi rectumjába, a prosztata mellett. Az ultrahangos kép a prosztata méretét és bármilyen rendellenességet, például tumorokat mutat. A transzrektális ultrahang nem tudja megbízhatóan diagnosztizálni a prosztatarákot.

Biopszia. A biopszia olyan eljárás, amely magában foglalja egy kis darab prosztata szövet vizsgálatát mikroszkóppal. Egy urológus végzi a biopsziát járóbeteg-centrumban vagy kórházban. Az urológus adja a páciensnek a könnyed nyugtatást és a helyi érzéstelenítést; egyes esetekben azonban a beteg általános érzéstelenítést igényel. Az urológus képalkotó technikákat, például ultrahangot, számítógépes tomográfiás vizsgálatot vagy mágneses rezonancia képalkotást alkalmaz a biopszia tűnek a prosztatába történő irányításához. A patológus – olyan orvos, aki a betegségek diagnosztizálására szolgáló szövetek vizsgálatára szakosodott – a laboratóriumban vizsgálja a prosztataszövetet. A vizsgálat megmutatja, hogy van-e prosztatarák.

Hogyan kezelik a jóindulatú prosztata hyperplasia?

A jóindulatú prosztata hiperplázia kezelési lehetőségei magukban foglalhatják

  • életmódbeli változások
  • gyógyszerek
  • minimálisan invazív eljárások
  • sebészet

Az egészségügyi szolgáltató a jóindulatú prosztata hiperpláziát kezeli a tünetek súlyossága, a tünetek mennyire befolyásolja az ember mindennapi életét és az ember preferenciáit.

A férfiaknak esetleg nem kell kezelésük enyhén megnagyobbodott prosztata esetén, hacsak a tüneteik zavaróak és az életminőségüket befolyásolják. Ezekben az esetekben a kezelés helyett egy urológus ajánlhat rendszeres vizsgálatokat. Ha a jóindulatú prosztata hiperplázia tünetei kellemetlenné válnak vagy egészségkárosodást okoznak, az urológus gyakran javasolja a kezelést.

Életmódváltozások

Az egészségügyi szolgáltató javasolhatja életmódbeli változásait olyan férfiak esetében, akiknek a tünete enyhe vagy enyhén zavaró. Az életmódbeli változások tartalmazhatnak

  • csökkenti a folyadékok bevitelét, különösen mielőtt nyilvános vagy az alvás előtt elindulna
  • koffeinmentes italok és alkohol fogyasztásának elkerülésére vagy csökkentésére
  • elkerülve vagy nyomon követve olyan gyógyszerek alkalmazását, mint a dekongestánsok, az antihisztaminok, az antidepresszánsok és a diuretikumok
  • hogy a húgyhólyag hosszabb ideig tartson vizeletet
  • a medencefenék izomzatának gyakorlása
  • a székrekedés megelőzésére vagy kezelésére

Gyógyszerek

Az egészségügyi szolgáltató vagy urológus olyan gyógyszereket írhat fel, amelyek megakadályozzák a prosztata növekedését vagy zsugorítását, vagy csökkentik a jóindulatú prosztata hiperplázia tüneteit:

  • alfa-blokkolók
  • foszfodiészteráz-5 inhibitorok
  • 5-alfa-reduktáz inhibitorok
  • kombinált gyógyszerek

Alfa blokkolók. Ezek a gyógyszerek pihentetik a prosztata és a hólyag nyakának simaizmáját, hogy javítsák a vizelet áramlását és csökkentsék a húgyhólyag elzáródását:

  • terazozin (Hytrin)
  • doxazozin (Cardura)
  • tamsulozin (Flomax)
  • alfuzozin (Uroxatral)
  • silodosin (Rapaflo)

Foszfodiészteráz-5 inhibitorok. Az urológusok elsősorban a merevedési zavarra írják fel ezeket a gyógyszereket. A tadalafil (Cialis) a gyógyszerek ezen csoportjához tartozik, és csökkentheti az alsó húgyúti tüneteket azáltal, hogy a simaizmokat pihenteti az alsó húgyutakban. A kutatók azon dolgoznak, hogy meghatározzák az erekciós diszfunkciós szerek szerepét a jóindulatú prosztata hiperplázia hosszú távú kezelésében.

5-alfa-reduktáz inhibitorok. Ezek a gyógyszerek gátolják a DHT termelését, amely felhalmozódik a prosztatában és prosztatarákot okozhat:

  • finaszterid (Proscar)
  • dutaszterid (Avodart)

Ezek a gyógyszerek megakadályozzák a prosztata növekedésének előrehaladását, vagy ténylegesen zsugorítják a prosztatát egyes férfiakban. A finasterid és a dutaszterid lassabban működnek, mint az alfa-blokkolók, és csak mérsékelten nagyított prosztata esetén alkalmazhatók.

Kombinációs gyógyszerek. Számos tanulmány, mint például a prosztata tünetek orvosi terápiája (MTOPS), kimutatta, hogy a kétféle gyógyszerosztály kombinálása az egyetlen helyett csak hatékonyabbá teheti a tüneteket, a vizeletáramlást és az életminőséget. A kombinációk közé tartozik

  • finasterid és doxazozin
  • a dutaszterid és a tamszulozin (Jalyn), mindkét gyógyszer kombinációja, amely egyetlen tabletta formájában elérhető
  • alfa-blokkolók és antimuszkarinok

Az urológus írhatja elő az alfa-blokkolók és az antimuscarinok kombinációját a hiperaktív húgyhólyag-tünetekkel rendelkező betegek esetében. A hiperaktív hólyag olyan állapot, amelyben a húgyhólyag izmainak szabályozhatatlanná válnak, és vizelési gyakoriságot, vizelési sürgetést és vizeletinkontinenciát okoznak. Az antimuszkarinikus gyógyszerek egy csoportja, amely lazítja a húgyhólyagokat.

Minimálisan invazív eljárások

A kutatók számos olyan minimálisan invazív eljárást fejlesztettek ki, amelyek a jóindulatú prosztata hyperplasia tüneteit enyhítik, amikor a gyógyszerek hatástalanok. Ezek az eljárások magukban foglalják

  • transzurethral tű eltávolítás
  • transzuretrális mikrohullámú termoterápia
  • nagy intenzitású ultrahangos ultrahang
  • transzuretrális elektroforézis
  • víz-indukált termoterápia
  • prosztata stent behelyezés

A minimálisan invazív eljárások elpusztíthatják a megnagyobbodott prosztataszövetet vagy kiterjeszthetik a húgycsövet, ami segíthet a jóindulatú prosztata hiperplázia által okozott elzáródás és vizeletvisszatartás enyhítésében.

Az urológusok minimálisan invazív eljárásokat végeznek a transzuretrális módszer alkalmazásával, amely magában foglalja a katéter behelyezését – egy vékony, rugalmas csöves vagy cisztoszkópot a húgycsövön keresztül a prosztata eléréséhez. Ezek az eljárások helyi, regionális vagy általános érzéstelenítést igényelhetnek. Bár a kellemetlen prosztataszövet elpusztítása sok jóindulatú prosztata hyperplasia tüneteket okoz, a szöveti pusztulás nem gyógyítja a jóindulatú prosztata hiperplázia. Az urológus eldönti, hogy melyik eljárást kell végrehajtani az ember tünetei és általános egészségi állapota alapján.

Transzuretrikus tű eltávolítás. Ez az eljárás a rádiófrekvenciás energia által generált hőt használja a prosztataszövet elpusztítására. Az urológus cisztoszkópot helyez be a húgycsövön át a prosztatára. Egy urológus ezután kis cseppeket helyez el a cisztoszkóp végén a prosztatába. A tűk rádiófrekvenciás energiát küldenek, amely felmelegíti és elpusztítja a prosztata szövet egyes részeit. A pajzsok megvédik a húgycsövet a hőveszteségtől.

Transzuretrikus mikrohullámú termoterápia. Ez az eljárás mikrohullámokat használ a prosztataszövet elpusztítására. Egy urológus beilleszti a katétert a húgycsövön keresztül a prosztatába, és egy antennát használó eszköz mikrohullámokat küld a katéteren keresztül a prosztata kiválasztott részeinek melegítésére. A hőmérséklet a prosztata belsejében elég nagy ahhoz, hogy elpusztítsa a kibővített szövetet. A hűtőrendszer védi a húgyúti traktort a hő okozta károsodástól az eljárás során.

Transzuretrikus mikrohullámú termoterápia

Nagy intenzitású fókuszált ultrahang. Ehhez az eljáráshoz egy urológus speciális ultrahang-próbát helyez be a végbélbe, a prosztata közelében. Az ultrahang hullámok a szondából hőt és elpusztítják a megnagyobbodott prosztataszövetet.

Transzuretrikus elektroforézis. Ehhez az eljáráshoz egy urológus behelyez egy tuberképes eszközt, amelyet resectoszkópnak neveznek a húgycsövön keresztül a prosztata eléréséhez. A resektoszkóphoz csatlakoztatott elektróda a prosztata felületén mozog, és elektromos áramot továbbít, amely a prosztata szövetét párolja. A párolgás hatása a kezelendő felület alatt behatol és a véredényeket lezárja, ami csökkenti a vérzés kockázatát.

Vízzel kiváltott termoterápia. Ez az eljárás fűtött vizet használ a prosztata szövet elpusztítására. Egy urológus beilleszti a katétert a húgycsőbe úgy, hogy a kezelő ballon a prosztata közepén nyugszik. Fűtött víz áramlik a katéteren keresztül a kezelő ballonba, amely felmelegíti és elpusztítja a környező prosztataszövetet. A kezelő ballon a prosztata egy meghatározott régióját célozhatja, míg a húgycső és a húgyhólyag körülvevő szövetek védettek maradnak.

Prosztata stent behelyezés. Ez az eljárás magában foglalja egy urológusnak egy kis eszköz elhelyezését, amelyet prosztata stentnek neveznek a húgycsövön keresztül a megnagyobbított prosztata által szűkített területre. Ha a helyén van, akkor a sztent a rugóhoz hasonlóan kibontakozik, és visszahúzza a prosztata szövetét, szélesítve a húgycsövet. A prosztata stentek ideiglenesek vagy állandóak lehetnek. Az urológusok általában prosztata stenteket alkalmaznak olyan férfiaknál, akik nem tolerálják vagy alkalmasak más eljárásokra.

A jóindulatú prosztata hiperplázia hosszú távú kezelésére egy urológus javasolhatja a megnagyobbodott prosztataszövet eltávolítását vagy a prosztata vágását a húgycső kibővítéséhez. Az urológusok javasolják a műtétet

  • a gyógyszerek és a minimálisan invazív eljárások hatástalanok
  • a tünetek különösen zavaróak vagy súlyosak
  • komplikációk jelentkeznek

Bár a problémás prosztataszövet eltávolítása számos jóindulatú prosztata hiperplázia tünetét enyhíti, a szövet eltávolítása nem javítja a jóindulatú prosztata hiperpláziát.

A kiterjesztett prosztataszövet eltávolítására szolgáló sebészet magában foglalja

  • a prosztata transzurethralis resektációja (TURP)
  • Lézeres műtét
  • nyílt prostatektómia
  • a prosztata transurethralis bemetszése (TUIP)

Az urológus végzi el ezeket a műtéteket, kivéve a nyílt prostatectomiát, a transzuretrális módszer alkalmazásával. Az ilyen műtéttel rendelkező férfiak helyi, regionális vagy általános érzéstelenítést igényelnek, és esetleg tartózkodniuk kell a kórházban.

Az urológus az antibiotikumokat a fertőzés megelõzése elõtt vagy azt követõen is elõírhatja. Néhány urológus csak antibiotikumot ír elő, ha fertőzés következik be.

Közvetlenül a jóindulatú prosztata hiperplázia műtét után egy urológus beilleszthet egy speciális katétert, amelyet Foley katéternek neveznek a pénisz megnyitása révén a vizeletből a hólyagból egy vízelvezető tasakba.

TURP. A TURP-szel egy urológus egy resektoszkópot helyez el a húgycsőbe, hogy elérje a prosztatát, és megnöveli a megnövelt prosztataszövetdarabokat egy dróthurokkal. Különleges folyadék hordozza a szövetdarabokat a hólyagba, és az urológus az eljárás végén öblítse ki őket. A TURP a jóindulatú prosztata hiperplázia leggyakoribb műtéte, és a jóindulatú prosztata hiperpláziának köszönhetően a húgycső eltömődésének kezelésére szolgáló arany standardot tekintette.

A prosztata transzurethrális reszekciója

Lézeres műtét. Ezzel a műtéttel egy urológus nagy energiájú lézert használ a prosztata szövetének elpusztítására. Az urológus cisztoszkópot használ, hogy a húgycsövön keresztül a lézeres szálat a prosztata felé vezesse. A lézer elpusztítja a megnagyobbított szövetet. A vérzés kockázata alacsonyabb, mint a TURP-ben és a TUIP-ben, mert a lézer a véredényeket lezárja, mivel átszakítja a prosztata szövetét. A lézeres műtét azonban nem képes hatékonyan kezelni a nagymértékben megnagyobbodott prosztatákat.

Nyitott prostatektómia. Nyitott prosztatektómia esetén az urológus bemetszést vagy vágást végez a bőrön keresztül, hogy elérje a prosztatát. Az urológus a metszésen keresztül távolíthatja el a prosztata egészét vagy egy részét. Ezt a műtétet leggyakrabban használják, ha a prosztata nagymértékben megnagyobbodik, szövődmények fordulnak elő, vagy a hólyag sérül és javítani kell. A nyitott prosztatektómia általános érzéstelenítést, hosszabb kórházi tartózkodást igényel, mint a jóindulatú prosztata hiperplázia egyéb sebészeti beavatkozásai és hosszabb rehabilitációs időszak. A három nyílt prosztata-eltávolítási eljárás a retropubus prosztatactomia, a suprapubic prostatectomy és a perineal prostatectomy. A nyitott prosztatektómia helyreállítása minden egyes ember esetében megegyezik, aki részt vesz az eljárásban.

TUIP. A TUIP egy sebészeti eljárás, amely kiterjeszti a húgycsövet. Egy TUIP alatt az urológus cisztoszkópot és egy olyan eszközt helyez be, amely elektromos áramot vagy lézersugarat használ a húgycsövön keresztül a prosztata eléréséhez. Az urológus kiterjeszti a húgycsövet a prosztata és a hólyag nyakának néhány apró darabolásával. Néhány urológus úgy véli, hogy a TUIP ugyanazt a megkönnyebbülést adja, mint a TURP, kivéve a kisebb mellékhatások kockázatát.

A műtét után a prosztata, a húgycső és a környező szövetek irritálódhatnak és duzzadhatnak, ami a vizelet visszatartását okozhatja. A vizeletvisszatartás megelőzése érdekében egy urológus behelyez egy Foley katétert, hogy a vizelet szabadon távozhasson a húgyhólyagból. A Foley-katéternek van egy ballonja a végén, amelyet az urológus a hólyagba illeszt be. Miután a ballon a hólyag belsejében található, az urológus kitölti azt steril vízzel, hogy a katétert a helyén tartsa. A minimális invazív beavatkozásokon átesett férfiaknak nem szükséges Foley katéter.

Foley katéter

A Foley katéter leggyakrabban több napig marad helyben. Néha a Foley katéter ismétlődő, fájdalmas, nehezen kezelhető hólyaggörcseket okoz a műtét után. Ezek a spasmusok azonban végül megállnak. Az urológus gyógyszert írhat fel a húgyhólyag izmainak feloldására és a húgyhólyagürülmények megelőzésére. Ezek a gyógyszerek magukban foglalják

  • oxibutinin-klorid (Ditropan)
  • szolifenacin (VESIcare)
  • darifenacin (Enablex)
  • tolterodin (Detrol)
  • hyoscyamine (Levsin)
  • propantén-bromid (Pro-Banthine)

Melyek a jóindulatú prosztata hiperplázia kezelésének szövődményei?

A jóindulatú prosztata hiperplázia kezelésének szövődményei a kezelés típusától függenek.

Gyógyszerek

A jóindulatú prosztata hiperplázia kezelésére használt gyógyszereknek olyan mellékhatásai lehetnek, amelyek néha súlyosak lehetnek. Azok a férfiak, akiket a jóindulatú prosztata hiperplázia kezelésére szedtek, beszéljenek az egészségügyi szakemberekkel esetleges mellékhatásokról, mielőtt bevennék a gyógyszereket. Azok a férfiak, akik a következő mellékhatásokat tapasztalják, azonnal keressenek kapcsolatot az egészségügyi szolgáltatóval vagy sürgősségi orvosi ellátást:

  • csalánkiütés
  • kiütés
  • viszkető
  • légszomj
  • gyors, lüktető vagy szabálytalan szívverés
  • a pénisz fájdalmas felállítása, amely órákig tart
  • a szemek, az arc, a nyelv, az ajkak, a torok, a karok, a kezek, a lábak, a boka és az alsó lábak duzzanata
  • légzési nehézség vagy nyelési nehézség
  • mellkasi fájdalom
  • szédülés vagy ájulás, amikor hirtelen felállt
  • hirtelen csökkenés vagy látásvesztés
  • homályos látás
  • a hallás hirtelen csökkenése vagy elvesztése
  • mellkasi fájdalom, szédülés vagy émelygés a szexuális tevékenység során

Ezek a mellékhatások leginkább a foszfodiészteráz-5-gátlókhoz kötődnek. Az alfa-blokkolókhoz kapcsolódó mellékhatások közé tartozik

  • szédülés vagy ájulás, amikor hirtelen felállt
  • csökkent a nemi hajtóerő
  • az ejakuláció problémái

Minimálisan invazív eljárások

A minimálisan invazív eljárások után bekövetkező szövődmények lehetnek

  • UTI
  • fájdalmas vizelés
  • vizelési nehézség
  • sürgető vagy gyakori vizelés szükséges
  • vizelettartási nehézség
  • vér a vizelettel néhány napig az eljárás után
  • szexuális diszfunkció
  • krónikus prostatitis – a prosztata gyulladása hosszan tartó
  • olyan ismétlődő problémák, mint a vizeletvisszatartás és az UTI-k

A minimálisan invazív eljárások szöveteinek többsége néhány napon belül vagy heteken belül elmúlik. A minimálisan invazív eljárások kevésbé valószínűek, mint a műtét.

A műtét után bekövetkező szövődmények közé tartozhat

  • vizelési problémák
  • vizelettartási nehézség
  • vérzés és vérrögképződés
  • fertőzés
  • hegszövet
  • szexuális diszfunkció
  • olyan ismétlődő problémák, mint a vizeletvisszatartás és az UTI-k

Problémák vizelés közben. A férfiak kezdetben fájdalmas vizeletet vagy vizelési nehézséget okozhatnak. Vérnyomás, sürgősség vagy visszatartás tapasztalható. Ezek a problémák fokozatosan csökkennek, és néhány hónap múlva a vizeletet könnyebbé és kevésbé gyakoribbá tesszük.

Vizelettartási nehézség. Amint a hólyag visszatér a normális szintre, a férfiaknak lehet némi átmeneti problémája a vizelés szabályozásában. A hosszú távú vizelet inkontinencia ritkán fordul elő. A hosszabb húgyúti problémák a műtét előtt léteztek, annál hosszabb ideig tart, hogy a húgyhólyag a műtét után visszanyerje teljes funkcióját.

Vérzés és vérrögök. A jóindulatú prosztata hiperplázia műtét után a prosztata vagy a körülötte lévő szövetek vérzik. Vér- vagy vérrögképződés jelentkezhet a vizeletben. Néhány vérzés normális, és néhány napon belül tisztázni kell. Azonban a férfiak azonnal vegyék fel a kapcsolatot az egészségügyi szolgáltatóval

  • fájdalmat vagy kényelmetlenséget tapasztalnak
  • a vizelet nagymérvű vérrögöket tartalmaz
  • vizeletük olyan vörös, hogy nehéz látni

A jóindulatú prosztata hiperplázia műtéti vérrögök átjuthatnak a véráramba, és a test más részein helyezkednek el, leggyakrabban a lábakon. A férfiaknak azonnal kapcsolatba kell lépniük egy egészségügyi szolgáltatóval, ha a lábukban duzzanat vagy kellemetlen érzés tapasztalható.

Fertőzés. A Foley katéter alkalmazása a jóindulatú prosztata hiperplázia műtét után megnövelheti az UTI kockázatát. A műtét során fellépő anesztézia vizeletvisszatartást okozhat, és növelheti az UTI kockázatát. Ezenkívül a nyitott prosztatektómia metszési helye fertőzött lehet. Az egészségügyi szolgáltatók antibiotikumokat írnak fel a fertőzések kezelésére.

Hegszövet. Az eredeti műtét utáni években a hegesedés néha kialakul és sebészeti beavatkozást igényel. A húgycsőben kialakulhat a sebszövet, és szűkítheti. Az urológus megoldhatja ezt a problémát az irodai látogatás során a húgycső nyújtásával. Ritkán a húgyhólyag megnyitása heves és zsugorodik, ami elzáródást okoz. Ez a probléma a TUIP-hez hasonló sebészeti beavatkozást igényelhet.

Szexuális diszfunkció. Egyes férfiak prosztata hyperplasia műtét után átmeneti problémákat tapasztalhatnak a szexuális működésben. A helyreállított szexuális funkció függvénye a jóindulatú prosztata hiperplázia műtét típusától és a műtét előtti tünetek gyakoriságától függ. Sok férfi úgy találta, hogy a szexuális funkcióval kapcsolatos aggodalmak zavarják a szexet, csakúgy, mint maga a jóindulatú prosztata hiperplázia műtét. A műtéti beavatkozás megértése és az egészségügyi szakemberekkel való aggodalmakról való beszélgetés a műtét előtt gyakran segítenek a férfiaknak korábban visszaszerezni a szexuális funkciókat. Sok férfi hasznosnak tartja a tanácsadóval való beszélgetést a műtét után. Bár a szexuális funkcióval egy időbe telhet, hogy teljes mértékben visszatérjen, az idő múlásával a legtöbb férfi újra élvezheti a szexet.

A legtöbb egészségügyi szolgáltató egyetért abban, hogy ha a jóindulatú prosztata hiperpláziában szenvedő férfiak képesek a műtét előtt erekciót fenntartani, akkor valószínűleg erekciót fognak végezni. A műtét ritkán merevedési funkciók elvesztését okozza. A jóindulatú prosztata hiperplázia műtéti beavatkozás azonban leggyakrabban nem tudja visszaállítani az elvesztett funkciót az eljárás előtt. Egyes férfiak kisebb különbséget tapasztalnak az orgazmus minőségében műtét után. A legtöbb jelentés azonban nem jelent különbséget.

A prosztata műtéte miatt a férfiak sterilek lehetnek, vagy nem képesek az apa gyermekeinek, retrográd ejakuláció okozásával – a sperma hátramaradása a hólyagba. A férfiak öblítik ki a spermát a húgyhólyagból, amikor vizelnek. Bizonyos esetekben a gyógyszerek, például a pszeudoefedrin sokféle hideg gyógyszerrel vagy imipraminnal kezelhető retrográd ejakulációval. Ezek a gyógyszerek javítják az izomtónust a húgyhólyag nyakán, és a spermát a hólyag beléptetik.

Ismétlődő problémák. A férfiak további kezelést igényelhetnek, ha a prosztata problémái, beleértve a jóindulatú prosztata hiperplázist is, visszatérnek. Problémák merülhetnek fel, ha a jóindulatú prosztata hiperplázia kezelése a prosztata jó részét érintetlenül hagyja. A TURP-vel vagy TUIP-vel kezelt férfiak körülbelül 10% -a további műtétet igényel 5 éven belül. A nyílt prostatektómia esetén az emberek körülbelül 2 százaléka további műtétet igényel 5 éven belül. 2

A jóindulatú prosztata hyperplasia műtétet vagy kezelést követő években a férfiaknak évente egyszer digitális rektális vizsgálattal kell rendelkezniük, és bármelyik tünetet az orvosnak kell ellenőriznie. Bizonyos esetekben az egészségügyi szolgáltató évente többször is javasolhatja a digitális rektális vizsga és ellenőrzést.

Hogyan lehet megelőzni a jóindulatú prosztata hiperplázia kialakulását?

A kutatók nem találták meg a jóindulatú prosztata hiperplázia megelőzésének módját. A jóindulatú prosztata hiperplázia kockázati tényezőivel rendelkező férfiaknak beszélniük kell egy egészségügyi szolgáltatóval az alsó húgyúti tünetekről és a rendszeres prosztata vizsgálatokról. A férfiak korai kezelést kaphatnak, és minimálisra csökkenthetik a jóindulatú prosztata hiperplázia hatásait az alsó húgyúti tünetek felismerésével és a megnagyobbodott prosztata azonosításával.

Étkezés, étrend és táplálkozás

A kutatók nem tapasztalták, hogy az étkezés, a táplálkozás és a táplálkozás szerepet játszanak a jóindulatú prosztata hiperplázia kialakulásában vagy megelőzésében. Azonban az egészségügyi szolgáltató tájékoztatást adhat arról, hogy a táplálkozás, az étkezés, a táplálkozás változása hogyan segíthet a kezelésben. A férfiaknak meg kell beszélniük egy egészségügyi szolgáltatóval vagy dietetikusval arról, hogy mi a megfelelő táplálék.

Klinikai vizsgálatok

A National Institute of Diabetes, Emésztési és Vesebetegségek (NIDDK) és az Országos Egészségtudományi Intézetek (NIH) más elemei számos betegség és állapotfelmérés támogatását és támogatását támogatják.

Mik a klinikai vizsgálatok, és helyes Önnek?

A klinikai vizsgálatok a klinikai kutatás részét képezik, és az összes orvosi előrelépés középpontjában állnak. A klinikai vizsgálatok új utakat tárnak fel a betegség megelőzésére, felderítésére vagy kezelésére. A kutatók klinikai vizsgálatokat is alkalmaznak az ellátás egyéb szempontjaira, például a krónikus betegek életminőségének javítására. Tudja meg, hogy a klinikai vizsgálatok megfelelőek-e az Ön számára.

Milyen klinikai vizsgálatok vannak nyitva?

A jelenleg nyitott és felvett klinikai vizsgálatok a www.ClinicalTrials.gov címen tekinthetők meg.

Irodalom

[1] Megakadályozza az LA-t. Jóindulatú prosztata hipertrófia. Emedicine honlapja. http://emedicine.medscape.com. 2014. március 28-án. Hozzáférés: 2014. július 29.

[2] BPH: sebészeti kezelés. Urológiai gondozás honlapja. www.urologyhealth.org. Frissítve: 2013. július. Hozzáférés: 2014. július 29.

[3] Nagyobb prosztata. MedlinePlus weboldal. www.nlm.nih.gov. Frissítve: 2013. október 2. Hozzáférés: 2014. július 29.

Ez a tartalom az Országos Egészségügyi Intézetek egy részét szolgálja a Nemzeti Diabétesz, Emésztési és Vesebetegek Intézete (NIDDK). A NIDDK a kutatási eredményeket a klíringházak és oktatási programok révén fordítja és terjeszti a betegek, az egészségügyi szakemberek és a nyilvánosság egészségének és betegségének megismerésére és megértésére. A NIDDK által készített tartalmat alaposan áttekinti a NIDDK tudósai és más szakértők.

A NIDDK köszönetet mond:
Harvey B. Simon, egyetemi tanár, Harvard Medical School

Lépjen kapcsolatba velünk

Az Országos Diabétesz és Emésztési és Vesebetegségek Intézete
Egészségügyi Információs Központ

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!