Prosztatarák sebészet
A műtét közös választás, ha megpróbálja meggyógyítani a prosztatarákot, ha nem gondolják, hogy elterjedt a prosztata mentén.
A prosztatarák legfőbb típusa a radikális prosztatektómia. Ebben a műtétben a sebész eltávolítja a teljes prosztata-mirigyet, plusz néhány körülötte lévő szövetet, beleértve a szeminárium-vezikulumokat is. A radikális prosztatektomia különböző módon hajtható végre.
Nyitott megközelítések a radikális prosztatektómia számára
A prosztatektómia hagyományosabb megközelítésében a sebész egyetlen hosszú bőrtöredékkel (vágással) működik, hogy eltávolítsa a prosztatát és a közeli szöveteket. Ez a típusú műtét, néha a nyisd ki megközelítés, most kevésbé, mint a múltban.
Ennek a műveletnek két fő módja van.
Radikális retropubic prostatectomy
Ehhez a műtéthez a sebész metszést (vágást) végez az alsó hasban, a hasi gombtól a csontállományig. Az általános érzéstelenítés (alvás) vagy a spinalis vagy epidurális érzéstelenítés (a test alsó részének zsibbadásával), valamint a műtét során a nyugtató hatású lesz.
Ha van esély arra, hogy a rák terjedhet a közeli nyirokcsomókban (a PSA szintjén, a prosztata biopszia eredményein és más tényezőkön alapulva), akkor a sebész ezen idő alatt eltávolíthatja a nyirokcsomók közül néhányat nyirokcsomó biopszia). A csomópontokat általában eljuttatják a laborba, hogy lássák, vannak-e benne rákos sejtek (néhány napig eltarthat, hogy eredményeket érjenek el), de egyes esetekben a csomópontok a műtét során is megtekinthetők. Ha ez megtörtént, és a rákos sejtek bármelyik csomópontban megtalálhatók, akkor a sebész nem folytathatja a műtétet. Ennek az az oka, hogy nem valószínű, hogy a rák műtéttel gyógyítható, és a prosztata eltávolítása súlyos mellékhatásokat okozhat.
A műtét után, amíg még érzéstelenítés alatt áll, egy katétert (vékony, hajlékony csövet) helyezünk el a péniszedbe, hogy segítsünk a hólyag ürítésében. A katéter általában 1-2 hétig marad a helyén gyógyulás közben. A katéter eltávolítása után önmagától is vizelheti magát.
Valószínűleg a műtét után néhány nappal a kórházban maradsz, és tevékenységed néhány hétig korlátozott lesz. A prosztatektómia lehetséges mellékhatásait az alábbiakban ismertetjük.
Radikális perineális prosztatektómia
Ebben a műtétben a sebész az anus és a koponyacsont (perineum) között a bőrt vágja (bemetszés) a fenti képen látható módon. Ezt a megközelítést kevésbé alkalmazzák, mert nagyobb valószínűséggel merevedési problémákhoz vezet, és mivel a közeli nyirokcsomókat nem lehet eltávolítani. De ez gyakran rövidebb mûtét, és lehetõ lehetõség, ha nem érdekli az erekció, és nem szükséges a nyirokcsomók eltávolítása. Használható akkor is, ha más olyan orvosi feltételek is vannak, amelyek megnehezítik a retropubikus műtétet. Ugyanolyan gyógyító lehet, mint a retropubikus megközelítés, ha helyesen történik. A perineális művelet általában kevesebb időt vesz igénybe, mint a retropubikus működés, és kevesebb fájdalmat és könnyebb helyreállítást eredményezhet.
A műtétet követően, amíg még érzéstelenítés alatt áll, katétert helyeznek el a péniszedbe, hogy segítsenek a hólyag kiürítésében. A katéter általában 1-2 hete marad a gyógyulás alatt. A katéter eltávolítása után önmagától is vizelheti magát.
Valószínűleg a műtét után néhány nappal a kórházban maradsz, és tevékenységed néhány hétig korlátozott lesz. A prosztatektómia lehetséges mellékhatásait az alábbiakban ismertetjük.
Laparoszkópos megközelítések a radikális prosztatektómia számára
A laparoszkópos megközelítések több kisebb bemetszést és speciális hosszú sebészeti eszközöket használnak a prosztata eltávolítására. A sebész vagy közvetlenül tartja a szerszámokat, vagy egy vezérlőpanelt használ a robotok karjai pontos mozgatásához, amelyek az eszközöket tartják. Az utóbbi években gyakoribbá vált ez a megközelítés a prosztatektómia esetében.
Ha laparoszkópos műtétre gondolsz, akkor fontos megérteni, mi ismert és mi még nem ismert a megközelítésről. A legfontosabb tényezők valószínűleg a sebész szakértelmének és tapasztalatának minősülnek. Ha úgy dönt, hogy a laparoszkópos műtét a megfelelő kezelés az Ön számára, mindenképpen találjon orvosot, akinek sok tapasztalata van.
Laparoszkópos radikális prosztatektómia
Laparoszkópos radikális prosztatektómia (LRP) esetén a sebész különleges hosszú műszereket helyez be a kis prosztaták eltávolításán keresztül. Az egyik eszköznek van egy kis videokamerája a végén, amely lehetővé teszi a sebésznek a test belsejében való megjelenését.
A laparoszkópos prosztatektómia előnyei vannak a nyílt radikális prosztatektómia mellett, beleértve a kevesebb vérveszteséget és fájdalmat, a rövidebb kórházi tartózkodást (általában napi több mint egy nap) és a gyorsabb gyógyulási időket (bár a katéternek ugyanabban az arányban kell maradnia a húgyhólyagban idő).
Tapasztalt kezekben az LRP ugyanolyan jó hatású, mint a nyílt radikális prosztatektómia, de az Egyesült Államokban végzett eljárásokról még nem állnak hosszú távú eredmények.
Az LRP legfontosabb mellékhatásainak aránya, például az erekciós problémák és a vizelet (inkontinencia) problémája ugyanolyannak tűnik, mint a nyílt prostatektómia esetében. (Ezeket a mellékhatásokat az alábbiakban ismertetjük.) A hólyagszabályozás helyreállítása némileg késleltethető ezzel a megközelítéssel.
Robotikával támogatott laparoszkópos radikális prosztatektómia
Ebben a megközelítésben, más néven robotos prostatectomia, a laparoszkópos műtét robotos rendszerrel történik. A sebész a műtőben lévő kezelőpanelen ül, és robotos karokat mozgat, hogy a beteg hasában több apró bemetszéssel működjön.
A robotos prostatectomiának előnyei vannak a nyílt megközelítéssel szemben a kevesebb fájdalom, vérvesztés és helyreállítási idő tekintetében. De a mellékhatások szempontjából a férfiak leginkább aggasztják, mint például a húgyúti vagy erekciós problémák (alább leírták), úgy tűnik, hogy nincs különbség a robotos prostatectomia és más megközelítések között.
A sebész számára a robotrendszer nagyobb mozgástartást és nagyobb pontosságot biztosít a műszerek mozgatásakor, mint a standard LRP. Mindazonáltal a laparoszkópos műtét egyik legfontosabb tényezője a sebész tapasztalata és készsége.
Mindenféle radikális prosztatektómia veszélyei és mellékhatásai
Lehetséges kockázatok és mellékhatások a prosztatarák bármely típusával.
A prosztata sebészet kockázatai
A bármilyen típusú radikális prosztatektómia kockázata nagyjából olyan, mint bármely nagy műtét. A művelet alatt, vagy röviddel azután következhet be problémák:
- Az anesztézia reakciói
- Vérzés a műtétből
- Vérrögök a lábakban vagy a tüdőben
- Közeli szervek károsítása
- Fertőző betegségek a műtéten.
Ritkán a bélrész sérülhet a műtét során, ami fertőzésekhez vezethet a hasban, és több műtétet igényelhet a helyesbítésre. A belek sérülései gyakoribbak a laparoszkópos és a robotos műtéteknél, mint a nyitott megközelítésnél.
Ha a nyirokcsomók eltávolításra kerülnek, a nyirokfolyadék gyűjteménye (a lymphocele) alakulhat ki, és le kell szedni.
Nagyon ritka esetekben az emberek halnak meg a műtét komplikációi miatt. A kockázata részben az egészségi állapotától, az életkorától és a sebészi csapat képességétől függ.
A prosztata sebészet mellékhatásai
A radikális prosztatektómia legfontosabb mellékhatásai a következők: vizelettartási nehézség (mivel képtelenek a vizelet szabályozására) és merevedési zavarok (impotencia, problémák kialakulása vagy megtartása). Ezek a mellékhatások a prosztatarák kezelésének más formáival is előfordulhatnak.
Vizelettartási nehézség: Lehet, hogy nem tudja ellenőrizni a vizeletet, vagy szivárogni vagy csöpögni. Az inkontinencia különböző szintjei vannak. Az inkontinencia nemcsak fizikailag, hanem érzelmileg és társadalmilag is hatással lehet rád. Az inkontinencia 3 fő típusa van:
- Férfiak stressz inkontinencia esetleg szivároghat a vizeletben, amikor köhög, nevet, tüsszent vagy gyakorol. A stressz inkontinencia a leggyakoribb típus a prosztata-műtét után. Általában a húgyhólyag vizelethajtó szelepe (a húgyhólyag zárópehelye) problémái okozzák. A prosztatarák kezelése károsíthatja az ebből a szelepből vagy az izmok működését fenntartó idegeket.
- Férfiak túlfolyásos inkontinencia nehezen tudják kiüríteni a hólyagukat. Hosszú időt vesz igénybe a vizelés, és egy kicsit erőltető patak. A túljutási inkontinenciát általában a hegszövet által okozott elzáródás vagy szűkület okozza.
- Férfiak ösztönös inkontinencia hirtelen szükség van vizelésre. Ez akkor történik, amikor a húgyhólyag túlságosan érzékeny lesz a húzásra, amikor vizeletbe tölt.
Ritkán a műtét után a férfiak elveszítik a vizelet szabályozási képességét. Ezt nevezik folyamatos inkontinencia.
Prosztatarák műtét után a normális húgyhólyag-szabályozás rendszerint több héten vagy hónapon belül visszatér. Ez a helyreállítás általában lassan következik be az idő múlásával.
Az orvosok nem tudják előre megjósolni, hogy a műtét után milyen ember lesz érintett. Általában az idősebb férfiak inkább inkontinencia problémákkal küzdenek, mint a fiatalabb férfiak. Nagy daganatos központok, ahol gyakori a prosztata sebészet, és a sebészek sok tapasztalattal rendelkeznek, általában kevesebb inkontinencia problémát jelentenek.
Az inkontinencia kezelhető. Még akkor is, ha az inkontinenciáját nem lehet teljesen kijavítani, még mindig segíthet. Az inkontinencia kezelésével és megelégelésével kapcsolatos tudnivalókért lásd: A férfiak inkontinencia kezelése a rákkal.
Merevedési zavar (impotencia): Ez azt jelenti, hogy nem érheti el az erekció elegendő a szexuális behatoláshoz.
Az elzáródásokat 2 apró köteg kötegeli, amelyek a prosztata mindkét oldalán futnak. Ha a műtét előtt műtéteket végezhet, a sebész megpróbálja nem károsítani ezeket az idegeket a prosztatektómia során. Ezt nevezik a ideg-takarékos megközelítés. De ha a rák az idegekbe kerül vagy nagyon közel van, akkor a sebésznek el kell távolítania őket.
Ha mindkét ideg eltávolításra kerül, akkor nem lesz képes spontán erekcióval rendelkezni, de az alábbiakban leírt segédeszközök segítségével még mindig képes lesz erekcióra. Ha csak az egyik oldalon lévő idegeket távolítják el, akkor lehet, hogy erekciója van, de az esély alacsonyabb, mintha egyik sem lett volna eltávolítva. Ha sem az idegcsomót eltávolítják, a sebészi beavatkozás után bizonyos időpontban normál erekció lehet.
Az a képesség, hogy műtét után merevedésre kerüljön, az életkorától, a mûtét elõtti erekciótól és az idegek elvágásától függ. Minden férfi elvárhatja az erekció képességének csökkenését, de annál fiatalabbak vagytok, annál valószínűbb, hogy ezt a képességet megtartja.
A sebészek, akik sok radikális prosztatektómiát mutatnak, alacsonyabb impotencia arányban jelentkeznek, mint az orvosok, akik ritkábban végeznek műtétet. Az orvosi szakirodalomban széles körű impotencia rátát jelentettek, de az egyes emberek helyzete eltérő, így a legjobb módja annak, hogy megismerjük az esélyeit az erekció helyreállítására, kérdezze meg kezelőorvosát a sikerességi arányáról, és mi az eredmény valószínűleg az Ön esetében van.
Ha a műtéti beavatkozás után visszatérő érzékenységed gyakran lassan fordul elő. Valójában ez néhány hónaptól akár 2 évig is eltarthat. Az első néhány hónap során valószínűleg nem lesz képes spontán erekcióra, ezért szükség lehet gyógyszerekre vagy egyéb kezelésekre.
Az orvosok többsége úgy érzi, hogy a visszanyerési képességet segíti elő, hogy a lehető leghamarabb erekciót próbál elérni, amint a testnek esélye van a gyógyulásra (általában több héttel a műtét után). Egyes orvosok ezt nevezik penile rehabilitáció. A gyógyszerek (lásd lejjebb) hasznos lehet ebben az időben. Mindenképpen beszéljen orvosával a helyzetéről.
A merevedési zavar kezelésére számos lehetőség van:
- Foszfodiészteráz-5 (PDE5) inhibitorok mint például a szildenafil (Viagra), a vardenafil (Levitra) és a tadalafil (Cialis) tabletták, amelyek segíthetnek az erekcióban. Ezek a gyógyszerek nem fognak működni, ha mind az idegek, amelyek szabályozzák az erekciót, megsérültek vagy eltávolítottak. Ezeknek a gyógyszereknek a gyakori mellékhatásai a fejfájás, az öblítés (a bőr pirosra válik és melegnek érezhető), a gyomorpanaszok, a fényérzékenység és a lefolyó vagy fojtó orr. Ritkán ezek a gyógyszerek látászavarokat, esetleg vakságot okozhatnak. Néhány egyéb gyógyszer, például a szívbetegség kezelésére használt nitrát, problémákat okozhat, ha PDE5-inhibitort szed, ezért ügyeljen arra, hogy orvosa tudja, milyen gyógyszereket szed.
- alprosztadiit a prosztaglandin E1 ember által gyártott változata, amely természetes anyag a szervezetben, amely erekciót termelhet. A pénisz 5-10 perccel szinte fájdalommentesen befecskendezhető a pénisz alapjába, vagy a pénisz tetején kúpként helyezhető el. Még növelheti az adagolást, hogy meghosszabbítsa az erekciót. Lehet, hogy mellékhatásai vannak, például fájdalom, szédülés és hosszan tartó erekció, de ezek általában nem súlyosak.
- Vákuum eszközök egy másik lehetőség egy erekció létrehozására. Ezeket a mechanikus szivattyúkat a pénisz felett helyezik el. A levegőt kiszivattyúzza a szivattyúból, amely a péniszbe húz vizet, hogy erekciót teremtsen. Az erekciót a szivattyú eltávolítása után egy erős gumiszalag távolítja el, amely a pénisz alapja. A zenekar eltávolítása a szex után történik.
- Penile implantátumok visszaállíthatja az erekció képességét, ha más módszerek nem segítenek. Egy műveletre van szükség ahhoz, hogy a péniszbe helyezze őket. Számos penis implantátum létezik, beleértve azokat is, amelyek szilikon rudakat vagy felfújható eszközöket használnak.
Ha többet szeretne az erekciós problémákkal és más szexualitási problémákkal szembesülni, nézze meg a Rák szexualitását.
Az orgazmus megváltozása: A műtét után az orgazmus érzete továbbra is örömteli lehet, de nincs sperma ejakuláció – az orgazmus “száraz”. Ez azért van így, mert a mirigyek (a szeminárium és a prosztata) folyadékának legnagyobb részét a mirigyek eltávolították a prosztatektómia és a spermium által használt utak (a vas deferens) kivágásra kerültek. Egyes férfiaknál az orgazmus kevésbé intenzív vagy teljesen eltűnik. Kevéssé, a férfiak fájdalmat jelentenek az orgazmusban.
A termékenység elvesztése: A radikális prosztatektomia levágja a vas deferenseket, amelyek a herék (ahol a spermiumok készülnek) és a húgycső közötti útvonalak (amelyeken keresztül a spermium elhagyja a testet). A herék még mindig spermiumot termelnek, de nem hagyhatják el a testet az ejakulátum részeként. Ez azt jelenti, hogy egy ember már nem élhet a gyermeknek természetes módon. Gyakran ez nem jelent problémát, mivel a prosztatarákos férfiak idősebbek. De ha ez aggodalomra ad okot, akkor kérdezze meg kezelőorvosát, hogy “művelje” a spermáját a műtét előtt. Ha többet szeretne megtudni, nézze meg a Termékenység és a Rákos Embereket.
lymphedema: Ez ritka, de lehetséges szövődmény a nagy nyirokcsomók eltávolításában a prosztata körül. A nyirokcsomók általában biztosítják azt a módját, hogy a folyadék visszatérjen a szívbe a test minden területéről. Amikor a csomópontok eltávolításra kerülnek, a folyadék időben összegyűlhet a lábakban vagy a nemi szervekben, ami duzzanatot és fájdalmat okozhat. A limfedémet általában fizikai terápiával kezelik, bár nem teljesen elmúlik. Tudjon meg többet a limfedema oldalunkról.
A pénisz hosszának változása: A sebészeti beavatkozás lehetséges hatása a pénisz hosszának kis csökkenése. Ez valószínűleg a húgycső rövidítésének köszönhető, amikor egy részét eltávolítják a prosztata mellett.
Lágyéksérv: A prosztatektómia növeli az embernek a jövőbeni inguinalis (groin) hernia kialakulásának esélyeit.
A prosztata transzurethrális reszekciója (TURP)
Ezt a műveletet gyakrabban alkalmazzák a prosztata nem rákos megnagyobbodásával kezelt férfiaknak, akiknek a jóindulatú prosztata hyperplasia (BPH). De néha előrehaladott prosztatarákban szenvedő férfiaknál is használják a tünetek enyhítésére, például a vizelési problémákra. (Nem használják a rák gyógyítására.)
A műtét során a sebész eltávolítja a húgycsövet körülvevő prosztata mirigy belső részét (a cső, amelyen keresztül a vizelet kijön a hólyagból). A bőrt nem vágja le a műtét. Egy a reszektoszkóp áthalad a pénisz csúcsán keresztül a húgycsőbe a prosztata szintjéig. Amint ez a helyén van, vagy a villamos energia áthalad egy huzalon, hogy felmelegítse, vagy egy lézert használnak a szövet elvágására vagy elpárolgására. A gerinc érzéstelenítés (amely a test alsó felét zavarja) vagy az általános érzéstelenítés (ahol alszik) használatos.
A művelet általában körülbelül egy órát vesz igénybe. A műtét után a katétert (vékony, hajlékony csövet) a péniszbe és a hólyagba helyezzük. Körülbelül egy napig van a helyén, hogy segítsen a vizeletürítésnek, miközben a prosztata gyógyul. Általában 1-2 nap múlva elhagyhatja a kórházat, és 1-2 héten belül visszatérhet a szokásos tevékenységekbe.
Valószínűleg véred lesz a vizeletben műtét után. A TURP egyéb lehetséges mellékhatásai közé tartoznak a fertőzések és az esetlegesen felmerülő kockázatok is.
Nyomon követés a kezelés után
Ezen az oldalon
Mi a nyomon követés?
Ha olyan kezelésben részesültél, amely megpróbálta megszabadulni a prosztatarákjától, például a műtétektől, a radioterápiától vagy a brachyterápiától, rendszeres ellenőrzéseket fog végezni. Ezt gyakran követik nyomon.
A nyomon követési találkozók célja:
- ellenőrizze, hogy a rák hogyan reagált a kezelésre
- segít a kezelés bármely mellékhatásainak kezelésében
- esélyt ad arra, hogy bármilyen aggályt feltesszen, vagy kérdéseket tegyen fel.
Nyomon követés a prosztatarák kezelés után: Mi történik ezután?
Ebben a füzetben leírjuk a kezelést követően elvárható gondosságot és támogatást.
Meggyógyult a rákom?
Bár Önnek olyan kezelésére volt szüksége, hogy megszabaduljon a prosztatarákjától, orvosa vagy ápolója általában nem használja a “gyógymód” szót. Ehelyett azt mondhatják, hogy “remisszióban” vagy. Ez azt jelenti, hogy nincs jele a ráknak.
Sajnos az orvos vagy a nővér nem tudja megmondani, hogy a rák visszatér-e. Minden rák különböző, és a kezelés sikere sok dologtól függ. De meg tudják mondani, hogy mit csinálsz és mit vársz.
Mikor és hol fogok találkozni?
Az ön nyomon követése általában két vagy három hónappal a kezelés után kezdődik. Három-hat hónapon belül kineveznek. Három évvel a kezelés után ritkábban találkozhat. Az egyes kórházak kicsit másképp fognak dolgozni, ezért kérdezze meg kezelőorvosát vagy ápolónőjét, hogy részletesebb tájékoztatást kapjon arról, hogy milyen gyakran fogják követni a találkozókat.
Ha az Ön kezelése egy klinikai vizsgálat része volt, akkor hogyan és mikor válogathatnak a találkozók. A kutatónő vagy az orvos több információt közöl a nyomonkövetési tervről.
A kinevezések időpontja az Ön területén és a saját helyzetétől függ. A nyomon követési találkozók lehetnek:
- a kórházban, ahol volt a kezelésed
- egy másik kórházban, ahol közelebb jársz
- a GP műtétjén
- telefonon az orvosának vagy a nővérnek, ne pedig a GP műtétre vagy a kórházba.
Az a hely, ahol a nyomon követési találkozókat is megváltoztathatja. Például előfordulhat, hogy az első néhány kórházi megbeszélésed van, és azt követően felajánlhatod, hogy kövesse nyomon a GP műtétet.
Bárhol van a kinevezések, akkor kérni kell, hogy valaki kapcsolatba lépjen bármikor, ha bármilyen aggodalma van, például új tünetek vagy mellékhatások.
Távfelügyelet
Ha a PSA szintje két évvel a kezelés után is stabil marad, előfordulhat, hogy távolról ellenőrzi a PSA szintjét.
A kórházban vagy a GP műtéten még mindig PSA-teszteket végeznek, de nem kell majd visszamenned az eredmény eléréséhez. Ehelyett a kórházi orvos vagy a háziorvos ellenőrzi az eredményeket, és telefonon vagy levélben elküldi Önnek.
Sokan szeretik így PSA teszt eredményüket, mivel kevesebb találkozót jelentenek.
Ha a PSA emelkedik, kapni fog egy időpontot a kórházban, hogy beszéljen arról, hogy ez mit jelenthet. Kérheti az orvosát vagy a nővérét is bármikor, ha aggódik, vagy mellékhatása van a kezelésből, például húgyúti problémák vagy szexuális problémák.
Speciális ápolók
Kérdezzen minden olyan kérdést, amire szüksége van, vagy csak beszélni. Az ápolóknak időnk van rád.
Ki láthatja?
Ha a kórházban tartja a nyomon követési időpontokat, akkor a multidiszciplináris csapatának (MDT) tagja lesz. Ez az egészségügyi szakemberek csapata az Ön gondozásában. Lehet, hogy ezt a szakember csapatának hívják. A csapat a következőket foglalhatja magában:
- egy szakápoló
- egy urológus (orvos, aki sebész és a vizelési és reprodukciós rendszerekkel kapcsolatos problémákra szakosodott)
- egy onkológus (olyan orvos, aki a műtétektől eltérő rákkezelésre specializálódott, mint például radioterápia vagy kemoterápia)
- radiográfus (egészségügyi szakember, aki sugárkezelés tervezésére és sugárzására specializálódott, valamint tájékoztatást és támogatást nyújt).
Ha a GP műtét során találkozik, látni fogja a háziorvosát vagy a nővért. Ha van jele annak, hogy a rák visszajön, vissza fognak utalni a kórházba.
Fő kapcsolattartó (kulcsmunkás)
A kezelést követően általában egy személy lesz, aki az Ön fő kapcsolattartója a nyomonkövetéshez. Ez lehet a szakápolója, a kórházi orvos, a háziorvos, a radiológus vagy egy másik egészségügyi szakember. Gyakran a legfontosabb munkatársaknak hívják.
Segítenek a gondozásának koordinálásában, válaszolnak a kérdéseire, és segíthetnek az információ és a támogatás megszerzésében. Győződjön meg róla, hogy ismered a fő kapcsolattartó nevét, és hogyan lépj kapcsolatba velük.
Mi történik a nyomon követés időpontjában?
Beszéljen orvosával vagy nővérével
Minden egyes időpontban az orvos vagy a nővér megkérdezi, hogy voltál az utolsó találkozó óta.
Mondja el nekik az esetleges tüneteket vagy kezelési mellékhatásokat, valamint minden egyéb problémát vagy problémát. Megmondhatod nekik, hogy érzelmileg és fizikailag is érzed magad. Beszélhet bármilyen gyakorlati problémáról is, például a munkahelyi problémákról vagy napi tevékenységekről. Kérheted a kérdőívet fizikai, szociális, érzelmi és gyakorlati szükségleteidről. Ezt a holisztikus szükségletértékelő (HNA) formát iktathatja.
Kezelőorvosa vagy kezelőorvosa segíthet a mellékhatások kezelésében, vagy más, aki tud. Például, ha problémái vannak a szivárgó vizelettel (inkontinencia), akkor hivatkozhatnak a kontinencia szolgáltatásra. Vagy ha problémái vannak az erekció (erectilis diszfunkció) megszerzésével vagy megtartásával kapcsolatban, akkor az erekciós rendellenességek (ED) kezelésére utalhatnak. Emellett segítséget nyújthatnak az érzelmi problémák, például az ideges vagy depressziós érzés, valamint a gyakorlati problémák, például a pénzügyek kezelése során.
Talán zavartan érzed magad a kezelések mellékhatásairól, például az erekció problémáiról. De ne felejtsd el, hogy az orvosok és az ápolónők nap mint nap látják ezeket a problémákat, ezért legyen olyan nyitott, amennyit csak tudsz. Ők segítenek.
A PSA teszt olyan vérvizsgálat, amely megméri a vérben lévő prosztata specifikus antigén (PSA) mennyiségét. Rendszerint egy-két héten belül találkozik a kinevezéssel, hogy az eredmények az ellenőrzéskor rendelkezésre álljanak. Meg fogják mondani, mikor kell kinevezni a tesztet. Lehet, hogy a GP műtétjén vagy a kórházban, attól függően, hogy a szolgáltatásokat a területen.
Lehetséges, hogy a PSA teszt előtt 48 órával elkerüljük az erőteljes edzést vagy ejakulációt, mivel ez a PSA szint átmeneti emelkedéséhez vezethet.
Ha homoszexuális, biszexuális vagy olyan férfi vagy, aki a férfiakkal szexuális kapcsolatban áll, az anális szexben a fogadó partner lehet, hogy egy ideig növelheti a PSA szintjét. A prostate stimulálása a szex alatt is növelheti PSA szintjét. Érdemes elkerülni ezeket a tevékenységeket egy PSA teszt előtt egy héttel.
A PSA teszt jó módszer annak ellenőrzésére, hogy a kezelés sikeres volt-e megszabadulni a prosztataráktól. A PSA szint folyamatos emelkedése lehet az első jel, hogy a rák visszatért. Folytathatja a PSA-szintek rekordját a könyvecske naptárában, nyomon követés a prosztatarák kezelés után: mi lesz a következő ?.
Beszéljen orvosával vagy nővérével, ha úgy gondolja, hogy hiányzott egy PSA teszt, vagy ha aggasztja PSA szintjét.
Egyéb vizsgálatok
Ha az orvos vagy a nővér aggodalmát fejezi ki a PSA szintjét illetően, javasolhatja, hogy végezzen más vizsgálatokat, például prosztata biopszia, CT vizsgálat, MRI-vizsgálat vagy csontvizsgálat. Ön is felajánlható PET (pozitron emissziós tomográfia) vizsgálat, amely egy másik típusú vizsgálatot annak ellenőrzésére használták, hogy a rák visszatért a kezelés után.
Azt is javasolhatják, hogy végezzenek ilyen vizsgálatokat, ha új tünetei vannak arra utalva, hogy a rák esetleg visszajött. Orvosa vagy ápolója megmagyarázza ezeket a vizsgálatokat, ha szüksége van rájuk, vagy kérjen segítséget szakembereinkkel.
Hozza ki a legtöbbet a nyomon követésből
Írj le minden kérdést vagy aggodalmat előre
Egyszerűen elfelejteni azt, amit mondani akarsz, miután találkoztál.
Hozd valakit veled
Nehéz mindent megtenni a kinevezéseknél. Talán hasznosnak találhat magával valakit, hallgatni és megbeszélni a dolgokat később. Ha a kinevezése a telefonon van, akkor kérhet egy barátját vagy egy családtagot, hogy veled figyeljen.
Jegyzetel
Segíthet a dolgok leírásában a kinevezés során vagy után. Van hely erre a találkozó naplójában a füzetünkben, a nyomon követés után a prosztatarák kezelésére: mi történik ezután ?. Vagy felkérheti a találkozó felvételét, például a telefonján.
Kérjen segítséget
Ha valami baj van, tájékoztassa kezelőorvosát vagy nővérét.
Kérje a betűk másolatát
Ha a találkozó a kórházban van, kérjen egy példányt a levéltől, amelyet elküld a háziorvosnak. Segít emlékeztetni arra, amit a találkozón kijelölt. Ha nem érted a levelet, akkor forduljon szakembereinkhez.
Speciális ápolónk
Kérdezzen minden olyan kérdést, amire szüksége van, vagy csak beszélni. Az ápolóknak időnk van rád.
Mi történik a kinevezések között?
Forduljon orvosához vagy az ápolónőhöz, ha bármilyen aggodalomra ad okot, vagy új tüneteket vagy mellékhatásokat észlel az utógondozásai között.
Fontos, hogy beszélj velük, ha valamiért aggódsz – ne aggódj, hogy túl elfoglalt vagy. Támogatást vagy tanácsadást kaphat a telefonon keresztül, vagy előreláthatólag a következő utógondozás időpontját.
Meddig tart a nyomon követésem?
A kezelés után bizonyos időtartamú kezelést végez. Pontosan mennyi ideig függ a rákodtól, a kezelés bármely mellékhatásából és az Ön területén nyújtott szolgáltatásokból. Általában évek óta rendeznek találkozókat.
Miután befejezted a nyomon követési találkozókat, folytathatod a PSA-teszteket. Beszéljen a háziorvosával, ha bármilyen problémája vagy problémája van – vissza lehet utalni a kórházba. Győződjön meg róla, hogy emlékezteti őket a prosztatarákra, különösen, ha már egy ideje volt a kezelés vagy a PSA teszt.
A kezelés mellékhatásai
A prosztatarák kezelésére olyan mellékhatások léphetnek fel, amelyek a kezelés befejezése után folytatódhatnak. Egyes mellékhatások akár több hónapot vagy éveket is elkezdhetnek a kezelés befejezése után.
A mellékhatások másképp érintik az embereket, és nem biztos, hogy minden lehetséges mellékhatást kivált a kezelésből.
További információ:
A mellékhatások kezelése
A mellékhatások hatással lehetnek a mindennapi életre, de vannak kezelések számukra, valamint olyan dolgok, amiket önmagaddal kezelhet. Fontos, hogy beszéljen orvosával, nővérével vagy GP-vel.
Ha mellékhatásai vannak, akkor találkozhat orvosával vagy nővérével, hogy megtudja, milyen támogatásra van szüksége. Lehet, hogy olyan emberre utal, aki több tanácsot és támogatást kaphat.
A prosztatarákkal és azt követően él
A prosztatarák mellékhatásainak kezelése, gyakorlati tanácsok és kezelési módok.
A rák visszaszorulásának kockázata
A lokálisan vagy helyileg előrehaladott prosztatarákban szenvedő férfiak esetében a kezelés sikeres és megszabadul a prosztataráktól. De néha nem sikerül minden rákot kezelni, vagy a rák előrehaladottabb volt, mint az első gondolat. Ha ez megtörténik, a rák visszatérhet – ezt ismeri a visszatérő prosztatarák. Az ön nyomon követéseinek egyik célja, hogy ellenőrizze a rákos megbetegedések visszaszorulását. Ha a rák visszajön, rendelkezésre állnak olyan kezelések, amelyek a rák kezelésére vagy megszabadulására irányulnak.
Orvosa nem tudja biztosan eldönteni, hogy a rák visszatért-e. Csak azt tudják mondani, hogy mennyire valószínű.
Amikor először diagnosztizálta a prosztatarákot, az orvosa esetleg beszélhetett arról, hogy a rák megbetegedése a kezelés után visszatér. A kockázat megoldásához orvosa megvizsgálja a PSA szintjét, a Gleason pontszámát és a rákos állapotot. Ha a prosztata eltávolításra kerül, akkor további laboratóriumi vizsgálatokra kerül a laboratóriumba. Ez jobb képet adhat arról, hogy milyen agresszív a rák, és hogy valószínűleg terjed. Ha nem ismeri ezeket a részleteket, forduljon orvosához vagy a nővérhez.
Ha a prosztatarák visszatér: Útmutató a kezeléshez és a támogatáshoz
Ez a füzet az Ön számára, ha a prosztatarák visszatér a kezelés után, amelynek célja, hogy megszabaduljon tőle. Ezt ismétlődő prosztataráknak hívják.
PSA szintek a kezelés után
A PSA szint folyamatos emelkedése lehet az első jel, hogy a rák visszatért. Ezt fel kell venni a rendszeres PSA tesztekből.
A pontos változás a PSA szintjén, ami azt sugallja, hogy a rák visszatért, attól függ, hogy milyen kezelést kapott. Beszéljen orvosával vagy a nővérével a saját helyzetéről.
PSA szint a műtét után (radikális prosztatektómia)
A PSA szintjének olyan alacsonyra kell csökkennie, hogy a műtét után hat-nyolc hétig nem lehet kimutatni (kevesebb, mint 0,1 ng / ml). Ennek oka, hogy a prosztata, amely PSA-t termel, eltávolították. A PSA-szint emelkedése azt sugallhatja, hogy még mindig vannak prosztatarák-sejtjei.
PSA szintet sugárkezelés vagy brachyterápia után
Radioterápia vagy brachyterápia után a PSA 18 hónapon át két évig csökken a legalacsonyabb szintre (nadir). A PSA szintje nem esik nullára, mivel az egészséges prosztata sejtek továbbra is termelnek bizonyos PSA-t.
A PSA szintje valóban emelkedhet a radioterápiás kezelés után, majd ismét csökkenhet. Ez a “PSA visszahúzás”. Ez a kezelést követő három évig megtörténhet. Ez normális, és nem jelenti azt, hogy a rák visszatért.
Ha a PSA szintje 2 ng / ml-rel emelkedik a legalacsonyabb szint fölé, vagy ha három vagy négy PSA-teszt után emelkedik, ez arra utalhat, hogy a rák visszatért. Orvosa továbbra is ellenőrzi a PSA szintjét, és további tesztekkel és kezelési lehetőségekkel kapcsolatban beszélni fog Önnel.
PSA szintet a nagy intenzitású ultrahang (HIFU) vagy krioterápia után
Mivel a HIFU és a krioterápia viszonylag új, nem tudunk annyira arról, hogy a PSA szint milyen jelek lehetnek a rákos megbetegedések visszaszorulásának. De a PSA szintjének csökkennie kell, majd alacsonyabb lesz a kezelés után. Beszéljen orvosával vagy a nővérével a saját helyzetéről.
Milyen tüneteket kell vigyáznia?
Ha a rák visszatért, akkor az első jel valószínűleg a PSA szint emelkedése, nem pedig bármely tünet. A problémák gyakran a kezelés mellékhatásai, nem pedig jelek arra, hogy a rák visszatért.
Azonban fontos, hogy tájékoztassa kezelőorvosát vagy nővérét, ha új tüneteket vagy mellékhatásokat észlel, vagy aggódik amiatt, hogy a rák esetleg visszajön. A fejlett prosztatarák (a prosztatától a test más részeire terjedő rák) tüneteket okozhat, például extrém fáradtság (fáradtság), csontfájdalom és vizelési problémák.
Az orvos vagy a nővér segíthet megtudni, mi okozhatja a tüneteket, és segít a mellékhatások kezelésében. Megtekinthetik PSA szintjét is, hogy megnézhessék, hogy a rák visszajön-e.
Közös gondolatok és érzések
A kezelés befejezése után mindenféle dolog érzed magad. Néhány férfi megkönnyebbült, és készen áll arra, hogy a rák mögött álljon, és visszatérjen a normális életbe. De mások nehezen léphetnek tovább. A rák után az élethez való alkalmazkodás időbe telhet.
Néhány ember számára az érzelmi hatása, amit átéltek, csak a kezelés befejezése után érinti őket. Dühösnek érzed magad – például dühös, amit átéltél, vagy a kezelés mellékhatásairól. Vagy talán szomorú vagy aggódsz a jövőben.
A nyomon követési találkozók különböző érzelmeket is okozhatnak. Bizonyára megnyugtató lehet az orvoshoz vagy a nővérhez fordulni, vagy stresszesnek tűnhet, különösen a kinevezések előtt néhány nappal.
Aggódik a rákérésedről
Aggódni tud, hogy a rák visszatért. Ez természetes, és idővel javulni fog. Vannak olyan dolgok, amik segítséget nyújtanak az aggodalmak kezelésében, például a stressz csökkentésére.
Ha aggódsz a PSA szintjét illetően, vagy új tünetei vannak, beszéljen orvosával vagy nővérével.
Elszigetelt érzés
A követés során nehézséget okozhat, ha ritkábban látja kezelőorvosát vagy nővérét, mint amikor kezelés alatt állt. Lehet, hogy hiányzik a rendszeres támogatás és biztosíték. Egyes férfiak azt mondják, hogy elszigeteltnek és elhagyatottnak érzik magukat, amikor befejezték a kezelésüket. Beszéljen a GP-vel, ha bármilyen aggodalomra ad okot, vagy megtudja, ki tud segíteni.
A kezelések mellékhatásainak kezelése
Néhány, hosszú távú mellékhatással rendelkező ember úgy találja, hogy ezeknek az érzelmi hatásait csak akkor észleli, ha rákkezelésük befejeződött. Segítséget nyújthat a mellékhatásainak kezeléséhez.
Depresszió és szorongás
Egyes prosztatarákban szenvedő férfiak idegesnek érzik magukat és depresszióssá válhatnak, még a kezelés befejezése után is. Ha depressziósak vagy, alacsonynak érzed magadat, vagy nem akarsz dolgokat csinálni. Egyes depressziós férfiak könnyebben dühösek, elkezdenek több alkoholt fogyasztani, és abbahagyják magukat.
Ha gyakran kényelmetlenül érzi magát, nehezen alszik vagy nem tud koncentrálni, akkor ez arra utalhat, hogy aggódsz.
Ha ilyen érzéseid vannak, vannak olyan dolgok, amiket tehetsz, hogy segítsetek magatoknak és az embereknek, akik segíthetnek. Beszéljen orvosával vagy orvosával vagy nővérével. Ha azonnal beszélned kell valakivel, kapcsolatba léphetsz a samaritánokkal.
Mit tehetek azért, hogy segítsek nekem, vagy segítséget kapjak másoktól?
Online közösség
Ossza meg tapasztalatait az ott tartózkodókkal.
Az orvoshoz vagy a nővérhez fordulhat
- Hányszor fogják követni a találkozókat, és hol leszek?
- Mi lesz a találkozón?
- Ki láthatja a kinevezéseimet?
- Kivel találkozhatok kérdésekkel vagy aggályokkal a kinevezések között?
- Ki segít a mellékhatásainak kezelésében?
- Vannak olyan mellékhatásai, amelyek később alakulhatnak ki?
- Van valami, amit tehetek magam kezelni a mellékhatásokat?
- Mi a kockázata annak, hogy a rák visszajön?
- Van valami jele annak, hogy a rák visszajön?
- Milyen növekedés mutatkozhat a PSA-n a rákban?
Speciális ápolónk
Kérdezzen minden olyan kérdést, amire szüksége van, vagy csak beszélni. Az ápolóknak időnk van rád.
Segítsen javítani az oldalunkat
Szeretnénk két kérdést feltenni az oldalunkról.
Irodalom
Frissítve: 2015. november | A felülvizsgálat miatt: 2017 november
A referenciák teljes listája
- Alkhorayef M, Mahmoud MZ, Alzimami KS, Sulieman A, Fagiri MA. Nagy intenzitású fókuszált ultrahang (HIFU) a lokalizált prosztatarák kezelésében. Pol J Radiol. 2015-ig; 80: 131-41.
- Berkey FJ. A sugárterápia káros hatásainak kezelése. Am Fam orvos. 2010 augusztus 15; 82 (4): 381-8, 394.
- Bhatnagar V, Stewart ST, Huynh V, Jorgensen G. és Kaplan RM. A prosztatarák kezeléséből adódó hosszú távú erekciós, húgyúti és bél tünetek kockázatának becslése. Prosztatarák Prostatic Dis. 2006; 9 (2): 136-46.
- Boorjian SA, Eastham JA, Graefen M, Guillonneau B, Karnes RJ, Moul JW és mtsai. A radikális prostatektómia hosszú távú hatásának kritikus elemzése a rákkontrollra és a funkcionális eredményekre. Eur Urol. 2012 Apr; 61 (4): 664-75.
- Corner J, Wagland R, Glaser A, Richards SM. A betegek visszajelzéseinek kvalitatív elemzése a rákos betegek PROM-ről végzett felméréséről Angliában. BMJ Nyissa meg az internetet. 2013 január 1 [idézett: 2013. április 16.]; 3 (4). Elérhető: http://bmjopen.bmj.com/content/3/4/e002316
- Gardner JR, Livingston PM, Fraser SF. A terápiás mellékhatások gyakorlásának hatása a prosztatarákban szenvedő betegeknél az androgén elnéptelenség kezelésére: Szisztematikus felülvizsgálat. J Clin Oncol. 2014 február 1; 32 (4): 335-46.
- Hechtman LM. Klinikai Naturopathic Medicine [Internet]. Harcourt Publishers Group (Ausztrália); 2014 [idézett: 2015. július 21.]. 1610. o. Elérhető innen: http://www.bookdepository.com/Clinical-Naturopathic-Medicine-Leah-Hechtman/9780729541923
- Henson CC, Burden S, Davidson SE, Lal S. Táplálkozási beavatkozások gasztrointesztinális toxicitás csökkentésére a radikális kismedencei radioterápiában részesülő felnőttekben. A Cochrane Collaboration, szerkesztő. Cochrane Database Syst Rev [Internet]. 2013 [idézett: november 18, 2014]; (11). Elérhető: http://doi.wiley.com/10.1002/14651858.CD009896.pub2
- Hervouet S, Savard J, Simard S, Ivers H, Laverdière J., Vigneault É, et al. A prosztatarákkal kapcsolatos pszichológiai funkciók: Radioterápiában, brachyterápiában vagy sebészetben kezelt betegek keresztmetszeti összehasonlítása. J fájdalom kezelése. 2005 Nov; 30 (5): 474-84.
- Jayadevappa R, Chhatre S, Johnson JC, Malkowicz SB. A helyi prosztatarákban szenvedő idős férfiak körében az ellátás minőségének változása. Rák. 2011 június 1; 117 (11): 2520-9.
- Keogh JWL, MacLeod RD. A testösszetétel, a fizikai állóképesség, a funkcionális teljesítmény, az életminőség és a fáradtság előnyei a prostata rákos betegek számára: rendszeres felülvizsgálat. J fájdalom kezelése. 2012 Jan; 43 (1): 96-110.
- Kilminster S, Müller S, Menon M, József JV, Ralph DJ, Patel HRH. Predicting erekciós funkció eredmény férfiaknál radikális prostatectomy után a prosztatarák. BJU Int. 2012 aug. 110 (3): 422-6.
- Kimura M, Mouraviev V, Tsivian M, Mayes JM, Satoh T, Polascik TJ. Jelenlegi helyreállítási módszerek az ismétlődő prosztatarákra az elsődleges radioterápia meghibásodása után. BJU Int. 2010 Jan; 105 (2): 191-201.
- Koch L, Jansen L, Brenner H, Arndt V. A hosszú távú (≥5 éves) rák túlélőinek megismétlődésének és betegség progressziójának félelme – a kvantitatív vizsgálatok szisztematikus vizsgálata: A recidívás és a betegség progressziójának félelme a hosszú távú rákos túlélőkben. Psychooncology. 2013 Jan; 22 (1): 1-11.
- Kyrdalen AE, Dahl AA, Hernes E, Cvancarova M, Foss aa SD. Fáradtság a hormonális naiv prosztatarákban szenvedő, radikális prostatectomiával vagy végleges sugárterápiával kezelt betegeknél. Prosztatarák Prostatic Dis. 2010-ben; 13 (2): 144-50.
- Langston B, Armes J, Levy A, Tidey E, Ream E. A prosztatarákban szenvedő férfiak fáradtságának előfordulása és súlyossága: az irodalom szisztematikus áttekintése. Támogatás Care Cancer Off J Multinatl Assoc Támogatás Care Rák. 2013 június; 21 (6): 1761-71.
- Larkin D, Lopez V, Aromataris E. A rákkal kapcsolatos fáradtság kezelése prosztatarákban szenvedő férfiakban: A nem farmakológiai beavatkozások szisztematikus vizsgálata: A prosztatarák fáradtságának kezelése. Int J Nurs Pract. 2014 október; 20 (5): 549-60.
- Levinson AW, Lavery HJ, Ward NT, Su L-M, Pavlovich CP. Vissza lehet térni a kiindulási szexuális funkcióhoz? A szexuális funkciók kimeneteleinek elemzése a laparoszkópos radikális prostatektómia után. Világ J Urol. 2010 november 24; 29 (1): 29-34.
- Levy D, Avallone A, Jones JS. Az urológiai kriokirurgia jelenlegi állapota: a prosztata és a vese. BJU Int. 2010-ben; 105 (5): 590-600.
- Lilleby W, Foss a a SD, W e ehre H akon R, Olsen DR. Hosszú távú morbiditás és életminőség a lokális prosztatarákban szenvedő betegeknél, akik végleges sugárterápiában vagy radikális prostatectomiában szenvednek. Int J Radiat Oncol Biol Phys. 1999; 43 (4): 735-43.
- Lukka H, Waldron T, Chin J, Mayhew L, Warde P, Winquist E és mtsai. Nagy intenzitású, fokozott ultrahang a prosztatarákra: rendszeres felülvizsgálat. Clin Oncol. 2011 Mar; 23 (2): 117-27.
- Maliski SL, Kwan L, Orecklin JR, Saigal CS, Litwin MS. A prosztatarák kezelés utáni fáradtság előzményei. Urológia. 2005 Jan; 65 (1): 101-8.
- Michalski JM, Yan Y, Watkins-Bruner D, Bosch WR, Winter K, Galvin JM és mtsai. A 3-dimenziós konformációs sugárterápia előtti toxicitási vizsgálata az intenzitás modulált sugárkezeléssel a sugárterápiás onkológiai csoport 0126-as nagy dózisú karján végzett prosztatarák vizsgálatával. Int J Radiat Oncol Biol Phys. 2013. december 1 .; 87 (5): 932-8.
- Mishra SI, Scherer RW, Geigle PM, Berlanstein DR, Topaloglu O, Gotay CC és munkatársai. A rák túlélőinek beavatkozása az egészséggel kapcsolatos életminőségre. Cochrane Database Syst Rev., 8: CD007566.
- Mohammed N, Kestin L, Ghilezan M, Krauss D, Vicini F, Brabbins D. et al. Az akut és késői toxicitások összehasonlítása három modern nagy dózisú sugárkezelési technikával a lokalizált prosztatarákra. Int J Radiat Oncol Biol Phys. 2012 január 1; 82 (1): 204-12.
- Morton GC, Loblaw DA, Sankreacha R, Deabreu A, Zhang L, Mamedov A és munkatársai. Egyetlen frakciójú nagy dózisú fúvóka-brachyterápia és hipo-frakcionált külső gerenda radioterápia a közepes kockázatú prosztatarákkal kezelt férfiak esetében: rövid és középtávú toxicitás és életminőség elemzése. Int J Radiat Oncol. 2010 július; 77 (3): 811-7.
- Morton GC. A nagy dózistartományú brachyterápia kialakuló szerepe a prosztatarákban. Clin Oncol. 2005 június; 17 (4): 219-27.
- Mottet N, Bellmunt J, Briers E, Van den Bergh RCN, Bolla M, Van Casteren NJ, et al. A prosztatarákra vonatkozó iránymutatások. Az Európai Urológiai Szövetség; 2015.
- Mouraviev V, Spiess PE, Jones JS. A lokálisan visszatérő prosztatarák után a krioplazmát az elsődleges radioterápiát követve. Eur Urol. 2012 június; 61 (6): 1204-11.
- Murphy R, Wassersug R, Dechman G. A testmozgás szerepe a prosztatarákban szenvedő férfiak androgén-deprivációs terápiájának káros hatásainak kezelésében. Phys Ther Rev. 2011 1. aug. 16 (4): 269-77.
- Nemzeti Egészségügyi és Klinikai Kiválósági Intézet. Nagy intenzitású fókuszált ultrahang a prosztatarákra. Intervenciós eljárás útmutatás 118. 2005.
- Országos Egészségügyi és Egészségügyi Intézet. Prosztatarák: Diagnózis és kezelés. NICE klinikai útmutató 175. 2014. Az alábbi címen érhető el: http://www.nice.org.uk/guidance/CG175
- Nemzeti Egészségügyi és Klinikai Kiválósági Intézet. Krioterápia a visszatérő prosztatarákra. Intervenciós eljárás iránymutatása 119. 2005.
- Nemzeti Egészségügyi és Klinikai Kiválósági Intézet. Magas dózisú brachyterápia kombinálva a lokális prosztatarákkal végzett külső sugárterápiával. 2006;
- NHS választások. Miért éreztem magam aggódva és nyugtalanítóan? – Stressz, szorongás és depresszió – NHS Choices [Internet]. 2015 [idézett: 2015. április 30.]. Elérhető: http://www.nhs.uk/conditions/stress-anxiety-depression/pages/understanding-panic.aspx
- O’Brien R, Rose PW, Campbell C, Weller D, Neal RD, Wilkinson C és munkatársai. A prosztatarákban szenvedő betegek kezelését követő nyomon követés tapasztalatai: minőségi vizsgálat: Prosztata rákos betegek kezelésének utókövetése. BJU Int. 2010, 106 (7): 998-1003.
- O’Connor KM, Fitzpatrick JM. A lokálisan előrehaladott prosztatarák kezelésének mellékhatásai. BJU Int. 2006 Jan; 97 (1): 22-8.
- Paez Borda, A, Charnay-Sonnek, F, V. Fonteyne, Papaioannou, EG. A fájdalom kezelésére vonatkozó iránymutatások palliatív ellátás. Az Európai Urológiai Szövetség; 2014-ben.
- Parsons BA, Evans S, Wright MP. Prosztatarák és vizeletinkontinencia. Maturitas. 2009-ben; 63 (4): 323-8.
- Pettersson A, Johansson B, Persson C, Berglund A, Turesson I. Az étrendi beavatkozás hatása az akut gasztrointesztinális mellékhatásokra és az egészséggel kapcsolatos életminőség egyéb szempontjaira: randomizált, kontrollos vizsgálat a sugárterápiában részesülő prosztatarákos betegeknél. Radiother Oncol. 2012 június; 103 (3): 333-40.
- Pisansky TM, Gold DG, Furutani KM, Macdonald OK, McLaren RH, Mynderse LA, et al. Nagy dózistartalmú brachyterápia a helyi prosztatarákos betegek gyógyító kezelésében. A következő helyen: Mayo Clinic Proceedings [Internet]. Elsevier; 2008 [idézett: 2014. április 24.]. o. 1364-1372. Elérhető: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0025619611607854
- Ream E, Quennell A, Fincham L, Faithfull S, Khoo V, Wilson-Barnett J. et al. Prosztata-rákban élő férfiak támogató ellátásai Angliában: felmérés. Br J Rák. 2008 május 27; 98 (12): 1903-9.
- Megismételni a mentális betegséget. Depresszió adatlapja. Megismételni a mentális betegséget; 2013-ban.
- Schmid MP, Pötter R, Bombosch V, Sljivic S, Kirisits C, Dörr W, et al. Késő emésztőrendszeri és urogenitális mellékhatások sugárterápia után – Előfordulás és előfordulás. Alcsoport-elemzés a leendő osztrák-német II. Fázisú multicentrikus próba keretében lokalizált prosztatarákra. Radiother Oncol. 2012 július; 104 (1): 114-8.
- Shelley M, Wilt T, Coles B, Mason M. Krioterápia lokalizált prosztatarákra (Review). A Cochrane Collaboration, szerkesztő. Cochrane Database Syst Rev. 2007; (3).
- Tillisch K. Kiegészítő és alternatív gyógyászat funkcionális gasztrointesztinális rendellenességek esetén. Belek. 2006. május 1; 55 (5): 593-6.
- Trottier G, Boström PJ, Lawrentschuk N, Fleshner NE. Nutraceuticals és a prosztatarák megelőzése: egy jelenlegi felülvizsgálat. Nat Rev Urol. 2009. december 8., 7 (1): 21-30.
- Van Patten CL, de Boer JG, Tomlinson fegyverek ES. Diétás és táplálékkiegészítő intervenciós vizsgálatok a prosztatarák megismétlődésének megelőzésére: a randomizált, ellenőrzött próbaváltozás áttekintése. J Urol. 2008 Dec; 180 (6): 2314-22.
- Wedlake LJ, Shaw C, Whelan K, Andreyev HJN. Szisztematikus felülvizsgálat: a táplálkozási beavatkozások hatásossága az akut gyomor-bélrendszeri toxicitás ellen a terápiás kismedencei sugárterápia során. Aliment Pharmacol Ther. 2013 június; 37 (11): 1046-56.
- Wilkins D. Ismeretlen problémák: a férfiak és fiúk mentális egészségének alapvető kérdéseinek áttekintése [Internet]. Férfi egészségügyi fórum; 2010. Lehetőség: http://socialwelfare.bl.uk/subject-areas/services-client-groups/adults-mental-health/menshealthforum/untold09.aspx
A Prostate Cancer UK (korábbi nevén Prostate Cancer Charity) bejegyzett jótékonysági szervezet Angliában és Walesben (1005541) és Skóciában (SC039332). Cégjegyzékszám: 02653887. Iroda: negyedik emelet, The Counting House, 53 Tooley Street, London SE1 2QN. ÁFA nyilvántartási szám: 905 9415 18.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: