Számítógépes tomográfia (CT) szkennerek és rák
Ezen az oldalon
Mi a számítógépes tomográfia?
Mit tehet az ember egy CT eljárás során?
Hogyan használják a CT-t a rákban?
Hogyan használják a CT-t a rákszűrésben?
Mi a teljes vagy az egész test CT?
Mi a kombinált PET / CT?
A CT sugárzása káros?
Mik a kockázatok a CT-vizsgálatok a gyermekek számára?
Mi történik a CT expozíciójának csökkentése érdekében?
Mit tesz az NCI a CT képalkotás javítása érdekében?
Hol lehet több információt kapni a CT-ről?
Mi a számítógépes tomográfia?
A számítógépes tomográfia (CT) olyan képalkotó eljárás, amely speciális röntgenberendezést használ a részletes képek készítéséhez, vagy a testen belüli területek vizsgálatához. Ezt számítógépes tomográfiának és számítógépes axiális tomográfiának (CAT) is nevezik.
A kifejezés tomográfia a görög szavakból származik TOMOS (vágás, szelet vagy szakasz) és graphein (írni vagy rögzíteni). A CT eljárás során létrehozott minden kép a szervek, csontok és más szövetek megjelenését mutatja a test vékony “szeletében”. A CT-ben készített képek teljes sorozata olyan, mint egy szeletelt kenyér szelet – minden szelet külön-külön nézhet (2-dimenziós képek), vagy megnézheti az egész kenyeret (3-dimenziós kép). A számítógépes programokat mindkét típusú kép létrehozásához használják.
A legmodernebb CT gépek folyamatosan felvillanyoznak egy spirális (vagy spirálos) módon, nem pedig a test egyéni szeletének sorozatát, mint az eredeti CT gépek. A heliális CT több előnnyel rendelkezik a régebbi CT technikákkal szemben: gyorsabb, jobb 3-dimenziós képeket hoz létre a test belsejében, és jobban észlelheti a kis rendellenességeket. A legfrissebb CT szkennerek, multislice CT vagy multidetector CT szkennerek, lehetővé teszik, hogy a szeleteket rövidebb idő alatt fel lehessen képezni.
A rákban való felhasználásán túl a CT-t széles körben alkalmazzák a keringési (vér) rendellenességek és állapotok diagnosztizálására, mint például a koszorúér-betegség (érelmeszesedés), véredény aneurysmák és vérrögök; gerinc állapot; vese- és hólyagkövek; tályogok; gyulladásos betegségek, például fekélyes vastagbélgyulladás és sinusitis; és a fej, a csontrendszer és a belső szervek sérülései. A CT életmentő eszköz lehet a betegség és a sérülés diagnosztizálásához mind a gyermekek, mind a felnőttek számára.
Mit tehet az ember egy CT eljárás során?
A CT eljárás során a személy nagyon feküdt az asztalon, és az asztal lassan halad át egy nagy röntgengép közepén. Néhány CT-szkennerrel az asztal megmarad és a gép körül mozog. A személy meghallja az énekhangokat az eljárás során. Időnként a CT eljárás során felkérhetik a személyt, hogy tartsa a levegőt, hogy megakadályozza a képek elmosódását.
Néha a CT egy kontraszt (képalkotó) vagy “festék” alkalmazását foglalja magában. A festéket szájon keresztül lehet beadni, vénába beadni, beadni a beöntést, vagy az eljárás előtt mindhárom módon megadni. A kontrasztfesték kiemeli a test belsejében található egyes területeket, így tisztább képeket eredményez. A jód és a bárium kétféle, a CT-ben szokásos színezékek.
Nagyon ritka esetben a CT-ben alkalmazott kontrasztanyagok allergiás reakciókat okozhatnak. Vannak, akik enyhe viszketést vagy csalánkiütéseket tapasztalnak (kis bőröndök a bőrön). A súlyosabb allergiás reakció tünetei közé tartozik a légszomj és a torok vagy más testrészek duzzanata. Az embereknek haladéktalanul közölniük kell a technológussal, ha a fenti tünetek bármelyikét tapasztalják, így azonnal kezelhetők. Nagyon ritkán a CT-ben alkalmazott kontrasztanyagok bizonyos betegekben veseproblémákat is okozhatnak. Ezek a veseproblémák általában nincsenek tünetek, de kimutathatóak egy egyszerű vizsgálattal a vérmintákon.
A CT nem okoz fájdalmat. Azonban az eljárás során egy pozícióban fekve kissé kényelmetlen lehet. A CT eljárás hossza a beolvasott terület nagyságától függ, de általában csak néhány perc és fél óra között tart. A legtöbb ember számára a CT egy járóbeteg bázissal történik kórházban vagy radiológiai központban, éjszakai kórházi tartózkodás nélkül.
Néhány ember aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy CT-eljárás során klausztrofóbiát tapasztal. A legtöbb CT-szkenner azonban csak a testrészeket veszi körül, nem az egész testet. Ezért az emberek nincsenek bezárva a gépbe, és nem valószínű, hogy klausztrofóbiát éreznek.
A nőknek tájékoztatniuk kell egészségügyi szolgáltatójukat és technológust arról, hogy fennáll-e esetleges terhességük, mert a CT sugárzás károsíthatja a növekvő magzatot.
Hogyan használják a CT-t a rákban?
A CT-t sokféle módon alkalmazzák a rákban:
- A kóros növekedés kimutatására
- A daganat jelenlétének diagnosztizálására
- Információk a rák állapotáról
- Pontosan meghatározni, hogy hol végezze el a biopsziás eljárás végrehajtását (vagyis irányítsa)
- Egyes helyi kezelések, mint például a krioterápia, a rádiófrekvenciás abláció és a radioaktív magvak beültetése
- A külső sugárterápiás kezelés vagy műtét előkészítése
- Annak meghatározására, hogy a rák reagál-e a kezelésre
- A tumor megismétlődésének felderítése
Hogyan használják a CT-t a rákszűrésben?
Tanulmányok kimutatták, hogy a CT hatásos lehet mind a vastagbélrákos rákszűrés (beleértve a nagy polipok szűrését), mind a tüdőrák szűrését.
A CT kolonográfiát (virtuális kolonoszkópiát is) használhatjuk mind a nagy vastagbél-polipok, mind a colorectalis tumorok szűrésére. A CT kolonográfia ugyanazt a sugárzási dózist használja, amelyet a hasi és a medence standard CT-jében alkalmaznak, ami kb. 10 millisieverts (mSv) (1). (Összehasonlításképpen a természetes sugárforrásokból kapott becsült átlagos éves dózis kb. 3 mSv.) A standard (optikai) kolonoszkópiához hasonlóan a vastagbél alapos tisztítása a vizsgálat előtt történik. A vizsgálat során levegő vagy szén-dioxid gázt pumpálnak a vastagbélbe, hogy kibővítsék a jobb megtekintés érdekében.
A National CT Colonography Trial (NCI által szponzorált klinikai vizsgálat) kimutatta, hogy a CT kolonográfia pontossága hasonló a hagyományos kolonoszkópiához. A CT kolonográfia kevésbé invazív, mint a hagyományos kolonoszkópia, és kisebb a szövődmények kockázata. Azonban, ha polipok vagy más abnormális növekedések találhatók a CT-kolonográfiában, akkor szokásos kolonoszkópiát alkalmaznak ezek eltávolítására.
Még nem ismeretes, hogy a CT-colonográfia segít-e csökkenteni a kolorektális rák halálozási arányát, és a legtöbb biztosító társaság (és a Medicare) jelenleg nem téríti meg az eljárás költségeit. Továbbá, mivel a CT-kolonográfia képes a vastagbélen kívüli szervek és szövetek képét megjeleníteni, előfordulhat, hogy nem vastagbél-rendellenes rendellenességeket találunk. Néhány ilyen “extra-colon” eredmény komoly lesz, de sokan nem fognak, ami szükségtelen további vizsgálatokhoz és műtétekhez vezet.
Tüdőrák
Az NCI által támogatott Nemzeti Tüdőszűrési Vizsgálat (NLST) azt mutatta, hogy az 55-74 éves korú, súlyos dohányzású emberek 20 százalékkal kisebb valószínűséggel meghalnak a tüdőrákban, ha alacsony dózisú spirális CT-vel szűrik őket, normál mellkasi röntgensugarakkal. (Korábbi vizsgálatok kimutatták, hogy a normál mellkasi röntgensugarakkal végzett szűrés nem csökkenti a tüdõrák halálozási arányát.) A sugárzás becsült mennyisége alacsony dózisú spirális CT eljárás esetén 1,5 mSv (1).
Annak ellenére, hogy az alacsony dózisú spirális CT a tüdőrák szűrésére hatalmas dohányzókban hatott, az NLST azonosított kockázatokat és előnyöket. Például az alacsony dózisú spirális CT-vel szűrt személyeknél a hamis pozitív eredmények általánosabb aránya (vagyis olyan eredmények, amelyek kórosnak tűntek, még akkor is, ha nincs rák jelen), a hamis pozitív eredmények magasabb aránya invazív eljárás (pl. bronchoscopia vagy biopszia), valamint nagyobb mértékű súlyos szövődmények invazív eljárással szemben, mint a standard röntgenfelvételekkel. Az NCI betegek és orvosok útmutatója: A Nemzeti Tüdőszűrési Teszt további információkat nyújt az előnyökről és ártalmakról.
A spirális CT-nek a tüdőrák szűrésére gyakorolt előnyei változhatnak attól függően, hogy milyen hasonló az az ember, aki részt vett az NLST-ben. Az előnyök nagyobbak lehetnek azok számára is, akiknél nagyobb a tüdőrák kockázata, és az ártalom nagyobb lehet azoknál, akiknek több egészségügyi problémája van (például a szív vagy más tüdőbetegség), ami növelheti a biopsziákból és más műtéti beavatkozásokból eredő problémákat.
Azok, akik úgy gondolják, hogy fokozott a tüdőrák kockázata, és akik az alacsony dózisú spirális CT-vel történő szűrés iránt érdeklődnek, megvitatják az orvosokkal való tüdőrák szűrés megfelelőségét és előnyeit és kockázatait. Azt is tudni kell, hogy mivel a technika meglehetősen új, néhány biztosítási terv jelenleg nem terjed ki.
Mi a teljes vagy az egész test CT?
Összesen vagy teljes testré, a CT a test szinte minden területét képezi – az állától a csípő alatt. Ez az eljárás, amelyet rutinszerűen alkalmaznak olyan betegeknél, akiknek már vannak rákos megbetegedései, olyan betegeknél is alkalmazhatók, akik nem rendelkeznek a betegség tüneteivel. Az egész testre kiterjedő CT azonban nem mutatott hatékony szűrési módszert az egészséges embereknek. Az eljárás legtöbb rendellenes megállapítása nem jelent súlyos egészségügyi problémát, de a tesztek elvégzéséhez a probléma nyomon követésére és kizárására irányuló vizsgálatok költségesek, kellemetlenek és kényelmetlenek lehetnek. Ezen túlmenően az egész test CT viszonylag nagy mennyiségű ionizáló sugárzást – körülbelül 12 mSv, vagy a természetes sugárforrásokból kapott becsült átlagos éves dózis négyszeresét – teszi ki. A legtöbb orvos az egész testre kiterjedő CT-t ajánlja olyan betegek számára, akiknek nincsenek betegségük vagy tüneteik.
Mi a kombinált PET / CT?
A kombinált PET / CT kétféle képalkotási módszert, CT-t és pozitronemissziós tomográfiát (PET) használ egyetlen eljárásban. A CT először anatómiai képeket hoz létre a szervezetben lévő szervekből és struktúrákból, majd a PET-t olyan színes képek létrehozására hozták létre, amelyek kémiai vagy egyéb funkcionális változásokat mutatnak a szövetekben.
A PET-ben különböző típusú pozitron-kibocsátó (radioaktív) anyagok használhatók. A felhasznált anyagtól függően különböző kémiai vagy funkcionális változások képződhetnek. A PET-eljárás legáltalánosabb típusa egy FDG nevű (a cukor glükóz radioaktív formáját) képalkotó anyagot használ, amely a szövetek metabolikus aktivitását mutatja. Mivel a rákos daganatok általában sokkal metabolikusabban aktívabbak, mint a normál szövetek, más PET-szkenneléssel különböznek a többi szövettől. Más PET képalkotó szerek képesek információt szolgáltatni az adott szövetben lévő oxigénszintről, új erek kialakulásáról, a csontnövekedés jelenlétéről vagy arról, hogy a tumorsejtek aktívan eloszlanak és nőnek-e.
A CT és a PET kombinálása teljesebb képet adhat a tumor helyéről és növekedéséről vagy elterjedéséről, mint bármelyik teszt egyedül. A kombinált eljárás javíthatja a rák diagnosztizálására való képességét, meghatározhatja, hogy a daganat milyen mértékben terjedt el, hogyan tervezi meg a kezelést és figyelemmel kíséri a kezelésre adott válaszokat. A kombinált PET / CT csökkentheti a további képalkotási vizsgálatok számát és más olyan eljárásokat is, amelyekre a betegnek szüksége van.
A CT sugárzása káros?
Vannak, akik aggódnak a CT során kapott sugárzás mértékével kapcsolatban. A CT képalkotás olyan x-sugarak használatát jelenti, amelyek az ionizáló sugárzás egyik formája. Ismert, hogy az ionizáló sugárzásnak való kitettség növeli a rák kockázatát. A standard röntgensugaras eljárások, mint például a mellkasi röntgenfelvételek és a mammográfia, viszonylag alacsony ionizáló sugárzást használnak. A CT sugárterhelése magasabb, mint a standard röntgensugaras eljárásoknál, de a CT-vizsgálatból származó rák kockázatának növekedése még mindig kicsi. Nem mivel az eljárás sokkal kockázatosabb lehet, mint annak, különösen akkor, ha CT-t használnak rákos megbetegedés vagy más súlyos állapot diagnosztizálására olyan betegben, aki a betegség jeleit vagy tüneteit hordozza.
Általánosan úgy gondolják, hogy egy tipikus CT-eljárással járó végzetes rák kialakulásának bármelyikének kockázata több mint 1 000-nél (2) fordulhat elő. Ezzel szemben az Egyesült Államokban az rákos megbetegedések életveszélyes kockázata körülbelül 1/5 (3).
Fontos megjegyezni azt is, hogy mindenkinek nap mint nap minden egyes, a természetben előforduló ionizáló sugárzás bizonyos háttérszintje. Az Egyesült Államokban az átlagos személy körülbelül 3 millisieverts (mSv) becsült effektív dózist kap a természetben előforduló radioaktív anyagoktól, mint például a radon és a külső térből származó sugárzás (1). Összehasonlításképpen a mellkasi alacsony dózisú CT-vizsgálat (1,5 mSv) sugárterhelése hasonló a 6 hónapos természetes háttérsugárzáshoz, és a mellkas mellé rendes dózisú CT-vizsgálat (7 mSv) összehasonlítható a 2 éves természetes háttérsugárzás (1).
A CT és más, ionizáló sugárzást alkalmazó eljárások széles körű alkalmazása a szervezet képét létrehozva aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a rákkárosodás még a kis mértékű növekedése is nagyszámú jövőbeli rákot okozhat (4, 5). Azok a személyek, akiknél a gyermekek CT-eljárása magasabb, nagyobb kockázatnak vannak kitéve, mivel a gyermekek érzékenyebbek a sugárzásra és hosszabb élettartamuk van, mint a felnőttek. A nőknél valamivel nagyobb a kockázata, mint a rákos megbetegedésben szenvedő férfiak ugyanazon sugárterhelés után ugyanabban a korban (6).
A CT-t vizsgálóknak beszélniük kell az orvosukkal arról, hogy az eljárás szükséges-e számukra, valamint annak kockázatairól és előnyeiről. Egyes szervezetek azt ajánlják, hogy az emberek nyilvántartást készítsenek az általuk megkapott képalkotási vizsgálatokról, amennyiben orvosuk nem rendelkezik hozzáféréssel az összes egészségügyi nyilvántartásához. Az Észak-Amerikai Radiológiai Társaság, az American College of Radiology és az Egyesült Államok Élelmiszer- Ez magában foglalja az orvos kérdéseit, mielőtt röntgenvizsgálatot vagy kezelést végezne.
Mik a kockázatok a CT-vizsgálatok a gyermekek számára?
A CT vizsgálatból származó sugárterhelés másképp érinti a felnőtteket és a gyermekeket. A gyermekek sokkal érzékenyebbek a sugárzásra, mint a felnőttek, növekvő testük és a testük sejtjeinek gyors üteme miatt. Emellett a gyermekek hosszabb élettartammal rendelkeznek, mint a felnőttek, és nagyobb lehetőséget nyújtanak a sugárzáshoz kapcsolódó rák kialakulásának (7).
Azok az egyének, akik 15 éves koruk előtt több CT-vizsgálattal rendelkeztek, megvizsgálták a leukémiát, az agytumorokat (8) és más rákokat (9) fokozottabb kockázatot. Ugyanakkor egyetlen CT-vizsgálatból származó rákos megbetegedések életveszélyes kockázata kicsi volt – kb. Egy eset rák minden 10 000 vizsgálatra gyermekeken végzett.
Az egészségügyi szolgáltatókkal folytatott megbeszélések során három kulcsfontosságú kérdés, amit a szülők kérhetnek: miért van szükség a tesztre? Az eredmények megváltoztatják-e a kezelési döntéseket? Van-e olyan alternatív teszt, amely nem tartalmaz sugárzást? Ha a vizsgálat klinikailag indokolt, akkor a szülők megnyugtathatók, hogy az előnyök meghaladják a kis hosszú távú kockázatokat.
Mi történik a CT expozíciójának csökkentése érdekében?
A CT-vel és más ionizáló sugárzással kapcsolatos képalkotási eljárásokkal kapcsolatos rákos megbetegedések fokozott kockázatával kapcsolatban számos szervezet és kormányzati ügynökség kidolgozott iránymutatásokat és ajánlásokat ezen eljárások megfelelő felhasználására vonatkozóan.
- 2010-ben az amerikai FDA (Food and Drug Administration) elindította az orvosi képalkotás felesleges sugárterhelésének csökkentésére irányuló kezdeményezést. Ez a kezdeményezés középpontjában az orvosi képalkotó eszközök biztonságos használata, a tájékozott döntéshozatal arról, hogy mikor kell használni a képalkotó eljárásokat, és növelni kell a páciensek tudatosítását sugárterhelésükre. A kezdeményezés kulcsfontosságú elemei közé tartozik az ismétlődő eljárások elkerülése, a lehető legrövidebb dózisok megőrzése, a képminőség maximalizálása és a képalkotás csak akkor, ha megfelelő. Az FDA az Orvosi röntgensugárzás csökkentését is előállította, a fogyasztóknak szóló útmutatót, amely információkat tartalmaz az orvosi röntgenfelvételek kockázatairól, melyeket a fogyasztók a sugárzás kockázatának csökkentése érdekében tehetnek, valamint táblázatot, amely bemutatja néhány általános orvosi sugárzás dózisát – vizsga.
- Az NIH Klinikai Központ megköveteli, hogy a CT-ből és egyéb képalkotási eljárásokból származó sugárterhelési dózisokat a központban kezelt betegek elektronikus orvosi nyilvántartásaiban szerepeljenek (10). Ezenkívül az NIH által megvásárolt összes képalkotó berendezésnek olyan adatokat kell szolgáltatnia az expozícióra vonatkozóan, amelyeket elektronikus úton lehet követni és jelenteni. Ezt a betegvédelmi politikát más kórházak és képalkotó intézmények fogadják el.
- Az NCI honlapja tartalmaz egy útmutatót az egészségügyi szolgáltatókra, a sugárterhelési veszélyekre és a gyermekgyógyászati számítógépes tomográfiára (CT): Útmutató az egészségügyi szolgáltatók számára. Az útmutató a CT diagnosztikai eszközként kezeli a gyermekeket, a gyermekek sugárterhelésének egyedi szempontjait, a sugárterhelésnek kitett gyermekeket és az expozíció minimalizálására irányuló intézkedéseket.
- Az American College of Radiology (ACR) kifejlesztette a ACR megfelelőségi kritériumok®, bizonyítékokon alapuló iránymutatások, amelyek segítséget nyújtanak a szolgáltatóknak a megfelelő képalkotási és kezelési döntésekhez számos klinikai körülmény mellett. Ezek az iránymutatások és az alátámasztó dokumentumok megtalálhatók az ACR honlapján.
- Az ACR létrehozta a Dózis Index nyilvántartást is, amely a dózisindexekhez kapcsolódó anonimizált információkat gyűjt a CT-vizsgákon a résztvevő létesítményekben. A nyilvántartásból származó adatok felhasználhatók a radiológiai létesítmények összehasonlítására és a nemzeti referenciaértékek megállapítására.
- A CT szkennergyártók újabb kamerákat és detektorrendszereket fejlesztenek, amelyek sokkal jobb minőségű képeket tudnak nyújtani jóval alacsonyabb sugárdózisokkal.
Mit tesz az NCI a CT képalkotás javítása érdekében?
Az NCI által finanszírozott kutatók a CT rákszűrésében, diagnózisában és kezelésében való felhasználásának javítását célozzák. Az NCI ezenkívül olyan klinikai vizsgálatokat is végez és szponzorál, amelyek tesztelik a CT javításának módszereit vagy a CT képalkotó technológiák új alkalmazását. Néhány ilyen klinikai vizsgálatot az American College of Radiology Imaging Network (ACRIN), a klinikai vizsgálatok szövetkezeti csoportja, amelyet részben az NCI finanszírozza. Az ACRIN elvégezte a CT CT vizsgálatát, amely CT-t tesztelt a vastagbélrák szűrésére, és részt vett az NLST-ben, amely tesztelte a CT-t a tüdőrák szűrésére nagy kockázatú egyénekben.
A NCI Cancer Imaging Program (CIP), a Rákkezelés és -diagnosztika (DCTD) részlege, alapja a rákkal kapcsolatos alapvető, transzlációs és klinikai kutatások képalkotó tudományokban és technológiákban. A CIP támogatja a CT és egyéb képalkotási eljárások új képalkotó anyagainak kifejlesztését, hogy segítse az orvosokat a rákos sejtek jobb megtalálásában a szervezetben.
Hol lehet több információt kapni a CT-ről?
A CT-képalkotással kapcsolatos további információk az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Hivatala (FDA), az élelmiszerek, gyógyszerek, orvostechnikai eszközök, kozmetikumok, biológiai anyagok és sugárzást kibocsátó termékek kezelését szabályozó szövetségi ügynökségtől kaphatók. Az FDA elérhető a következő címen:
Az USA Food and Drug Administration
10903 New Hampshire Avenue
Silver Spring, MD 20993
1-888-INFO-FDA (1-888-463-6332)
http://www.fda.gov
A diagnosztikai radiológiáról, beleértve a CT képalkotást is, a RadiologyInfo.org, az Észak-Amerikai Radiológiai Társaság és az Amerikai Radiológiai Társaság kollégiumának nyilvános információs oldalán is kapható.
Kiválasztott referenciák
Amerikai Északkeleti Radiológiai és Radiológiai Társaság (2012. április). Betegbiztonság: Radiációs adag X-Ray és CT vizsgálatokban. Kihagyott: 2013. július 19.
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (2009. augusztus). Melyek a CT sugárzási kockázata? Kihagyott: 2013. július 19.
Berrington de González A, Mahesh M, Kim K-P és munkatársai. Az Egyesült Államokban 2007-ben végzett számított tomográfiai vizsgálatokból származó becsült rákkockázatok. Belgyógyászati Levéltár 2009-ben; 169 (22): 2071-2077.
Smith-Bindman R, Lipson J, Marcus R, et al. A közös számítógépes tomográfiás vizsgálatokhoz kapcsolódó sugárterhelés és a rákhoz kapcsolódó életciklus okozható kockázata. Belgyógyászati Levéltár 2009-ben; 169 (22): 2078-2086.
Az egészségügyi kockázatok felmérése az ionizáló sugárzás alacsony szintjéért, a Nemzeti Kutatási Tanács. Egészségügyi kockázatok az ionizáló sugárzás alacsony szintjéért: BEIR VII-fázis 2. Washington, DC: The National Academies Press, 2006.
Frush DP, Donnelly LF, Rosen NS. Számítógépes tomográfia és sugárzási kockázatok: mit kell a gyermekgyógyászati egészségügyi szolgáltatóknak tudniuk? Gyermekgyógyászat 2003; 112 (4): 951-957.
Pearce MS, Salotti JA, Little MP, et al. A gyermekkori CT vizsgálatokból származó sugárterhelés és a későbbi leukémia és agydaganatok kockázata: egy retrospektív kohorszvizsgálat. Gerely 2012-ben; 380 (9840): 499-505.
Mathews JD, Forsythe AV, Brady Z, és mtsai. A rák kockázata 680 000 emberben, akik gyermekkorban vagy serdülőkorában végeztek számítógépes tomográfiás vizsgálatokat: 11 millió ausztrál adatkapcsolat tanulmányozása. British Medical Journal 2013 május 21 .; 346: f2360. doi: 10,1136 / bmj.f2360
Neumann RD, Bluemke DA. Az NIH diagnosztikai képalkotó készülékeinek sugárterhelésének követése. Az American College of Radiology 2010-ben; 7 (2): 87-89.
Alacsony dózisú CT-vizsgálatok és tüdőrák szűrés a foglalkozási környezetben
2011 elején a NIOSH blogbejegyzést írt a National Cancer Institute (National Cancer Institute) által finanszírozott National Pulse Screening Trial (NLST) előzetes eredményeiről, amely 20,3% -os csökkenést talált a tüdőrákban bekövetkezett halálesetek között a jelenlegi vagy korábbi nehéz dohányzók között, akiket szűrésnek vetettek alá alacsony dózisú spirális CT-vel szemben, szemben a mellkas röntgensugárral (CXR). 2011. június 29-én az NLST által felülvizsgált elsődleges eredményeket a New England Journal of Medicine publikálta online. Ez egy frissítés az előző bloghoz. 1
Az Országos Tüdőszűrési Trial
Az Országos Tüdőszűrési Vizsgálat (NLST) 2 országos véletlen besorolásos, ellenőrzött vizsgálat volt, amelyet a Nemzeti Rákkutató Intézet (NCI) 2002-ben indított el annak megállapítására, hogy az alacsony dózisú spirális CT-vel végzett éves szűrés a tüdőrák korábbi kimutatásához és csökkent halálozásához vezetne-e szűrés a CXR-vel.
Ebben a kísérletben véletlenszerűen véletlenszerűen 53,454 olyan résztvevőt választottak véletlenszerűen, akiknél a tüdőrák nagy valószínűséggel fennálló kockázata volt – a jelenlegi és a korábbi, legfeljebb 30 csomag éves 55 és 74 éves kor közötti – súlyos dohányzók kaptak alacsony dózisú spirális CT vagy mellkas röntgenvizsgálatokat. három évig, majd további 3,5 évet követve, további szűrés nélkül.
A résztvevők megfeleltek a szűrésnek több mint 90% -kal. A vizsgálat szűrési fázisában az alacsony dózisú spirális CT csoportban résztvevők 39,1% -a és a mellkas röntgen-csoportban résztvevők 16% -a legalább egy pozitív szűrési eredményt mutatott, azaz a tüdőrákra utaló megállapítást . A három körben végzett szűrővizsgálatok közül az alacsony dózisú CT vizsgálatok 24,2% -át és a röntgenvizsgálatok 6,9% -át minősítették pozitívnak. A követés után a “pozitív” alacsony dózisú CT vizsgálatok 96,4% -a és a pozitív röntgenvizsgálatok 94,5% -a hamis pozitívnak bizonyult, ami azt jelenti, hogy a pozitív eredmény nem bizonyult tüdőráknak. A tüdőrákot az alacsony dózisú CT-csoport pozitív szűréseinek 3,6% -ában és a röntgen-csoport pozitív szűréseinek 5,5% -ában igazolták.
A diagnosztikai értékelés elsősorban további képalkotásból állt: diagnosztikai CT, PET-CT vizsgálat és mellkasröntgen. Az invazív eljárásokat sokkal ritkábban végezték. A pozitív szűrővizsgálathoz tartozó diagnosztikai értékelést követő legalább egy szövődmény sebessége mindkét típusú szűrésnél kevesebb volt, mint 2%. Azok közül, akiknek szövődményei voltak, 16 résztvevőt az alacsony dózisú spirális CT-vel (10-nek tüdőkarcinóma) és 10 röntgen-résztvevővel (akik tüdőkarcinómában szenvedtek el) a követő invazív diagnosztikai eljárás 60 napján haltak meg. Nem ismert, hogy a diagnosztikai eljárásokkal járó szövődmények okozták-e ezeket a halált.
A tüdőrák előfordulási gyakorisága 100 000 személyi év alatt 645 (1.060 daganat) volt az alacsony dózisú spirális CT csoportban és 572 (941 daganat) a mellkas röntgen-csoportjában. Az alacsony dózisú CT-csoportban 649 rákot diagnosztizáltak pozitív szűrővizsgálat után, 44 negatív szűrővizsgálat után, és 367 olyan résztvevők között, akik vagy elmaradtak a szűrésből vagy megkapták a diagnózist, miután a próba-szűrési szakaszuk vége volt. A röntgen-csoportban 279 rákot diagnosztizáltak pozitív szűrővizsgálat után, 137 negatív szűrési teszt után, és 525 olyan résztvevők között, akik vagy elmaradtak a szűrésektől, vagy megkapták a diagnózist, miután a próba-szűrési fázisuk véget ért. Mindkét csoportban a szisztémás detektált tüdőrákok legmagasabb aránya korai stádiumban volt, és az adenokarcinóma és a laphámsejtes karcinóma volt a tüdőrák típusai, amelyeket leginkább szkríneléssel észleltek. Kissejtes tüdőrákokat nem tapasztaltunk korai stádiumban szkrínelési módszerrel.
Az alacsony dózisú spirális CT-csoportban 247 / 100.000 személyév volt, míg a mellkas röntgen-csoportban 309, ami a tüdőrák-mortalitás csökkenését jelzi a 20,3% -os alacsony dózisú spirális CT csoportban. Az ok-okozati halálozás (bármely ok miatt bekövetkező halálozás, beleértve a tüdőrákot is) 6,7% -kal csökkent azoknál a résztvevőknél, akik alacsony dózisú spirális CT-t szenvedtek, mint azok, akik mellkas röntgensugarakat kaptak.
Kulcsfontosságú szempontok
A tüdőrák-halálozás magas, és a korai stádiumú eseteknél a túlélési prognózis a korai felismeréshez vonzó közegészségügyi stratégiát tesz lehetővé. Éveken át tanulmányozták a hatékony szűrési módszert; az NLST az első véletlen besorolásos vizsgálat, amely a tüdőrákban bekövetkező mortalitás jelentős csökkenését mutatja az alacsony dózisú CT szűréssel. E kísérletig a szûrõvizsgálat nem mutatta ki a tüdõrákból való halálozás kockázatának csökkentését. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy az NLST-ből származó adatokat egy nagyon specifikus populációcsoportból nyerik ki – olyan személyek, akik nagy kockázattal járnak a tüdőrák kialakulásához a jelenlegi vagy múltbeli, az 55-74 éves korú, dohányzás miatt, és nem feltétlenül alkalmazandók az általános lakosság vagy a munkavállalók konkrét populációi. Ezenkívül a résztvevőket többnyire nagyméretű tudományos központokban vizsgálták, akiket tapasztalt, jól képzett radiológusok és mellkasi onkológusok végeztek. Nem világos, hogy az eredmények különböző beállításokban reprodukálhatók.
A CT vizsgálattal végzett szűrés nem kockázatmentes. A sugárterhelés ismételt CT-vizsgálatokból kumulatív, és betegséghez vezethet, beleértve a rákot is. Míg az “alacsony dózisú” módszert alkalmazták, ez egy teljes diagnosztikai spirális CT-vizsgálathoz (átlagos sugárzási effektív dózis 7 mSv) volt. 3 Az “alacsony dózisú” módszer (1,5 mSv az NLST-ben) sugárzási dózisa kb. 15-ször nagyobb, mint egy CXR (átlagos effektív dózis 0,1 mSv). 3 Mivel a sugárzás káros hatása hosszú távú jelenség, a sugárzásnak való kitettség bármilyen káros hatása a szűrések során nem volt közvetlenül az NLST-ben mérhető.
Minden szűrési folyamat gyanús eredményeket hoz létre, amelyek sok esetben nem jelentenek rákot, jelentős szorongást, morbiditást és költségeket okozva. Azok a személyek, akik hamis pozitív eredményeket kapnak, felesleges vizsgálatot végezhetnek, beleértve a sugárterhelést, invazív diagnosztikai és sebészeti beavatkozásokat; komplikációk, sőt a halál. Az NLST-ben az alacsony dózisú CT-vizsgálatban résztvevők 39,1% -a legalább egy pozitív eredményt és 96,4% -át hamis pozitív volt, és nem azonosított tüdőrákot.
A túldiagnosztika egy másik fontos probléma a rák szűrése során. Ennek oka, hogy a szűrési folyamat valószínűleg fel fogja ismerni azokat a lassan növekvő rákokat vagy rákokat, amelyek nem váltak tünetivé és ezért soha nem diagnosztizáltak. A túldiagnosztika következménye, hogy az indolens rákkal diagnosztizált páciensek invazív beavatkozáson mennek keresztül, amelyre máskülönben nem lenne szükségük. További nyomon követés szükséges lenne a túlértékelés mértékének és nagyságának méréséhez az NLST-ben.
Az NLST költség-hatékonyságáról és életminőség-hatásairól szóló elemzést még fel kell szabadítani; azonban a szerzők rámutattak arra, hogy 320 embert CT-vel kell szűrni, hogy megakadályozza a tüdőrák halálát. Az NLST kutatói szerint az alacsony dózisú CT-szűrés költséghatékonysági elemzését, amely magában foglalja nemcsak a szűrővizsgálatot, hanem a diagnosztikai követést és kezelést is, szigorúan elemezni kell, mielőtt a szakpolitikai ajánlások elvégezhetők. Azt tanácsolják a döntéshozóknak, hogy várják meg a további információkat, mielőtt jóváhagyják a tüdőrák szűrő programokat.
A foglalkozási környezetben számos tünetegyüttes társul a tüdőrákhoz. Azonban a tüdőrákban felmerülő többletkockázati kockázatok a tényleges expozíciótól függően változnak. A foglalkozási expozíciós csoportok bármely szűrővizsgálatának vizsgálata egy adott állapot kockázatának gondos felmérését igényli. A tüdõrák egy adott expozícióból eredõ kockázata közvetlenül befolyásolja azt a valószínûséget, hogy a tüdõrák pozitív szûrõvizsgálata ténylegesen bizonyítja, hogy a rák létezik. Más szavakkal, az NSLT vizsgálat során a tüdőrák nagy kockázata a hosszú dohányzás okozta nagy valószínűséggel azt eredményezte, hogy az alacsony dózisú CT vizsgálat “pozitív” eredménye valójában tüdőrák volt. Az alacsony dózisú CT-vel végzett tüdõrák-szűrés elõnye nem könnyen becsülhetõ azoknak a populációknak, amelyek kockázati profiljai különböznek az NLST résztvevõitõl. Ebben az esetben az NLST kutatói együttműködnek a Rák Intervenciós és Felügyeleti Modellező Hálózattal 4, hogy megvizsgálják az alacsony dózisú CT szűrés lehetséges hatását a forgatókönyvek széles skáláján. Valószínűsíthető, hogy további vizsgálatokat végeznek a tüdőrák biológiai markereinek azonosítására szolgáló NLST adatok felhasználásával; ezek a tanulmányok segíthetnek a döntéshozatalban abban, hogy mely csoportok részesülhetnek az alacsony dózisú spirális CT-vel végzett szűrés előnyeiből, és segítséget nyújthatnak a foglalkoztatási környezetben tett ajánlások megfogalmazásában.
A NIOSH továbbra is konzultál az NCI kutatóival, és együttműködik a munkaerő, az ipar és a foglalkozás-egészségügyi klinikai közösség érdekelt feleivel annak vizsgálata során, hogy a rákszűréssel kapcsolatos adatok hogyan befolyásolhatják a munkahelyi expozíció miatt potenciálisan tüdőrákot veszélyeztető munkavállalókat. Amint Dr. Harold Sox az NLST-jelentést kísérő szerkesztőségben megjegyezte, megállapításai a tüdőrák szűrővizsgálati korszakának mérföldkőnek tekinthetők. Most, a “középpontban a nehezebb, páciensközpontú és a még megjövendö politikai döntések megismertetése mozog.”
Dr. Tramma a NIOSH Légzőszervi Betegségek Tanulmányok Felügyeleti részlegének vezető tisztségviselője / orvosi tisztje.
Dr. Storey a NIOSH Légzőszervi Betegségek Tanulmányok Felügyelő részlegének vezetője.
Dr. Trout a NIOSH Felügyeleti, Veszélyértékelési és Terepkutatási Divíziójának tudományos igazgatója.
Dr. Sweeney a NIOSH Felügyeleti, Veszélyértékelési és Területi Tanulmányok Felügyelő részlegének vezetője.
Irodalom
- NIOSH Tudományos Blog. Helikális CT-vizsgálatok és tüdőrák szűrés.
- Országos Tüdőszűrő Trial Kutatócsoport. Csökkentett műtét utáni mortalitás alacsony dózisú számított tomográfiás szűréssel. N Engl J Med. 2011. június 29. [Epub előtt nyomtatott]
- Mettler FA Jr, Huda W, Yoshizumi TT, Mahesh M. Hatékony dózisok radiológiában és diagnosztikai nukleáris medicinában: katalógus. Radiology 248 (1): 254-263; 2008-ra.
- Rák Intervenciós és Felügyeleti Modellező Hálózat (CISNET).
- Sox HC. Jobb bizonyíték a tüdőrák szűrésére. Szerkesztőségi. N Engl J Med. 2011. június 29. [Epub előtt nyomtatott]
10 megjegyzés a “Alacsony dózisú CT-vizsgálatok és a tüdőrák szűrése a foglalkozási környezetben”
Az alábbiakban felsorolt megjegyzéseket a CDC-hez nem társult személyek teszik közzé, hacsak másképpen nem jelezzük. Ezek a megjegyzések nem képviselik a CDC hivatalos nézeteit, és a CDC nem garantálja, hogy az egyének által ezen az oldalon közzétett információk helyesek, és semmilyen felelősséget nem vállal az ilyen információkra való hivatkozásból eredő károkért. További információ a megjegyzésekkel kapcsolatos irányelveinkről ».
Tudomásom szerint a CISNET nem veszi figyelembe a munkahelyi expozíciókat a modellezésben. Nagyon hasznos lenne, ha a NIOSH egy munkacsoportot foganatosítana a munkahelyi kockázatok kezelése érdekében. Tekintettel arra, hogy a foglalkozási expozíció és a dohányzás kombinációja egyes expozícióknál szinergisztikusnak tűnik, és határozottan többet jelent, mint egy nem megfelelő, jó modell szükséges ahhoz, hogy azonosítani lehessen a tüdőrákban nagy kockázatot jelentő munkaképes populációkat.
Egyszerűen fogalmazva az alacsony dózisú CT szkennelés hatékonyságát demonstráló NLST eredmények a tüdőrák rákos megbetegedések csökkentésében az első alkalom, hogy a rákos megbetegedéseknél a rákos megbetegedéseknél gyakran előforduló bármilyen típusú rák kimutatható a szkrínelésre. Tekintettel arra, hogy a NIOSH becslése szerint az USA-ban 1997-ben 10 000-27 000 foglalkozási tüdőrákos haláleset történt (Steenland et al., 2003), ez az új eredmény sürgős figyelmet érdemel az OM közösségtől.
Ami a fent említett “kulcspontokat” illeti, az NLST azt mutatta, hogy a túlértékelés NEM jelentős problémát jelentett. Ez egy fontos megállapítás, mivel különbséget tesz a tüdőrák és annak szűrése más gyakori rákos megbetegedésekből.
Másodszor, a “hamis pozitívumok” problémáját indokolatlanul hangsúlyozzák. A legtöbb “pozitív” mellkasi CT vizsgálatnak meghatározatlan tüdődaganata van, amely nem tekinthető gyanúsnak a tüdőrákban, és könnyen követhető egy ismételt, alacsony dózisú CT. Az NLST-vizsgálatban megjegyzendő, hogy a pozitív CT-vizsgálatok nyomon követését követő “diagnosztikai” értékelések többsége egy ismételt CT vagy mellkas röntgenfelvételből állt. Az I-ELCAP protokoll a pozitív mellkasi CT-vizsgálatok nyomon követését ajánlja.
Harmadszor, az alacsony dózisú CT sugárzáshoz kapcsolódó kockázatok becslése történt, és fel kell venni a vitába. Igaz, de alacsony (Brenner, Radiology 2004), jóval alacsonyabb, mint az NLST által bemutatott előny nagysága.
Folytassuk óvatosan, de folytassuk. A tüdőrák számos munkást megöli.
Közzététel: Dr. Markowitit az Energiaügyi Minisztérium finanszírozza a nukleáris fegyverek dolgozóinak alacsony dózisú mellkasi CT szkennelésére. Ebben a témában orvosi jogi szakvéleményt nyújtott be 2 perben.
Új tanulmány szerint a pneumothorax 15% -os aránya az embereknél a tüdő csomók biopszia … 6% -a mellkasi csövet igényel.
Szorozzuk meg a 25 000-es vizsgálat 95% -os hamis pozitív arányát (vagy 50 000 000, ha ki van dobva?). A 320-as számú nagy kockázatú populációban való megjelenítéshez szükséges számnak kell lennie, mely szám magasabb lesz az alacsony kockázatú emberek szűrővizsgálatakor. valószínűnek tűnik.
Nem ajánlom, hogy az ex-nehéz dohányzó családtagja mellkas CT-t kapjon. Legalábbis addig, amíg a dolgok még tisztábbak. Megtennéd te?
Gratulálok az NCI-nek, hogy olyan létfontosságú RCT-t szedjen, amely kihat a foglalkozási és a közegészségügyre. Ahogy a NIOSH kollégáink azt sugallják, az NLST résztvevõinek a “jelen vagy túlzott dohányzás” jelentõs kitettsége kritikus fontosságú a közvetetten kapcsolódó és megbízhatatlanul becsült munkahelyi expozíciók vizsgálata során alkalmazott tünetmentes személyek módszereinek megfogalmazásában. Ez igaz például a dízel kipufogógázzal és más mobil forrással kapcsolatos részecskék (PM) (azaz a Steenland és társai AJIM 2003 által jellemzett) populációnak kitett járművezetők esetében, akik a Harvard-tagvállalat 57.852 tehergépjárművezetői elemzésének megfelelően a kutatók (pl. Jain et al. AJIM 2006) önbecsülik a 67% -os dohányzás kora-korrigált prevalenciáját egyes nemzeti tanulmányokkal, amelyekben az alpopulációk azonosították a jelenlegi dohányzás 40% -át. Csak egy megbízható expozíciós felmérés lehetõvé teheti az egyéni munkavállaló (azaz nem teljes foglalkozási besorolás) biztosításához szükséges kockázati kommunikációt, amely az életvesztéssel járó orvosi szűrõvizsgálat (pl. 6 / 16 vagy az NLST azon résztvevőinek egy harmada, akik a protokollt követő invazív diagnosztikai eljárás után 60 napon belül haltak meg, valójában nem tüdőkarcinóma volt).
Szerencsére a NIOSH (az ACOEM kifejezett támogatójaként, 2011. augusztus 4-én) egyidejűleg az elektronikus egészségügyi nyilvántartások nemzeti szabványainak kiterjesztésére törekszik (amint azt a Nemzeti Koordinátor DHHS Hivatala is megállapítja), hogy tartalmazza a foglalkozási expozíciók dokumentálását olyan módon, amely biztosítja, hogy a CT és egyéb szűrési módok (pl. számos biomarker) használata annyira meggyőzőek legyenek, hogy az NLST viszonylag kedvező eredményeit replikálják, miközben megakadályozzák a szükségtelen kedvezőtlen kimeneteleket azok számára, akik nem jelentenek jelentős kockázatot, hanem ” “A munkáltatóknak továbbra is szisztematikusan fel kell tölteniük ezeket a nyilvántartásokat olyan expozíciós értékelési adatokkal, amelyek lehetővé teszik a foglalkozás-egészségügyi orvosok és a munkavállalók részéről a kockázatokkal kapcsolatos döntéshozatalt az egyesült államokbeli munkahelyeken jelen lévő különböző rákkeltő anyagokra vonatkozóan.
Végül meg kell jegyezni, hogy az NLST klinikai eredményei nem feltétlenül tükrözik a más tüdőrákban szűrt és kezelt populációkban várható előnyöket és kockázatokat, ahol a résztvevők által végzett műtéti beavatkozás elfogadhatatlan. Az NLST-résztvevők meglepő 92,5% -a CT és 87,5% röntgensugárral átvizsgálva, akiknél IA vagy IB rákos megbetegedés esetén elfogadták a sebészeti beavatkozást. Ezzel ellentétben az IA és az IB rák sebészi eltávolítása “az egyetlen megbízható gyógymód kezelésére” a fehér betegek 66% -ánál és a fekete betegek 55% -ánál (Cykert et al JAMA 2010) fordul elő, ami tragikus a faji különbségek hasonló tanulmányokban és potenciálisan kedvezőtlenebb túlélési arányokban bizonyultak, mint amit az NLST kohorsz tapasztal. Nyilvánvaló, hogy a foglalkozási környezetben történő tüdőrákszűrésre vonatkozó döntést szorosan össze kell kötni a kezelési lehetőségek hatékony kommunikációjával, és végül az egészségügyi szolgáltatások eredményes kézbesítésével a munkavállalók kártérítési programjain keresztül annak biztosítása érdekében, hogy azok, akik gyógyítható tüdőrákként jelennek meg hogy részesüljenek a szűrés előnyeiből, amelyet a rák és a rák által nem érintett számos munkavállaló jelentős kockázatot vállal.
Dr. Michael Ardaiz az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma főorvosa.
Azt hiszem, a szerzők a legjobbnak tartották, amikor rámutattak, hogy “320 személyt kellett CT-vel szűrni, hogy megakadályozzák a tüdőrák halálát”, és ezt egy nagyon kontrollos, nagyon nehéz 30 évnél idősebb dohányosoknál 55 és 74 év között. felkéri a lakosság körében tapasztalható megállapításokat.
Továbbá maguk az NLST kutatók szerint az alacsony dózisú CT-szűrés költséghatékonysági elemzését, amely magában foglalja nemcsak a szűrővizsgálatot, hanem a diagnosztikai követést és kezelést is, szigorúan elemezni kell, mielőtt a szakpolitikai ajánlások elvégezhetők. Azt tanácsolják a döntéshozóknak, hogy várjanak további információkat, mielőtt jóváhagyják a tüdőrák szűrőprogramjait. “Nem tudtam többet elfogadni.
Mi Huntsville AL Chiropractor vagyunk, és mint ilyen, nyilvánvalóan utalnak más esetekre, mint a mozgásszervi megbetegedésekre. Mindazonáltal pácienseinket is teszteltük, így van egy kutya a küzdelemben.
Amint azt Dr. Harold Sox az NLST jelentéshez mellékelt szerkesztőségi megjegyzésében is megjegyzi, “megállapításai a tüdőrák szűrővizsgálatának korszakának tekinthetők. Most a “figyelem középpontjába kerül a bonyolult páciensközpontú és politikai döntések megismertetése”.
Magam is rák túlélő vagyok. Nem állok ellentétben az alacsony dózisú CT szűrővizsgálatának elképzelésével; de azt hiszem, más szavakkal mondják: “ez a tanulmány túl új ahhoz, hogy értékelje.” Tegyünk még néhány kutatást.
A dohányzás halálosan veszélyes szokás, amely tüdőrákhoz vezet. Ezért a digitális technológiák haladéktalan fejlesztése a betegség megelőzése érdekében fontos lépés a rák elleni küzdelemhez.
A szűrési folyamatot azért végezzük, hogy kiderítsük a rendellenességet, és ez szorongáshoz vezet. De rengeteg rákot lehet felismerni a kezdeti szakasz elején. Vigyázzon a testére a kezdeti szakaszban, és ha bármilyen változás van a szervezetben, ne várjon addig, amíg a szűrési folyamatra nem kerül sor. A dohányzás a fő ok a tüdőrák, a dohányzás abbahagyása és a rák elleni küzdelem.
Köszönjük hasznos postát. Idővel azért jöttem, hogy megértsem, hogy a mesothelioma-rák különös tüneteit a bélés és a mellek ürege közötti folyadék felhalmozódása okozza. A betegség a mellkas régiójából indulhat el, és a test más részeire is eljuttatható. A pleurális mesothelioma egyéb tünetei közé tartoznak a zsírvesztés, a súlyos belégzés, az émelygés, az étkezés nehézségei és az arc- és nyakterületek puffadása. Meg kell jegyezni, hogy a betegségben szenvedő betegek egyáltalán nem tapasztalnak súlyos tüneteket és tüneteket.
Jó lenne, ha az egészségbiztosító társaságok évente tesztelhetnek ügyfeleiket. Ez segít az embereknek a rák vagy bármely más betegség korai felismerésében. Bár vannak olyanok, akik éves ellenőrzéseket végeznek, de úgy tűnik, hogy nem képes megállapítani és diagnosztizálni a rettenetes betegségeket. Lehet, hogy nem évente, vagy mondjuk 3-5 évenként, aztán évente váltsunk más nagy teszttel.
Bár a CT vizsgálatoknak vannak kockázataik, de ha nagyobb betegségeket lehet megelőzni, akkor miért ne? Remélik, hogy újabb tanulmányt készítenek a korai felismerés túlélési arányáról a CT segítségével, legalábbis a jövőnk használhatják alapjukat.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: