Éva Éva

Prosztata rák sugárterjedés mellékhatások

Prosztata rák sugárterjedés mellékhatások

Az American Cancer Society (ACS) szerint a prosztatarákos betegek kilátása tovább javul a kimutatási és kezelési módszerek fejlődésének köszönhetően. A prosztatarák kezelésének egyik kezelési lehetősége a sugárterápia, a nagy teljesítményű sugárzás alkalmazása a rákos sejtek megölése vagy megakadályozása érdekében, hogy növekedjen és terjedjen. Az ACS megjegyzi, hogy a prosztatarák korai eseteiben a sugárterápia hasonló a kiterjedt műtéthez. A sugárterápia néhány mellékhatása azonban fennáll.

A nap videója

Intesztinális mellékhatások

A prosztatarák sugárkezelése során és után sugárterhelés és / vagy rektális fájdalom, irritábilis bél, izületi inkontinencia és néha véres széklet is lehet. Az ACS szerint ez gyakoribb a külső sugárzási sugárzás régebbi formáival szemben, ahol a sugárzás forrása a testen kívül helyezkedik el. A hosszú távú bél tünetei nem gyakoriak a külső sugárterápia újabb, célzottabb formáiban, vagy a belső sugárterápia különböző formáiban. A legtöbb esetben ezek a tünetek abbahagyják a kezelés befejezése után, állítja az ACS. A Nemzeti Rákkutató Intézet (NCI) szerint a prosztatarákban sugárterápiában részesülő emberek fokozhatják a végbélrák kialakulását.

Húgyúti mellékhatások

A vizelet közben vizelethajtó fájdalmat, esetenként a vizelet vérét és a vizelésre való nagyobb gyakoriságot látják azoknál a betegeknél, akik sugárterápiával rendelkeznek a prosztatarákra. Az ACS kifejti, hogy ezek a tünetek az esetek kisebb részében még a kezelés után is fennállnak, és a belső sugárterápiával a vizelési ingerlődés gyakoribbá válását három beteg közül egyben látják. Vannak olyan esetek is, amikor a belső sugárterápiával urinális szűkületre van szükség, amely sebészeti beavatkozást igényel. A vizelet inkontinencia, megjegyzi az ACS-t, késleltetett megjelenést mutat, de a teljes incidencia kisebb, mint a prosztata műtét után. Az NCI szerint a húgyhólyagrák kialakulásának esélyei is magasabbak azoknál a betegeknél, akik sugárterápiát kapnak a prosztatarák esetében.

Az impotencia a sugárterápia után késleltetett fellépést mutat az ACS szerint, ellentétben a műtétellel, ahol az impotencia azonnali, és idővel javulhat. Az impotencia kialakulásának kockázata magasabbnak tűnik a sugárkezelésben részesülő idősebb korcsoportokban. Az American College of Radiology (ACR) szerint az impotencia általános incidenciája a prosztatarákban sugárterápiát kapó betegeknél hasonló az idegmegtakarítással járó prosztata műtéthez képest.

Egyéb mellékhatások

Az ACR olyan bőrgyógyászati ​​mellékhatásokat említ, mint a bőr szárazsága, átmeneti vagy állandó hajhullás nélkül vagy anélkül, a sugárkezelés által érintett területen. Az ACS által felsorolt ​​egyéb mellékhatások a fáradtság és a lymphedema, vagy a lábakban és a nemi szervekben a folyadék felhalmozódása.

Prosztatarák kezelés (PDQ®) -Patient Version

Általános információk a prosztatarákról

Főbb pontok

  • A prosztatarák egy olyan betegség, amelyben rosszindulatú (rákos) sejtek alakulnak ki a prosztata szövetében.
  • A prosztatarák jelei közé tartozik a vizelet gyenge áramlása vagy gyakori vizelés.
  • A prosztata és a vér vizsgálatára szolgáló teszteket a prosztatarák detektálására (megtalálására) és diagnosztizálására használják.
  • Bizonyos tényezők befolyásolják a prognózist (a helyreállítás esélyét) és a kezelési lehetőségeket.

A prosztatarák egy olyan betegség, amelyben rosszindulatú (rákos) sejtek alakulnak ki a prosztata szövetében.

A prosztata mirigy a férfi reproduktív rendszerben. Közvetlenül a húgyhólyag alatt található (a szerv, amely összegyűjti és kiüríti a vizeletet) és a végbél előtt (a bél alsó része). A diéta mérete és a húgycső körül elhelyezkedő része (a cső, amely kiüríti a húgyhólyag vizeletét). A prosztata mirigy teszi a folyadékot, amely része a sperma. Nagyít A férfi reprodukciós és húgyúti rendszerek anatómiája, amely a prosztata, a herék, a húgyhólyag és más szerveket mutatja.

A prosztatarák az idősebb férfiakban a leggyakoribb. Az Egyesült Államokban az emberből körülbelül egy embert diagnosztizálnak prosztatarákkal.

A prosztatarák jelei közé tartozik a vizelet gyenge áramlása vagy gyakori vizelés.

Ezeket és más tüneteket a prosztatarák okozhatja, vagy más körülményeket. Vegye fel a kapcsolatot orvosával, ha rendelkezik az alábbiak bármelyikével:

  • Gyenge vagy megszakadt (“stop-and-go”) vizeletáramlás.
  • Hirtelen vágy a vizelésre.
  • Gyakori vizeletürítés (különösen éjszaka).
  • A vizelet áramlását okozó problémák.
  • A hólyag teljesen kiürül.
  • Fájdalom vagy égő vizelés közben.
  • Vér a vizeletben vagy a spermában.
  • A hát, a csípő, vagy a medence, amely nem megy el.
  • Légszomj, fáradtság, gyors szívverés, szédülés, vagy vérszegénység által okozott sápadt bőr.

Más állapotok ugyanazokat a tüneteket okozhatják. A férfiaknál a prosztata nagyobb lehet, és blokkolja a húgycsövet vagy húgycsövet. Ez zavart okozhat vagy szexuális problémákat okozhat. Az állapotot jóindulatú prosztatahiperplázia (BPH) nevezzük, és bár nem rák, műtétre lehet szükség. A jóindulatú prosztata hiperplázia vagy a prosztata egyéb problémái hasonlóak lehetnek a prosztatarák tüneteihez.

Nagyít Normál prosztata és jóindulatú prosztata hiperplázia (BPH). A normál prosztata nem akadályozza meg a vizelet áramlását a húgyhólyagból. A megnagyobbodott prosztata lenyomja a hólyagot és a húgycsövet, és megakadályozza a vizelet áramlását.

A prosztata és a vér vizsgálatára szolgáló teszteket a prosztatarák detektálására (megtalálására) és diagnosztizálására használják.

A következő tesztek és eljárások alkalmazhatók:

  • Fizikai vizsga és történelem: Test a szervezet általános egészségi jeleit ellenőrizni, beleértve a betegség tüneteinek ellenőrzését, például csomókat vagy bármi mást, ami szokatlannak tűnik. A páciens egészségi szokásainak és múltbeli betegségeinek és kezeléseinek története is meg fog történni.
  • Digitális rektális vizsga (DRE): A végbél vizsgálata. Az orvos vagy a nővér behelyezi a koptatott, kesztyűs ujját a végbélbe, és úgy érzi, hogy a prosztata a végbélfalon keresztül csomókat vagy rendellenes területeket ér. NagyítDigitális rektális vizsga (DRE). Az orvos behelyez egy kesztyűs, kenhető ujjat a végbélbe, és úgy érzi a prosztatát, hogy ellenőrizze, hogy valami rendellenes-e.
  • Prosztata-specifikus antigén (PSA) teszt: Olyan teszt, amely a vér PSA-szintjét méri. A PSA a prosztata által termelt anyag, amelyet a prosztatarákban szenvedő férfiak vérében megnövekedett mennyiségben lehet megtalálni. A PSA-szintek magasak lehetnek olyan férfiaknál is, akiknél a prosztata vagy a BPH fertőzése vagy gyulladása (megnagyobbodott, de nem vírusos, prosztata).
  • Transzverzális ultrahang: Olyan eljárás, amelyben egy ujjméretű próbát a végbélbe helyezzük a prosztata ellenőrzésére. A szondát arra használják, hogy nagy energiájú hanghullámokat (ultrahang) bújjon le a belső szövetekről vagy szervekről, és visszhangokat idézzen elő. A visszhangok a test szöveteinek képét alkotják, amelyet sonogramnak neveznek. A biopsziás eljárás során áttéti ultrahang alkalmazható. NagyítTranszverzális ultrahang. Az ultrahang szondát a végbélbe helyezzük a prosztata ellenőrzésére. A szonda visszaverődik a hanghullámokról a test szöveteiről, hogy olyan visszhangokat alkosson, amelyek a prosztata sonogramját (számítógépes képét) alkotják.
  • Transzkektális mágneses rezonancia képalkotás (MRI): Olyan eljárás, amely egy erős mágnest, rádióhullámot és egy számítógépet használ a sorozat belsejében lévő részletesebb képek készítéséhez. A rádióhullámokat kibocsátó szondát a prosztata közelében lévő végbélbe helyezzük. Ez segíti az MRI gépet a prosztata és a közeli szövetek tisztább ábrázolásában. Egy transzrektális MRI-t végzünk annak megállapítására, hogy a rák a prosztatán kívülre kerül-e a közeli szövetekbe. Ezt az eljárást nukleáris mágneses rezonancia képalkotásnak is nevezik (NMRI).
  • szövettani vizsgálat: A sejtek vagy szövetek eltávolítása, így egy patológus mikroszkóppal nézhető meg. A patológus ellenőrzi a szövetmintát, hogy lássa, vannak-e rákos sejtek, és megtudja a Gleason pontszámot. A Gleason pontszám 2-10-es tartományban van, és leírja, hogy milyen valószínűséggel terjed a tumor. Minél kisebb a szám, annál kevésbé valószínű, hogy a daganat terjed.

A prosztatarák diagnosztizálására transzrektális biopsziát alkalmaznak. A transzrektális biopszia a szövet kivonása a prosztatából, egy vékony tű beiktatásával a végbélen és a prosztatán keresztül. Ezt az eljárást általában transzrektális ultrahang segítségével végzik el, hogy segítsenek abban, hogy a szövetekből vett mintákat vegyék. A patológus mikroszkóp alatt vizsgálja a szövetet, hogy rákos sejteket keressen. Nagyít Tranrectalis biopszia. Az ultrahang szondát a végbélbe helyezzük, hogy megmutassuk, hol van a daganat. Ezután egy tűt beillesztenek a végbélbe a prosztatába, hogy eltávolítsák a szövetet a prosztatától.

Bizonyos tényezők befolyásolják a prognózist (a helyreállítás esélyét) és a kezelési lehetőségeket.

A prognózis (a helyreállítás esélye) és a kezelési lehetőségek függenek a következőktől:

  • A rák stádiuma (a PSA szintje, a Gleason-pontszám, a daganat minősége, a prosztata mekkora részét érinti a rák, és hogy a rák elterjedt-e a test többi helyére).
  • A beteg kora.
  • Függetlenül attól, hogy a rákot diagnosztizálták-e vagy visszatérített-e (visszatér).

A kezelési lehetőségek az alábbiaktól is függhetnek:

  • A betegnek van-e más egészségügyi problémája
  • A kezelés várható mellékhatásai.
  • A prosztatarák korábbi kezelése.
  • A beteg kívánságai.

A legtöbb férfi, akinél prosztatarák diagnosztizálta, nem hal meg.

A prosztatarák szakaszai

Főbb pontok

  • A prosztatarák diagnosztizálása után teszteket végeznek annak megállapítására, hogy a rákos sejtek terjednek-e a prosztata vagy a test más részein.
  • Háromféleképpen lehet rákosodni a szervezetben.
  • A rák elterjedhet, ahonnan a test más részeire kezd.
  • A következő lépéseket alkalmazzák a prosztatarákra:
    • I. szakasz
    • II
    • III. Szakasz
    • IV

A prosztatarák diagnosztizálása után teszteket végeznek annak megállapítására, hogy a rákos sejtek terjednek-e a prosztata vagy a test más részein.

A prosztata vagy a test más részein terjedő rákos megbetegedések megismerésére szolgáló eljárás az úgynevezett staging. A beavatkozási folyamatból származó információk meghatározzák a betegség állapotát. Fontos megismerni a színpadat a kezelés megtervezéséhez. A prosztatarák diagnosztizálásához használt vizsgálatok eredményeit gyakran használják a betegség kialakulásához. (Lásd az Általános információk című részt.) A prosztatarákban a staging teszteket csak akkor lehet elvégezni, ha a beteg tünetei vagy jelek, hogy a rák elterjedt, például csontfájdalom, magas PSA szint vagy magas Gleason pontszám.

A következő tesztek és eljárások is használhatók az átmeneti folyamat során:

  • Csontvizsgálat: Eljárás annak ellenőrzésére, hogy vannak-e gyorsan elosztó sejtek, például ráksejtek, a csontban. Nagyon kis mennyiségű radioaktív anyagot vénába fecskendeznek, és a véráramon keresztül haladnak. A radioaktív anyag összegyűlik a rákos csontokban, és egy szkenner észleli. NagyítCsontvizsgálat. Kis mennyiségű radioaktív anyagot fecskendeznek be a páciens véráramába, és abnormális sejteket gyűjtenek a csontokban. Mivel a páciens egy olyan asztalon fekszik, amely a szkenner alatt csúszik, a radioaktív anyagot felismeri és a képeket számítógép képernyőn vagy filmen készítik.
  • MRI (mágneses rezonancia képalkotás): Olyan eljárás, amely egy mágnest, rádióhullámot és egy számítógépet használ a sorozat belsejében lévő részletesebb képek készítéséhez. Ezt az eljárást nukleáris mágneses rezonancia képalkotásnak is nevezik (NMRI).
  • CT vizsgálat (CAT scan): Olyan eljárás, amely a test belsejében lévő, különböző szögekből vett területekről részletes képeket készít. A képeket egy röntgenkészülékhez csatlakoztatott számítógép készítette. A festéket be lehet fecskendezni a vénába, vagy lenyelni, hogy segítsen a szervek vagy szövetek világosabb megjelenítésében. Ezt az eljárást számítógépes tomográfia, számítógépes tomográfia vagy számítógépes axiális tomográfia néven is nevezik.
  • Medencei lymphadenectomia: Műtéti eljárás a nyálkahártyák eltávolítására a medence területén. A patológus mikroszkóp alatt vizsgálja a szövetet, hogy rákos sejteket keressen.
  • Seminalis vescki biopszia: A folyadéknak a tűlevelekből történő eltávolítása (a spermát tartalmazó mirigyek) tűvel történő eltávolítása. A patológus mikroszkóp alatt vizsgálja a folyadékot, hogy rákos sejteket keressen.
  • ProstaScint szkennelés: Eljárás a prosztatától a test más részeire, például a nyirokcsomókra terjedő rák ellen. Nagyon kis mennyiségű radioaktív anyagot vénába fecskendeznek, és a véráramon keresztül haladnak. A radioaktív anyag a prosztata rákos sejtekhez kötődik, és egy szkennerrel detektálódik. A radioaktív anyag fényes foltként jelenik meg a képen olyan területeken, ahol sok prosztatarák található.

A rák stádiuma a beavatkozási és diagnosztikai vizsgálatok eredményein alapul, beleértve a prosztata-specifikus antigén (PSA) tesztet és a Gleason pontszámot. A biopsziában eltávolított szövetmintákat használják a Gleason pontszám meghatározására. A Gleason pontszám 2-10-es tartományban van, és leírja, hogy a rákos sejtek milyen mértékben különböznek a normál sejtektől, és milyen valószínű, hogy a tumor elterjed. Minél kisebb a szám, annál kevésbé valószínű, hogy a daganat terjed.

Háromféleképpen lehet rákosodni a szervezetben.

A rák terjedhet a szöveteken, a nyirokrendszeren és a vérön:

  • Szövet. A rák terjed, ahonnan a közeli területeken növekszik.
  • Nyirokrendszer. A rák terjed, ahonnan a nyirokrendszerbe jut. A rák a nyirokcsatornákon át a test más részein halad át.
  • Vér. A rák terjed, ahonnan a vérbe kerül. A rák az ereket átmegy a test más részein.

A rák elterjedhet, ahonnan a test más részeire kezd.

Amikor a rák a szervezet egy másik részébe terjed, akkor metasztázisnak nevezik. A rákos sejtek elszakadnak attól, ahonnan elkezdődtek (az elsődleges tumor), és a nyirokrendszeren vagy a véren keresztül haladnak.

  • Nyirokrendszer. A rák bejut a nyirokrendszerbe, átmegy a nyirokcsomókon és tumor (metasztatikus daganat) alakul ki a test egy másik részén.
  • Vér. A rák bejut a vérbe, áthalad az erekben, és tumor (metasztatikus daganat) alakul ki a test másik részén.

Az áttétes tumor ugyanolyan típusú rák, mint az elsődleges daganat. Például, ha a prosztatarák terjed a csontra, a csontban lévő rákos sejtek valójában prosztataráksejtek. A betegség metasztatikus prosztatarák, nem csontrák.

A következő lépéseket alkalmazzák a prosztatarákra:

Az I. stádiumban csak a prosztata található rákban. A rák:

  • (pl. a magas PSA-szinthez) vagy a műtét során kis mennyiségű szövetben más okokból (pl. jóindulatú prosztata-hiperplázia). A PSA szintje kisebb, mint 10 és a Gleason pontszám 6 vagy ennél alacsonyabb; vagy
  • a prosztata egy-egy lebenyénál kevesebb vagy kevesebb. A PSA szintje kisebb, mint 10 és a Gleason pontszám 6 vagy ennél alacsonyabb; vagy
  • nem érezhető a digitális rektális vizsga során, és nem látható képalkotó vizsgálatokban. A rák a prosztata egy-egy lebenyénál kevesebb vagy kevesebb. A PSA szint és a Gleason pontszám nem ismert.

A II. Stádiumban a rák előrehaladottabb, mint az I. szakaszban, de nem terjedt el a prosztata kivételével. A II. Szakasz IIA és IIB szakaszokra oszlik.

  • (pl. a magas PSA-szinthez) vagy a műtét során kis mennyiségű szövetben más okokból (pl. jóindulatú prosztata-hiperplázia). A PSA szintje alacsonyabb, mint 20 és a Gleason pontszám 7; vagy
  • (pl. a magas PSA-szinthez) vagy a műtét során kis mennyiségű szövetben más okokból (pl. jóindulatú prosztata-hiperplázia). A PSA szintje legalább 10, de kevesebb, mint 20, és a Gleason pontszám 6 vagy ennél alacsonyabb; vagy
  • a prosztata egy-egy lebenyénál kevesebb vagy kevesebb. A PSA szintje legalább 10, de kevesebb, mint 20, és a Gleason pontszám 6 vagy ennél alacsonyabb; vagy
  • a prosztata egy-egy lebenyénál kevesebb vagy kevesebb. A PSA szintje alacsonyabb, mint 20 és a Gleason pontszám 7; vagy
  • a prosztata egyik lebenyének több mint felében található.
  • a prosztata ellentétes oldalain található. A PSA lehet bármely szint és a Gleason pontszám 2 és 10 között lehet; vagy
  • nem érezhető a digitális rektális vizsga során, és nem látható képalkotó vizsgálatokban. A PSA szint 20 vagy magasabb, és a Gleason pontszám 2 és 10 között lehet; vagy
  • nem érezhető a digitális rektális vizsga során, és nem látható képalkotó vizsgálatokban. A PSA lehet bármely szint és a Gleason pontszám 8 vagy magasabb.

A III. Stádiumban a rák a prosztata külső rétegén túl terjedt el, és terjedhet a szemináriumra. A PSA bármilyen szint lehet, a Gleason pontszám 2 és 10 között lehet.

A IV. Stádiumban a PSA lehet bármely szint és a Gleason pontszám 2 és 10 között lehet.

  • a közeli szövetekbe vagy szervekbe, például a végbélbe, húgyhólyagba vagy medencefalba, a szemináriumon túl terjedt; vagy
  • a szájsebészetben vagy a közeli szövetekben vagy szervekben, például a végbélben, hólyagban vagy a medencefalban terjedhet. A rák elterjedt a közeli nyirokcsomókban; vagy
  • a test távoli részeire terjedt el, amely nyirokcsomókat vagy csontokat is tartalmazhat. A prosztatarák gyakran terjed a csontokra.

Ismétlődő prosztatarák

Az ismétlődő prosztatarák a rák, amely visszanyerte (visszatér) a kezelés után. A rák visszatérhet a prosztatában vagy a test más részein.

Kezelési opció áttekintése

Főbb pontok

  • A prosztatarákban szenvedő betegeknél különböző típusú kezelést alkalmaznak.
  • Hétféle standard kezelést használnak:
    • Vigyázó várakozás vagy aktív felügyelet
    • Sebészet
    • Sugárterápia és radiofarmakoterápia
    • Hormonterápia
    • kemoterápiás kezelés
    • Biológiai terápia
    • Biszfoszfonátterápia
  • Vannak kezelések a csont-metasztázisok vagy a hormonterápia által okozott csontfájdalomra.
  • A klinikai vizsgálatok során új típusú kezelést tesztelnek.
    • cryosurgery
    • Nagy intenzitású ultrahangos terápia
    • Proton sugárterápiás kezelés
  • A prosztatarák kezelésének mellékhatásai lehetnek.
  • A betegek esetleg gondolkodni akarnak a klinikai vizsgálatban való részvételről.
  • A betegek klinikai vizsgálatokat végezhetnek rákkezelésük előtt, alatt vagy után.
  • Szükség lehet nyomonkövetési tesztekre.

A prosztatarákban szenvedő betegeknél különböző típusú kezelést alkalmaznak.

A prosztatarákos betegek számára különböző típusú kezelések állnak rendelkezésre. Néhány kezelés standard (jelenleg alkalmazott kezelés), és néhányat klinikai vizsgálatokban tesztelnek. A kezelés klinikai vizsgálata egy olyan kutatási tanulmány, melynek célja a jelenlegi kezelések javítása vagy a rákos betegek új kezeléseivel kapcsolatos információk beszerzése. Amikor a klinikai vizsgálatok azt mutatják, hogy az új kezelés jobb, mint a hagyományos kezelés, az új kezelés válhat a szokásos kezelésnek. A betegek esetleg gondolkodni akarnak a klinikai vizsgálatban való részvételről. Néhány klinikai vizsgálat csak olyan betegek számára nyitott, akik nem kezdték meg a kezelést.

Hétféle standard kezelést használnak:

Vigyázó várakozás vagy aktív felügyelet

A vigyázó várakozás és az aktív megfigyelés olyan idősebb férfiaknál alkalmazott kezelések, akiknek nincs jele vagy tünete vagy egyéb egészségügyi állapota, valamint olyan férfiak esetében, akiknek a prosztatarákot szűrési vizsgálat során észlelik.

A vigyázó várakozás nyomon követi a beteg állapotát anélkül, hogy bármilyen kezelést, amíg a jelek vagy tünetek nem jelennek meg vagy változnak. A kezelés a tünetek enyhítésére és az életminőség javítására szolgál.

Az aktív felügyelet szorosan követi a páciens állapotát anélkül, hogy bármilyen kezelést elvégezne, kivéve, ha a vizsgálati eredmények változtak. Korai jeleket talál arra, hogy a betegség rosszabbodik. Aktív megfigyelés alatt a betegek bizonyos vizsgálatokat és teszteket kapnak, beleértve a digitális rektális vizsgálatot, a PSA-tesztet, a transzrektális ultrahangot és a transzrektális tű-biopsziát, hogy ellenőrizzék a rák növekedését. Amikor a rák elkezd nőni, kezelésre kerül a rák gyógyítása.

Más kifejezések, amelyek leírják, hogy nem adnak kezelést a prosztata rák diagnózis utáni gyógyítására, a megfigyelés, az ébresztés és a várakozás, valamint a várandós kezelés.

A jó egészségi állapotú betegek, akiknek a daganata csak a prosztata mirigyében van, műtéttel kezelhetők a daganat eltávolítására. A következő műtéteket alkalmazzák:

  • Radikális prosztatektómia: A prosztata, a környező szövetek és a szeminárium vezikulák eltávolítására szolgáló sebészeti beavatkozás. Kétféle radikális prosztatektómia létezik:
  • Retropubic prostatectomy: Sebészeti eljárás a prosztata eltávolítására a hasfalon (vágás) keresztül. A közeli nyirokcsomók eltávolítása ugyanabban az időben végezhető el.
  • Perinális prosztatektómia: A prosztata eltávolítására szolgáló sebészeti beavatkozás a perineumban (a koponya és az anus között) metszés (vágás) révén. A közeli nyirokcsomók eltávolíthatók egy külön hasítással is a hasban.

Bizonyos esetekben idegmegtakarító műtét végezhető. Ez a műtét mentheti meg az erekciót vezérlő idegeket. Azonban a nagy daganatokban vagy daganatokban szenvedő férfiak, akik nagyon közel vannak az idegekhez, esetleg nem képesek ezt a műtétet elvégezni.

A prosztatarák műtét után lehetséges problémák a következők:

  • Impotencia.
  • A húgyhólyag vagy a széklet a vizeletből való elszivárgása a végbélből.
  • A pénisz mérséklése (1-2 cm). Ennek pontos oka nem ismert.
  • Inguinalis herni (a zsír vagy a vékonybél elvékonyodása gyenge izomzat által az ágyékba). Az inguinalis herniát gyakrabban fordulhat elő radikális prostatectomiával kezelt férfiaknál, mint azoknál a férfiaknál, akiknek van valamilyen más típusú prosztata, sugárterápia vagy prosztata biopszia. A legvalószínűbb, hogy a radikális prosztata-eltávolítás utáni első 2 évben bekövetkezik.

Sugárterápia és radiofarmakoterápia

A sugárterápia olyan rákkezelés, amely nagy energiájú röntgenfelvételt vagy egyéb sugárzást használ fel a rákos sejtek megölése vagy növekedésük megakadályozására. Különböző típusú sugárterápiák léteznek:

  • A külső sugárterápia a testen kívüli gépet sugárzásnak sugározza a rák felé. A konformális sugárzás egyfajta külső sugárterápia, amely egy számítógépet használ a 3 dimenziós (3-D) kép létrehozására a daganatból és a sugárzási sugárokat a tumorhoz igazítja. Ez lehetővé teszi, hogy a sugárzás nagy dózisa elérje a daganatot, és kisebb károkat okoz a közeli egészséges szövetekben.

Hipo-frakcionált sugárterápiát adhat, mivel kényelmesebb kezelési ütemtervet tartalmaz. A hipo-frakcionált sugárterápia olyan sugárkezelés, amelyben a normál sugárkezeléshez képest rövidebb idő alatt (kevesebb nap) a szokásosnál nagyobb átlagos sugárzási dózist adnak. A hipo-frakcionált sugárterápia rosszabb mellékhatásokat eredményezhet, mint a szokásos sugárkezelés, az alkalmazott menetrendtől függően.

  • A belső sugárterápia olyan radioaktív anyagot használ, amelyet tűk, magok, vezetékek vagy katéterek pecsételnek, amelyek közvetlenül a rákban vagy annak közelében helyezkednek el. A korai stádiumú prosztatarákban a radioaktív magokat a prosztatában helyezik el olyan tűk használatával, amelyek a bőrön keresztül kerülnek a koponya és a végbél között. A radioaktív magvak elhelyezését a prosztatában a transzrektális ultrahang vagy CT (CT) képei vezérlik. A tűk eltávolítása után a radioaktív magok kerülnek a prosztata.
  • A radiofarmakoterápia radioaktív anyagot használ a rák kezelésére. A radiofarmakológiai terápia a következőket foglalja magában:

    • Az alfa emitter sugárterápia radioaktív anyagot használ a prosztatarák kezelésére, amely a csontra terjed. Egy radioaktív anyagot, az úgynevezett radium-223-ot vénába fecskendeznek, és a véráramon keresztül halad. A 223 radium a rákos csontokban gyűjti össze, és megöli a rákos sejteket.

    A sugárkezelés módja attól függ, hogy milyen típusú rákot alkalmaznak. A külső sugárterápiát, a belső sugárterápiát és a radiofarmakológiai terápiát a prosztatarák kezelésére használják.

    A prosztatarákkal végzett sugárterápiával kezelt férfiaknak nagyobb a kockázata a húgyhólyag és / vagy a gyomor-bélrendszeri rák kialakulásának.

    A sugárterápia impotenciát és húgyúti problémákat okozhat, amelyek az életkorral rosszabbodhatnak.

    Hormonterápia

    A hormonterápia olyan rákkezelés, amely eltávolítja a hormonokat, vagy blokkolja működését, és megakadályozza a rákos sejtek növekedését. A hormonok olyan anyagok, amelyeket a mirigyek a szervezetben termelnek és a véráramban keringenek. A prosztatarákban a férfi nemi hormonok prosztatarákot okozhatnak. A kábítószereket, a műtétet vagy más hormonokat használják a férfi hormonok mennyiségének csökkentésére, vagy blokkolják őket a munkából.

    A prosztatarák hormonterápiája a következőket foglalhatja magában:

    • Az abirateron-acetát megakadályozhatja, hogy a prosztatarákok az androgénekből álljanak. Olyan férfiaknál használják, akiknek fejlett prosztatarákja van, és nem járt sikerrel más hormonterápiával.
    • Az Orchiectomy egy műtéti eljárás egy vagy mindkét herék eltávolítására, amely a hormonok fő forrása, például a tesztoszteron, a hormon mennyiségének csökkentése érdekében.
    • Az ösztrogének (hormonok, amelyek elősegítik a női nemi jellemzőket) megakadályozhatják a herék tesztoszteron előállítását. Azonban az ösztrogént ritkán használják ma a prosztatarák kezelésében súlyos mellékhatások kockázata miatt.
    • A luteinizáló hormon-leadó hormon agonisták megakadályozhatják a herék kiválasztását a tesztoszteronból. Példaként említhetők a leuprolid, a goserelin és a buserelin.
    • Az antiandrogének gátolhatják az androgének (hormonok, amelyek elősegítik a férfi nemi jellemzőket), például a tesztoszteron működését. Példák a flutamidra, a bikalutamidra, az enzaltamidra és a nilutamidra.
    • Azok a gyógyszerek, amelyek megakadályozzák, hogy a mellékvesék az androgénekké váljanak, a ketokonazol és az aminoglutetimid.

    A hormonterápiával kezelt férfiaknál forró villanások, csökkent szexuális funkciók, a nemi vágy elvesztése és gyengített csontok fordulhatnak elő. Egyéb mellékhatások közé tartoznak a hasmenés, émelygés és viszketés.

    kemoterápiás kezelés

    A kemoterápia egy olyan rákkezelés, amely a rákos sejtek növekedését megakadályozó gyógyszereket használ, akár a sejtek megölésével, akár megakadályozva azok elosztását. Ha a kemoterápiát szájon át vagy vénába vagy izomba injektálják, a gyógyszerek bejutnak a véráramba, és rákos sejteket érhetnek el a szervezetben (szisztémás kemoterápia). Ha a kemoterápiát közvetlenül a cerebrospinális folyadékba, egy szervbe vagy egy testüregbe, például a hasba helyezik, a gyógyszerek elsősorban a rákos sejteket érintik ezen a területen (regionális kemoterápia). A kemoterápia beadása függ a kezelt rák típusától és állapotától.

    Biológiai terápia

    A biológiai terápia olyan kezelés, amely a páciens immunrendszert alkalmazza a rák leküzdésére. A szervezet által készített vagy laboratóriumban előállított anyagok a szervezet természetes védekező hatásának növelésére, irányítására vagy helyreállítására szolgálnak. A Sipuleucel-T egy olyan biológiai terápia, amelyet a prosztatarák kezelésére használnak, amely áttett (átterjedt a test más részeire).

    Biszfoszfonátterápia

    A biszfoszfonát hatóanyagok, például a klodronát vagy a zoledronát, csökkenti a csontbetegséget, amikor a rák a csontra terjed. Az antiandrogén terápiával vagy orchiectomiával kezelt férfiaknál nagyobb a csontvesztés kockázata. Ezeknél a férfiaknál a biszfoszfonát gyógyszerek csökkentik a csonttörés (szünetek) kockázatát. A biszfoszfonát-gyógyszerek alkalmazását a csontáttétek növekedésének megelőzésére vagy lassítására a klinikai vizsgálatok során tanulmányozzák.

    Vannak kezelések a csont-metasztázisok vagy a hormonterápia által okozott csontfájdalomra.

    A csontban elterjedt prosztatarák és bizonyos típusú hormonterápia gyengítheti a csontokat és csontfájdalmat okozhat. A csontfájdalmak kezelésére a következők tartoznak:

    • Fájdalom gyógyszer.
    • Külső sugárterápia.
    • Stroncium-89 (radioizotóp).
    • Célzott terápia egy monoklonális ellenanyaggal, például denosumabal.
    • Biszfoszfonátterápia.
    • Kortikoszteroidok.

    További információt a fájdalomról szóló PDQ-összefoglalóban talál.

    A klinikai vizsgálatok során új típusú kezelést tesztelnek.

    Ez az összefoglaló rész a klinikai vizsgálatok során vizsgált kezeléseket ismerteti. Nem említheti minden új, tanulmányozott kezelést. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos információk az NCI honlapján találhatók.

    cryosurgery

    A cryosurgery olyan kezelés, amely a prosztata rákos sejtek befagyasztására és elpusztítására szolgáló eszközzel működik. Az ultrahang segítségével megtaláljuk a kezelni kívánt területet. Ezt a fajta kezelést hívják krioterápiának.

    A kriokirurgia impotenciát okozhat és a vizeletet a végbélből a húgyhólyagból vagy székletből szivároghatja.

    Nagy intenzitású ultrahangos terápia

    A nagy intenzitású ultrahangos terápia olyan kezelés, amely ultrahangot (nagy energiájú hanghullámokat) használ fel a rákos sejtek elpusztítására. A prosztatarák kezelésére endorectalis próbát alkalmaznak a hanghullámok kialakítására.

    Proton sugárterápiás kezelés

    A proton sugárzás sugárterápia egyfajta nagy energiájú, külső sugárterápiás kezelés, amely protonok (apró, pozitív töltésű részecskék) áramlására irányul. A sugárkezelés ilyen típusát prosztatarák kezelésében tanulmányozzák.

    A prosztatarák kezelésének mellékhatásai lehetnek.

    A rák kezelésével okozott mellékhatásokról a mellékhatások oldalán olvashat.

    A betegek esetleg gondolkodni akarnak a klinikai vizsgálatban való részvételről.

    Néhány beteg esetében a klinikai vizsgálatban való részvétel lehet a legjobb kezelés választása. A klinikai vizsgálatok része a rákkutatási folyamatnak. Klinikai kísérleteket végeztünk annak megállapítására, hogy az új rákkezelések biztonságosak és hatékonyak-e vagy jobbak-e, mint a szokásos kezelés.

    A mai rák elleni szokásos kezelések közül sok a korábbi klinikai vizsgálatokon alapul. A klinikai vizsgálatban részt vevő betegek a szokásos kezelést kapják, vagy az elsők között új kezelést kaphatnak.

    A klinikai vizsgálatokban részt vevő betegek segítenek a jövőben a rák kezelésének javításában is. Még akkor is, ha a klinikai vizsgálatok nem eredményeznek hatékony új kezeléseket, gyakran válaszolnak fontos kérdésekre és elősegítik a kutatás továbbterjedését.

    A betegek klinikai vizsgálatokat végezhetnek rákkezelésük előtt, alatt vagy után.

    Néhány klinikai vizsgálatban csak olyan betegek tartoznak, akik még nem részesültek kezelésben. Az egyéb kísérletek vizsgálati kezelése olyan betegeknél, akiknek a rákja nem javult. Vannak klinikai vizsgálatok is, amelyek új módszereket próbálnak megakadályozni a rák előfordulásának visszatéréséből (visszatérés) vagy a rák kezelésének mellékhatásainak csökkentésében.

    Klinikai vizsgálatok zajlanak az ország számos részén. Az NCI által támogatott klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos információk megtalálhatók az NCI klinikai vizsgálata weboldalán. Más szervezetek által támogatott klinikai vizsgálatok megtalálhatók a ClinicalTrials.gov weboldalon.

    Szükség lehet nyomonkövetési tesztekre.

    A rák diagnosztizálásához vagy a rák kialakulásának megismeréséhez elvégzett néhány vizsgálat megismételhető. Néhány teszt megismétlődik, hogy megnézze, milyen jól működik a kezelés. A vizsgálatok folytatására, megváltoztatására vagy abbahagyására vonatkozó döntések alapulhatnak e vizsgálatok eredményei alapján.

    A vizsgálatok egy része a kezelés befejezése után időről időre megmarad. Ezeknek a vizsgálatoknak az eredményei megmutathatják, hogy megváltozott-e az állapotod, vagy ha a rák megbetegedett (visszatér). Ezeket a teszteket néha nyomon követési teszteknek vagy ellenőrzéseknek nevezik.

    Kezelési lehetőségek szakaszonként

    Az alább felsorolt ​​kezelésekkel kapcsolatban tekintse meg a Kezelési opció áttekintése részt.

    I. stádiumú prosztatarák

    • Figyelmes várakozás.
    • Aktív megfigyelés. Ha a rák elkezd növekedni, hormonterápiát kaphat.
    • Radikális prostatectomia, általában pelviclymphadenectomiával. Sugárterápiát a műtét után lehet adni.
    • Külső sugárterápia. A hormonterápia a sugárterápia után adható meg.
    • Belső sugárterápia radioaktív magvakkal.
    • A nagy intenzitású ultrahangos terápia klinikai vizsgálata.
    • A kriokirurgia klinikai vizsgálata.

    A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.

    II. Stádiumú prosztatarák

    • Figyelmes várakozás.
    • Aktív megfigyelés. Ha a rák elkezd növekedni, hormonterápiát kaphat.
    • Radikális prosztatektómia, általában kismedencei lymphadenectomiával. Sugárterápiát a műtét után lehet adni.
    • Külső sugárterápia. A hormonterápia a sugárterápia után adható meg.
    • Belső sugárterápia radioaktív magvakkal.
    • A kriokirurgia klinikai vizsgálata.
    • A nagy intenzitású ultrahangos terápia klinikai vizsgálata.
    • A protonsugár-sugárterápia klinikai vizsgálata.
    • Az új típusú kezelések klinikai vizsgálata, mint például a hormonterápia, amelyet radikális prosztatektómia követ.

    A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.

    III. Stádiumú prosztatarák

    • Külső sugárterápia. A hormonterápia a sugárterápia után adható meg.
    • Hormonterápia. A sugárterápiát a hormonkezelés után lehet adni.
    • Radikális prostatektómia. Sugárterápiát a műtét után lehet adni.
    • Figyelmes várakozás.
    • Aktív megfigyelés. Ha a rák elkezd növekedni, hormonterápiát kaphat.

    A prosztata rákos megbetegedését és a húgyúti tüneteket csökkentő kezelés magában foglalhatja a következőket:

    • Külső sugárterápia.
    • Belső sugárterápia radioaktív magvakkal.
    • Hormonterápia.
    • Transzuretrális reszekció a prosztata (TURP).
    • Az új típusú sugárkezelés klinikai vizsgálata.
    • A kriokirurgia klinikai vizsgálata.

    A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.

    IV. Stádiumú prosztatarák

    • Hormonterápia.
    • Hormonterápia kombinálva a kemoterápiával.
    • Biszfoszfonátterápia.
    • Külső sugárterápia. A hormonterápia a sugárterápia után adható meg.
    • Alfa emitter sugárterápia.
    • Figyelmes várakozás.
    • Aktív megfigyelés. Ha a rák elkezd növekedni, hormonterápiát kaphat.
    • A radikális prostatektómia orchiectomia klinikai vizsgálata.

    A prosztata rákos megbetegedését és a húgyúti tüneteket csökkentő kezelés magában foglalhatja a következőket:

    • Transzuretrális reszekció a prosztata (TURP).
    • Sugárkezelés.

    A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.

    A visszatérő prosztatarák kezelésének lehetőségei

    Az alább felsorolt ​​kezelésekkel kapcsolatban tekintse meg a Kezelési opció áttekintése részt.

    • Hormonterápia.
    • A hormonterápiával kezelt betegek kemoterápiája.
    • In vitro inzulin-terápia biológiai terápiával hormonterápiával kezelt betegek esetében.
    • Külső sugárterápia.
    • Prosztatactomiája sugárterápiával kezelt betegeknél.
    • Alfa emitter sugárterápia.

    A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.

    Tudjon meg többet a Prosztatarákról

    A National Cancer Institute-ról a prosztatarákról szóló további információkért lásd:

    Az Országos Rákkutató Intézet általános rákos információira és egyéb erőforrásaira vonatkozóan lásd:

    Erről a PDQ-összefoglalóról

    Az orvos adatkérdése (PDQ) az Országos Rákkutató Intézet (NCI) átfogó rákinformációs adatbázisa. A PDQ adatbázis tartalmazza a rák megelőzésére, kimutatására, genetikájára, kezelésére, támogató gondozására és kiegészítő és alternatív gyógymódokra vonatkozó legfrissebb információk összefoglalóit. A legtöbb összefoglaló két változatban jelenik meg. Az egészségügyi szakemberek részletes leírása technikai nyelven íródott. A páciens verziója könnyen érthető, nem technikai nyelven készült. Mindkét verzió rákos információkkal rendelkezik, pontos és naprakész, és a legtöbb változat spanyolul is elérhető.

    A PDQ az NCI szolgáltatása. Az NCI az Országos Egészségügyi Intézetek (NIH) része. A NIH a szövetségi kormány biomedikai kutatásának központja. A PDQ-összefoglalók az orvosi szakirodalom független felülvizsgálatán alapulnak. Ezek nem az NCI vagy az NIH politikai nyilatkozatai.

    Ennek az összefoglalónak a célja

    Ez a PDQ rák tájékoztató összefoglalása a jelenlegi információkkal rendelkezik a prosztatarák kezeléséről. Célja, hogy tájékoztassa és segítse a betegeket, családokat és gondozóikat. Nem nyújt hivatalos iránymutatásokat és ajánlásokat az egészségügyi ellátásról szóló döntések meghozatala érdekében.

    Felülvizsgálók és frissítések

    A szerkesztői testületek írják le a PDQ rákinformációs összefoglalásait, és naprakészen tartják azokat. Ezek a bizottságok rákkezeléssel foglalkozó szakemberek és a rákkal kapcsolatos egyéb specialitásokból állnak. Az összefoglalókat rendszeresen felülvizsgálják, és új információkkal kerülnek módosításra. Az összes összefoglaló dátuma (“Utolsó módosítás dátuma”) a legfrissebb változás dátuma.

    A betegtájékoztatóban szereplő információk az egészségügyi szakemberek által készített verzióból származnak, amelyet rendszeresen felülvizsgálnak és szükség szerint frissítenek a PDQ Adult Treatment Editorial Board.

    Klinikai kísérleti információk

    A klinikai vizsgálat olyan vizsgálat, amely egy tudományos kérdés megválaszolására szolgál, például arról, hogy az egyik kezelés jobb-e a másiknál. A kísérletek a múltbeli vizsgálatokon és a laboratóriumi tapasztalatokon alapulnak. Minden kísérlet megfelel bizonyos tudományos kérdéseknek annak érdekében, hogy új és jobb módszereket találjanak a rákos betegek segítésére. A kezelés során a klinikai vizsgálatok során információt gyűjtenek az új kezelés hatásairól és arról, hogy mennyire jól működik. Ha egy klinikai vizsgálat azt mutatja, hogy az új kezelés jobb, mint a jelenleg alkalmazott, akkor az új kezelés “normál” lesz. A betegek esetleg gondolkodni akarnak a klinikai vizsgálatban való részvételről. Néhány klinikai vizsgálat csak olyan betegek számára nyitott, akik nem kezdték meg a kezelést.

    A klinikai vizsgálatok szerepelnek a PDQ-ban, és megtalálhatók az NCI honlapján. Számos rákos orvos is részt vesz a klinikai vizsgálatokban. További információkért hívja az 1-800-4-CANCER rák tájékoztató szolgálatot (1-800-422-6237).

    Engedély az összefoglaló használatához

    A PDQ bejegyzett védjegy. A PDQ-dokumentumok tartalmát szabadon szövegként lehet használni. Nem azonosítható NCI PDQ rák információs összefoglaló, hacsak az egész összefoglaló nem látható, és rendszeresen frissül. Azonban a felhasználó számára megengedett, hogy írjon egy mondatot, például: “Az NCI PDQ rákról szóló összefoglalója az emlőrák megelőzéséről a következőképpen állapítja meg a kockázatokat: [az összefoglaló kivonatát].”

    A PDQ összegzésének legjobb módja a következő:

    PDQ® Felnőtt Kezelés Szerkesztőség. PDQ prosztatarák kezelés. Bethesda, MD: National Cancer Institute. Frissítve. Elérhető: https://www.cancer.gov/types/prostate/patient/prostate-treatment-pdq. Hozzáférés. [PMID: 26389353]

    Az összefoglalóban szereplő képeket a szerző (k), a művész és / vagy a kiadó engedélyével használják a PDQ-összefoglalókban való használatra. Ha PDQ-összefoglalóból szeretne képet használni, és nem használja az egész összefoglalót, akkor a tulajdonosnak engedélyt kell kapnia. A Nemzeti Rákkutató Intézet nem adhatja meg. Az összefoglalóban szereplő képek használatával kapcsolatos információk és a rákkal kapcsolatos számos egyéb kép megtalálható a Visuals Online-ban. A Visuals Online több mint 2000 tudományos kép gyűjteménye.

    lemondás

    Az összefoglalókban szereplő információk nem használhatók a biztosítási díjakra vonatkozó döntések meghozatalára. A biztosítási fedezetről bővebben a Cancer.gov webhelyen találhatók a kezelői rákkezelési oldalon.

    Lépjen kapcsolatba velünk

    További információért forduljon hozzánk, vagy segítséget kapjon a Cancer.gov weboldalán a Kapcsolatfelvétel a Súgó oldalon. Kérdések a Cancer.gov weboldalon keresztül is elérhetők.

    • Frissítve: 2018. április 30-án

    Az Országos Rákkutató Intézet honlapján található legtöbb szöveg szabadon felhasználható vagy újra használható. A Nemzeti Rákkutató Intézetet forrásként kell jóváírni és erre az oldalra hivatkozni, például a “Prostate Cancer Treatment (PDQ®) -Patient Version eredetileg a National Cancer Institute kiadta.”

    Kérjük, vegye figyelembe, hogy a kormányon kívüli egyének által készített blogbejegyzések tulajdonosa lehet az író tulajdonosa, és a grafika tulajdonosa lehet az alkotója. Ilyen esetekben kapcsolatba kell lépni az íróval, művészekkel vagy kiadóval, hogy engedélyt szerezzen az újrafelhasználásra.

    Üdvözöljük a hozzászólásait ezen a bejegyzésen. Az összes megjegyzésnek meg kell felelnie a megjegyzéss politikának.

    Szeretné használni ezt a tartalmat webhelyén vagy más digitális platformon? A szindikációs szolgáltatás oldalunk megtudja, hogyan.

  • Kommentek


    Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

    | Regisztráció


    Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
    Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!