Újdonság a hasnyálmirigy-kutatásban?
A hasnyálmirigyrákok okaira, diagnózisára és kezelésére irányuló kutatások folyamatban vannak a világ számos orvosi központjában.
Genetika és korai felismerés
A tudósok többet tanulnak a hasnyálmirigy-sejtekben előforduló olyan génváltozásokról, amelyek rákká válnak. Az örökölt változások a génekben, mint például BRCA2, p16, és a Lynch-szindrómáért felelős gének növelhetik az embernek a hasnyálmirigyrák kialakulásának kockázatát.
A kutatók most azt vizsgálják, hogy ezek és más gének hogyan módosíthatók a nem hasított hasnyálmirigyrákban. A hasnyálmirigyrák több éven keresztül fejlődik több lépésben, mint a hasnyálmirigy intraepithelialis neoplasia vagy PanIN. Korai lépésekben, mint a PanIN 1, kisszámú génben változik, és a hasnyálmirigy-csatorna sejtjei nem tűnnek rendkívül kórosnak. A későbbi lépésekben, mint például a PanIN 2 és a PanIN 3, számos gén változik, és a csatorna sejtjei abnormálisabbnak tűnnek.
A kutatók ezt az információt használják a hasnyálmirigy előtti rákos állapotokban szerzett (nem örökölt) génváltozások kimutatására szolgáló tesztek kifejlesztésére. Az egyik leggyakoribb DNS-változás ezeken a körülményeken keresztül érinti a KRAS onkogén, amely befolyásolja a sejtnövekedést. Az új diagnosztikai tesztek gyakran képesek felismerni ezt a változást az ERCP (endoszkópos retrográd cholangiopancreatography) során gyűjtött hasnyálmirigy-mintákban.
Jelenleg a képalkotó vizsgálatok, mint az endoszkópos ultrahang (EUS), az ERCP és az egyes gének változásainak genetikai vizsgálata (pl. KRAS) olyan lehetőségek, amelyek erős családi hasnyálmirigy-rákos betegségben szenvednek. De ezek a tesztek nem ajánlottak az átlag kockázatú emberek széleskörű tesztelésére, akiknek nincsenek tüneteik.
Más tesztek azt vizsgálják, hogy a vérben található fehérjék csoportjai alkalmasak-e a hasnyálmirigyrák korai felfedezésére, amikor valószínűleg könnyebben kezelhető. Néhány korai eredmény ezzel a megközelítéssel ígéretes, de több kutatásra van szükség a hasznosság megerősítésére.
Számos kutatás foglalkozik a hasnyálmirigyrák jobb kezeléseivel. A műtét és a sugárterápia javítása a legfontosabb cél, ugyanis meghatározza a legjobb kombinációt a rák egyes szakaszaiban szenvedő emberek kezelésével.
A hasnyálmirigyrák eltávolítására szolgáló műtét (leggyakrabban a Whipple-eljárás) hosszú és összetett művelet, amely mind a sebészre, mind a betegre nézve kemény lehet. Gyakran hosszú kórházi tartózkodást igényel, legalábbis részben a hasán végzett hosszú vágás (vágás) miatt.
Egy újabb megközelítés, amelyet most néhány fontos orvosi központban használnak, a laparoszkópos kezelést végzi. Ehhez a megközelítéshez a sebész több kisebb bemetszést tesz a hasban ahelyett, hogy egy nagy lenne. Hosszú, vékony sebészeti eszközöket és egy apró videokamerát helyeznek be ezeken a vágásokon keresztül a művelet végrehajtásához. Ennek a műtétnek az egyik előnye, hogy az emberek gyakran gyorsabban térnek vissza. De ez még mindig nehéz művelet. A sebészek arra törekednek, hogy megtekinthessék, hogy az összehasonlítja-e a normál működéssel, és mely betegeket lehet leginkább segíteni.
Sugárkezelés
Egyes tanulmányok különböző módon vizsgálják a hasnyálmirigy-rák kezelésére szolgáló sugárzást. Ezek közé tartozik az intraoperatív sugárterápia (amelyben a műtét idején a műtét során egyetlen nagy sugárterhelés érkezik a rák területére) és a protonsugár-sugárzás (amely speciális típusú sugárzást használ, amely kevesebb károsodást okozhat közeli normál sejtek).
kemoterápiás kezelés
Számos klinikai vizsgálatban a kemoterápiás gyógyszerek új kombinációinak vizsgálata a hasnyálmirigyrákra. Számos tanulmány látja, hogy a gemcitabin és más gyógyszerek kombinációja segíthet az embereknek hosszabb ideig élni. Más újabb kemoterápiás szerek is tesztelésre kerülnek, valamint a kemoterápiás gyógyszerek kombinációi új típusú gyógyszerekkel.
Célzott terápiák
A célzott gyógyszerek eltérnek a hagyományos kemo-gyógyszerektől, mivel csak specifikus célpontokat támadnak a rákos sejteken (vagy a közeli sejteken). A célzott terápiák hasznosnak bizonyulhatnak a jelenlegi kezelések mellett vagy helyett. Általában úgy tűnik, hogy kevesebb mellékhatásuk van, mint a hagyományos kemo-gyógyszerek. Új támadási célpontok keresése a rákkutatás aktív területe.
Növekedési faktor-inhibitorok: A rákos sejtek sok típusa, beleértve a hasnyálmirigyrákos sejteket, bizonyos fehérjékkel rendelkeznek a felszínen, amelyek segítenek nekik növekedni. Ezeket a fehérjéket hívják növekedési faktor receptorok. Az egyik példa az epidermális növekedési faktor receptor (EGFR). Az EGFR-t célzó számos gyógyszert jelenleg vizsgálnak. Az egyik, az erlotinib néven ismert (Tarceva), már a gemcitabin mellett alkalmazható.
Antiangiogenezis faktorok: Minden rák az új ereketől függ, hogy táplálja növekedésüket. E növények növekedésének megakadályozására és ezáltal a daganat éhezésére a tudósok kifejlesztették angiogenezis elleni gyógyszereket. Ezeket a hasnyálmirigyrákos betegek klinikai vizsgálataiban tanulmányozzák.
A daganatos stroma (szövetek): A kemoterápia nem mindig segíti a hasnyálmirigyrákot. Ez részben a rákos sejteknek köszönhető. De egy másik ok lehet, hogy a sűrű szupportív szövet (stroma) a daganatban úgy tűnik, hogy akadályt képez, ami elősegíti a rákos sejtek kémiai gyógyszerek védelmét. A kutatók most olyan gyógyszereket próbálnak tesztelni, mint például a PEGPH20, amelyek közvetlenül támadják a sztrómát, hogy segítsenek lebontani. Ez lehetővé teheti a kemo vagy más gyógyszerek hatékonyabbá tételét. Ez és hasonló gyógyszerek már klinikai vizsgálatokban vannak.
A rákos őssejteket célzó gyógyszerek: Az egyik elmélet arról, hogy miért nehéz kezelni a hasnyálmirigyrákot, azon az elgondoláson alapul, hogy nem minden rákos sejt egy tumorban van. Lehet, hogy a rákos sejtek egy kis csoportja, az őssejtek, amelyek a tumor növekedését és rezisztensek a kémia ellen, ezért még ha a többi sejt is megölt, a rák tovább fog növekedni. Az ilyen őssejteket célzó kábítószerek, mint például a BBI-608 és a demcizumab, a kemoterápiával együtt vizsgálják, és ezek közül néhány korai eredmény ígéretes.
Egyéb célzott terápiák: A rákos sejtek egyéb szempontjait célzó számos gyógyszert jelenleg vizsgálnak a hasnyálmirigyrákban.
Immunterápia
Az immunterápiák megpróbálják felerősíteni egy személy immunrendszerét, vagy egy immunrendszer kész alkotórészeit adják nekik, hogy támadják meg a rákos sejteket. Néhány tanulmány ezekről a kezelésekről ígéretes eredményeket mutatott.
Monoklonális antitestek: Az immunterápia egyik formája az ember által készített monoklonális antitestek injekciója. Ezek az immunrendszerfehérjék egy adott molekulában, például carcinoembryonic antigénben (CEA) találhatóak otthonra, amelyet néha a hasnyálmirigyrákos sejtek felszínén találnak. Ezekhez az antitestekhez toxinok vagy radioaktív atomok kapcsolhatók, amelyek közvetlenül a tumorsejtekhez vezetik őket. Reméljük, hogy hatással lesz a rákos sejtekre, miközben egyedül hagyja a normál sejteket. A hasnyálmirigyrákban való alkalmazáshoz ilyen típusú kezelések csak jelenleg klinikai vizsgálatokban állnak rendelkezésre.
Rákos vakcinák: A vakcinák számos típusát javítják a hasnyálmirigyrákos sejtek immunválaszának növelésére klinikai vizsgálatok során. A vakcinákkal szemben, mint például a kanyaró vagy a mumpsz, az oltóanyagokat úgy tervezték, hogy segítsenek a hasnyálmirigyrák kezelésében és megelőzésében. Az ilyen típusú kezelések egyik lehetséges előnye, hogy általában nagyon korlátozott mellékhatásai vannak. Jelenleg az oltóanyagok csak klinikai vizsgálatokban állnak rendelkezésre.
Az immunrendszer ellenőrző pontjait célzó gyógyszerek: Az immunrendszer rendszerint megvédi magát a szervezet többi normál sejtétől azáltal, hogy “ellenőrző pontokat” alkalmaz – olyan immunsejtek molekuláit, amelyeket aktiválni kell (vagy inaktiválni) az immunválasz elindításához. A rákos sejtek néha megtalálják az ellenőrzőpontok használatának módjait, hogy elkerüljék az immunrendszer megtámadását. Az új ellenőrző pontokat célzó új gyógyszerek számos ígéretet mutattak egyes rákbetegségek kezelésében. Ezek közül néhányat most vizsgálnak hasnyálmirigy-rák kezelésére.
A terápia személyisége
Egyes gyógyszerek úgy tűnik, hogy jobban működnek, ha bizonyos típusú mutációk találhatók a beteg tumorában. Például, az erlotinib jobban működhet olyan betegeknél, akiknek a daganata bizonyos mértékben megváltozott a EGFR gén. Ez a koncepció intenzív tanulmányi terület. Vannak olyan génváltozások is, amelyek befolyásolják, hogy a gemcitabin mennyire fog működni egy adott betegnél. Olyan markerek azonosítása, amelyek megjósolhatják, hogy a gyógyszer milyen jól működik, mielőtt megadnák a gyógyszert, fontos kutatási terület a sokféle rákban.
Előrehaladások a hasnyálmirigy neuroendokrin tumorokhoz (NETs)
Sok hasnyálmirigy-NET-nek receptora van a szomatosztatinra a sejtjeiken. Ez lehetővé teszi ezeknek a daganatoknak a kimutatását olyan képalkotó vizsgálatokkal, mint a szomatosztatin receptor szcintigráfia (OctreoScan), valamint oktreotiddal és más hasonló szerekkel való kezeléssel.
Az oktreotid újabb formái még nagyobb ígéreteket mutattak a NET-k észlelésében és kezelésében. Például:
- Gallium-68 (Ga-68) DOTATÁT egy kissé radioaktív hatóanyag, amelyet a PET / CT vizsgálat részeként használhatunk a NETs kimutatására. Néhány kutatás azt találta, hogy ez jobb lehet, mint az OctreoScan.
- Lutetium-177 (Lu-177) DOTATÁT egy másik radioaktív formája ennek a gyógyszernek, amely bizonyos NAT-ok kezelésére használható. Vénába fecskendezik, és a hatóanyag oktreotid része közvetlenül a daganatba hozza a sugárzást. Ez a fajta kezelés, más néven peptid receptor radionuklid terápia (PRRT) kimutatták, hogy bizonyos daganatokat zsugorodik, és a korai tanulmányokban megőrzi mások növekedését.
Hasnyálmirigyrák kezelés (PDQ®) -Patient verzió
Általános információk a hasnyálmirigyrákról
Főbb pontok
- A hasnyálmirigyrák olyan betegség, amelyben malignus (rákos) sejtek alakulnak ki a hasnyálmirigy szövetében.
- A dohányzás és az egészség története befolyásolhatja a hasnyálmirigyrák kockázatát.
- A hasnyálmirigyrák jelei és tünetei közé tartozik a sárgaság, a fájdalom és a fogyás.
- A hasnyálmirigyrákot nehéz korai felismerni és diagnosztizálni.
- A hasnyálmirigy vizsgálata során a hasnyálmirigy-rák észlelésére, diagnosztizálására és szedésére szolgálnak.
- Bizonyos tényezők befolyásolják a prognózist (a helyreállítás esélyét) és a kezelési lehetőségeket.
A hasnyálmirigyrák olyan betegség, amelyben malignus (rákos) sejtek alakulnak ki a hasnyálmirigy szövetében.
A hasnyálmirigy egy kb. 6 hüvelyk hosszú mirigy, amely az oldalán fekvő vékony körte alakú. A hasnyálmirigy szélesebb végét fejnek nevezik, a középső részt a testnek nevezik, a keskeny véget faroknak nevezik. A hasnyálmirigy a gyomor és a gerinc között helyezkedik el. Nagyít A hasnyálmirigy anatómiája. A hasnyálmirigy három területet tartalmaz: fej, test és farok. Ez megtalálható a hasban a gyomor, a belek és más szervek közelében.
A hasnyálmirigynek két fő feladata van a szervezetben:
- Olyan gyümölcslevek készítésére, amelyek segítenek megemészteni (lebontani) az ételt.
- Olyan hormonok, mint az inzulin és a glukagon, amelyek segítik a vércukorszint szabályozását. Mindkét hormon segít a szervezetnek az élelmiszerből nyert energia felhasználásában és tárolásában.
Az emésztőrendszereket exokrin hasnyálmirigy-sejtek készítik, és a hormonokat endokrin hasnyálmirigy-sejtek készítik. A hasnyálmirigyrák körülbelül 95% -a exokrin sejtekben kezdődik.
Ez az összefoglaló az exokrin hasnyálmirigyrákról szól. Az endokrin hasnyálmirigy-rákra vonatkozó információkért lásd a PDQ-összefoglalót a hasnyálmirigy-neuroendokrin tumorok (Islet Cell Tumors) kezeléséről.
A hasnyálmirigyrákról gyermekeknél lásd a PDQ összefoglalását a gyermekkori kezelés szokatlan rákairól.
A dohányzás és az egészség története befolyásolhatja a hasnyálmirigyrák kockázatát.
Bármi, ami növeli a betegség kialakulásának kockázatát, kockázati tényezőnek nevezik. A kockázati tényező nem jelenti azt, hogy rákot fog kapni; ha nincsenek kockázati tényezők, nem jelenti azt, hogy nem fog rákot kapni. Beszéljen orvosával, ha úgy gondolja, hogy veszélyben lehet.
A hasnyálmirigyrák kockázati tényezői a következők:
- Dohányzó.
- Nagyon túlsúlyos.
- A cukorbetegség vagy a krónikus pancreatitis személyes története.
- A családban előfordult hasnyálmirigyrák vagy hasnyálmirigy-gyulladás.
- Bizonyos örökletes feltétellel, például:
- 1. típusú endokrin neoplázia (MEN1) szindróma.
- Örökletes nem-polipózis vastagbélrák (HNPCC, Lynch-szindróma).
- von Hippel-Lindau-szindróma.
- Peutz-Jeghers-szindróma.
- Örökletes mell és petefészekrák szindróma.
- Familiáris atipikus multiple mole melanoma (FAMMM) szindróma.
A hasnyálmirigyrák jelei és tünetei közé tartozik a sárgaság, a fájdalom és a fogyás.
A hasnyálmirigyrák nem okozhat korai tüneteket. A jeleket és a tüneteket a hasnyálmirigyrák vagy egyéb állapotok okozhatják. Vegye fel a kapcsolatot orvosával, ha rendelkezik az alábbiak bármelyikével:
- Sárgaság (a bőr sárgulása és a szemek fehérje).
- Világos színű széklet.
- Sötét vizelet.
- Fájdalom a felső vagy a középső hasban és vissza.
- Súlyvesztés nem ismert okból.
- Étvágytalanság.
- Nagyon fáradtnak érzi magát.
A hasnyálmirigyrákot nehéz korai felismerni és diagnosztizálni.
A hasnyálmirigyrákot nehéz észlelni és diagnosztizálni a következő okok miatt:
- A hasnyálmirigyrák korai stádiumában nincsenek észrevehető jelek vagy tünetek.
- A hasnyálmirigy-rák jelenségei és tünetei, amikor jelen vannak, olyanok, mint sok más betegség jelei és tünetei.
- A hasnyálmirigy más szervek mögött rejtőzik, például a gyomor, a vékonybél, a máj, az epehólyag, a lép és az epevezetékek mögött.
A hasnyálmirigy vizsgálata során a hasnyálmirigy-rák észlelésére, diagnosztizálására és szedésére szolgálnak.
A hasnyálmirigyrákot általában olyan tesztekkel és eljárásokkal diagnosztizálták, amelyek a hasnyálmirigy képét és a körülötte lévő területet ábrázolják. A folyamat, amely annak megállapítására szolgál, hogy a hasnyálmirigy-sejtek a hasnyálmirigyen belül és annak környékén terjednek-e. A hasnyálmirigy-rák kimutatására, diagnosztizálására és beindítására irányuló teszteket és eljárásokat általában ugyanabban az időben végzik el. A kezelés megtervezéséhez fontos tudni a betegség állapotát és azt, hogy a hasnyálmirigyrák eltávolítható-e műtéttel.
A következő tesztek és eljárások alkalmazhatók:
- Fizikai vizsga és történelem: Test a szervezet általános egészségi jeleit ellenőrizni, beleértve a betegség tüneteinek ellenőrzését, például csomókat vagy bármi mást, ami szokatlannak tűnik. A páciens egészségi szokásainak és múltbeli betegségeinek és kezeléseinek története is meg fog történni.
- Vérkémiai vizsgálatok: Olyan eljárás, amely során vérmintát vizsgálnak bizonyos anyagok, például a bilirubin mennyiségének mérésére, amelyeket a szerv szervei és szövetei a szervezetbe bocsátanak. Egy szokatlan (magasabb vagy alacsonyabb, mint normál) mennyiségű anyag lehet a betegség jele.
- Tumor marker teszt: Olyan eljárás, amelyben vér, vizelet vagy szövet mintáját ellenőrizzük bizonyos anyagok, például a CA 19-9 és a carcinoembryonic antigén (CEA) mennyiségének mérésére, amelyet szervek, szövetek vagy tumorsejtek készítenek a szervezetben . Bizonyos anyagok bizonyos rákbetegségekhez kapcsolódnak, ha a szervezetben megnövekedett szintek találhatók. Ezeket tumor markereknek nevezik.
- MRI (mágneses rezonancia képalkotás): Olyan eljárás, amely egy mágnest, rádióhullámot és egy számítógépet használ a sorozat belsejében lévő részletesebb képek készítéséhez. Ezt az eljárást nukleáris mágneses rezonancia képalkotásnak is nevezik (NMRI).
- CT vizsgálat (CAT scan): Olyan eljárás, amely a test belsejében lévő, különböző szögekből vett területekről részletes képeket készít. A képeket egy röntgenkészülékhez csatlakoztatott számítógép készítette. A festéket be lehet fecskendezni a vénába, vagy lenyelni, hogy segítsen a szervek vagy szövetek világosabb megjelenítésében. Ezt az eljárást számítógépes tomográfia, számítógépes tomográfia vagy számítógépes axiális tomográfia néven is nevezik. A spirális vagy spirális CT-szkenner nagyon részletesen ábrázolja a test belsejében lévő területeket egy olyan röntgenkészülék segítségével, amely spirális úton keresi a testet.
- PET-vizsgálat (pozitron emissziós tomográfia vizsgálat): Eljárás rosszindulatú sejtek felkutatására a szervezetben. Kis mennyiségű radioaktív glükózt (cukrot) injektálnak a vénába. A PET-szkenner forog a test körül, és képet ad arról, hogy hol van a glükóz. A rosszindulatú daganatsejtek fényesebbek a képen, mert aktívabbak és több glükózzal vesznek fel, mint a normál sejtek. PET-beolvasást és CT-vizsgálatot lehet egyszerre végrehajtani. Ezt nevezik PET-CT-nek.
- Hasi ultrahang: Ultrahangos vizsga, amely a has belsejében képeket készít. Az ultrahangadagolót a hasrész bőrére nyomják és nagy energiájú hanghullámokat (ultrahang) irányítanak a hasba. A hanghullámok visszahúzódnak a belső szövetekről és szervekről, és visszhangzanak. A jeladó megkapja a visszhangokat, és elküldi azokat egy számítógépre, amely a visszhangokat használja, hogy képeket írjanak le. A kép nyomtatható később.
- Endoszkópos ultrahang (EUS): Olyan eljárás, amelyben egy endoszkóp be van helyezve a szervezetbe, általában a szájon vagy a végbélen keresztül. Az endoszkóp egy vékony, csőszerű eszköz, fényt és lencsét a megtekintéshez. Az endoszkóp végén lévő szondát nagy energiájú hanghullámok (ultrahang) visszahallgatják a belső szövetekről vagy szervekről, és visszhangokat keltenek. A visszhangok a test szöveteinek képét alkotják, amelyet sonogramnak neveznek. Ezt az eljárást endoszonográfiának is nevezik.
- Endoszkópos retrográd cholangiopancreatográfia (ERCP): A csövek (csövek) röntgensugárzására szolgáló eljárás, amely az epét a májból az epehólyagba, az epehólyagtól a vékonybélbe szállítja. Néha a hasnyálmirigy-rák okozza ezeket a csatornákat, hogy szűkítse és blokkolja vagy lassítja az epe áramlását, ami sárgaságot okoz. Az endoszkópot (vékony, megvilágított csövet) a szájon, a nyelőcsőn és a gyomoron keresztül a vékonybél első részébe vezetik. Egy katétert (egy kisebb csövet) az endoszkópba beillesztünk a hasnyálmirigy csatornákba. A katéteren keresztül a festékbe befecskendezünk egy festéket, és röntgenfelvételt készítünk. Ha a légcsatornákat egy tumor blokkolja, finom csövet helyezhetünk be a csőbe, hogy feloldjuk. Ez a cső (vagy stent) a helyén maradhat, hogy a csatorna nyitva maradjon. Szövetmintákat is lehet venni.
- Perkután transzepátiás cholangiography (PTC): A máj és az epevezetékek röntgensugárzására használt eljárás. Egy vékony tűt helyeznek a bőrön a bordák alatt és a májba. A festéket beinjektálják a májba vagy az epevezetékekbe, és röntgenfelvételt készítenek. Ha elakadást észlelünk, néha a májban marad egy vékony, hajlékony cső, amit stentnek nevezünk, hogy az epét a vékonybélbe vagy a testen kívüli gyűjtőtasakba ürítsük. Ez a teszt csak akkor végezhető el, ha az ERCP nem hajtható végre.
- A laparoszkópia: A sebészi beavatkozás a hasi szervek felkutatására, hogy ellenőrizze a betegség jeleit. Kis hasításokat (vágásokat) a hasfal falában készítenek, és egy laparoszkópot (vékony, megvilágított csövet) helyeznek az egyik bemetszésbe. A laparoszkóp végső ultrahangos szondával rendelkezik, annak érdekében, hogy a belső szervekből, például a hasnyálmirigyből nagy energiájú hanghullámokat ugorjon. Ezt nevezik laparoszkópos ultrahangnak. Más eszközök is beilleszthetők ugyanazon vagy más bemetszéseken olyan eljárások végrehajtására, mint például a hasnyálmirigyből származó szövetminták vagy a hasüregből a rák ellen rzésére szolgáló minta vétele.
- szövettani vizsgálat: A sejtek vagy szövetek eltávolítása, hogy egy patológus mikroszkóp alatt nézhesse őket, hogy ellenőrizzék a rák tüneteit. A hasnyálmirigyrák biopsziájának számos módja van. A sejtek eltávolítására röntgen vagy ultrahang során finom tűket vagy magos tűket lehet beilleszteni a hasnyálmirigybe. A szövet eltávolítható a laparoszkópia vagy a műtét során a daganat eltávolítása érdekében.
Bizonyos tényezők befolyásolják a prognózist (a helyreállítás esélyét) és a kezelési lehetőségeket.
A prognózis (a helyreállítás esélye) és a kezelési lehetőségek függenek a következőktől:
- Függetlenül attól, hogy a daganat műtéten keresztül eltávolítható-e vagy sem.
- A rák stádiuma (a daganat nagysága és a rák terjedése a hasnyálmirigyen kívül a közeli szövetekbe vagy nyirokcsomókba vagy a test többi helyére).
- A beteg általános egészségi állapota.
- Függetlenül attól, hogy a rákot diagnosztizálták-e vagy visszatérített-e (visszatér).
A hasnyálmirigyrák csak akkor szabályozható, ha az elterjedése előtt megtalálható, amikor teljesen eltávolítható műtéttel. Ha a rák elterjedt, a palliatív kezelés javíthatja a beteg életminőségét a betegség tüneteinek és komplikációinak szabályozásával.
A hasnyálmirigy-rák szakaszai
Főbb pontok
- A hasnyálmirigy-rák kialakulásához szükséges teszteket és eljárásokat általában a diagnózis idején végzik.
- Háromféleképpen lehet rákosodni a szervezetben.
- A rák elterjedhet, ahonnan a test más részeire kezd.
- A következő lépéseket alkalmazzák a hasnyálmirigyrákra:
- 0. stádium (carcinoma in situ)
- I. szakasz
- II
- III. Szakasz
- IV
A hasnyálmirigy-rák kialakulásához szükséges teszteket és eljárásokat általában a diagnózis idején végzik.
Az eljárás, amely annak megállapítására szolgál, hogy a rák terjedt-e a hasnyálmirigyben vagy a test más részein, úgy nevezik a bejáratnak. A beavatkozási folyamatból származó információk meghatározzák a betegség állapotát. Fontos tudni a betegség állapotát a kezelés megtervezéséhez. A hasnyálmirigy-rák diagnosztizálásához használt néhány teszt eredményeit gyakran használják a betegség kialakulásához. További információért lásd az Általános tudnivalókat.
Háromféleképpen lehet rákosodni a szervezetben.
A rák terjedhet a szöveteken, a nyirokrendszeren és a vérön:
- Szövet. A rák terjed, ahonnan a közeli területeken növekszik.
- Nyirokrendszer. A rák terjed, ahonnan a nyirokrendszerbe jut. A rák a nyirokcsatornákon át a test más részein halad át.
- Vér. A rák terjed, ahonnan a vérbe kerül. A rák az ereket átmegy a test más részein.
A rák elterjedhet, ahonnan a test más részeire kezd.
Amikor a rák a szervezet egy másik részébe terjed, akkor metasztázisnak nevezik. A rákos sejtek elszakadnak attól, ahonnan elkezdődtek (az elsődleges tumor), és a nyirokrendszeren vagy a véren keresztül haladnak.
- Nyirokrendszer. A rák bejut a nyirokrendszerbe, átmegy a nyirokcsomókon és tumor (metasztatikus daganat) alakul ki a test egy másik részén.
- Vér. A rák bejut a vérbe, áthalad az erekben, és tumor (metasztatikus daganat) alakul ki a test másik részén.
Az áttétes tumor ugyanolyan típusú rák, mint az elsődleges daganat. Például ha a hasnyálmirigyrák a májra terjed, a májban a rákos sejtek valójában hasnyálmirigy-rákos sejtek. A betegség metasztázisos hasnyálmirigyrák, nem májrák.
A következő lépéseket alkalmazzák a hasnyálmirigyrákra:
0. stádium (carcinoma in situ)
A 0. stádiumban abnormális sejtek találhatók a hasnyálmirigy bélésében. Ezek a kóros sejtek rákká válhatnak, és elterjedhetnek a közeli normál szövetekbe. A 0. stádiumot karcinóma in situ is nevezik.
Az I. stádiumban rák alakult ki és csak a hasnyálmirigyben fordul elő. Az I. lépést a tumor méretétől függően IA és IB szakaszokra osztjuk.
- IA. Szakasz: A daganat 2 centiméter vagy kisebb.
- IB szakasz: A daganat nagyobb, mint 2 centiméter, de nem nagyobb, mint 4 centiméter.
A II. Stádium a IIA és IIB stádiumokra oszlik, a daganat nagyságától és a rák terjedésének függvényében.
- IIA. Szakasz: A daganat nagyobb, mint 4 centiméter. Nagyít
IIA. Stádiumú hasnyálmirigyrák. A daganat nagyobb, mint 4 centiméter.
- IIB. Szakasz: A tumor bármilyen méretű és a rák a közelben lévő 1-3 nyirokcsomókra terjedt ki. Nagyít
IIB stádiumú hasnyálmirigyrák. A daganat bármilyen méretű és a rák a közelben lévő 1-3 nyirokcsomókra terjedt ki.
A III. Stádiumban a tumor bármilyen méretű és a rák terjedt:
- négy vagy több közeli nyirokcsomó; vagy
- a hasnyálmirigy közelében lévő nagyobb vérerek.
A IV. Stádiumban a daganat bármilyen méretű és a rák a test más részeire, például a májra, a tüdőbe vagy a peritoneális üregbe (a testüregbe, amely a legtöbb hasi szervet tartalmazza) terjed.
Ismétlődő hasnyálmirigy-rák
Az ismétlődő hasnyálmirigy-rák olyan rák, amely a kezelést követően visszatér (visszatér). A rák visszatérhet a hasnyálmirigyben vagy a test más részein.
Kezelési opció áttekintése
Főbb pontok
- A hasnyálmirigyrákos betegek különböző kezelési módjai vannak.
- A standard kezelés öt típusát alkalmazzák:
- Sebészet
- Sugárkezelés
- kemoterápiás kezelés
- Chemoradiációs terápia
- Célzott terápia
- Vannak kezelések a hasnyálmirigyrák okozta fájdalmakra.
- A hasnyálmirigyrákos betegeknek különleges táplálkozási igényük van.
- A klinikai vizsgálatok során új típusú kezelést tesztelnek.
- Biológiai terápia
- A hasnyálmirigyrák kezelése mellékhatásokat okozhat.
- A betegek esetleg gondolkodni akarnak a klinikai vizsgálatban való részvételről.
- A betegek klinikai vizsgálatokat végezhetnek rákkezelésük előtt, alatt vagy után.
- Szükség lehet nyomonkövetési tesztekre
A hasnyálmirigyrákos betegek különböző kezelési módjai vannak.
A hasnyálmirigyrákos betegek számára különböző típusú kezelések állnak rendelkezésre. Néhány kezelés standard (jelenleg alkalmazott kezelés), és néhányat klinikai vizsgálatokban tesztelnek. A kezelés klinikai vizsgálata egy olyan kutatási tanulmány, melynek célja a jelenlegi kezelések javítása vagy a rákos betegek új kezeléseivel kapcsolatos információk beszerzése. Amikor a klinikai vizsgálatok azt mutatják, hogy az új kezelés jobb, mint a hagyományos kezelés, az új kezelés válhat a szokásos kezelésnek. A betegek esetleg gondolkodni akarnak a klinikai vizsgálatban való részvételről. Néhány klinikai vizsgálat csak olyan betegek számára nyitott, akik nem kezdték meg a kezelést.
A standard kezelés öt típusát alkalmazzák:
Az alábbi típusú műtétek felhasználhatók a daganat kivételére:
- Whipple eljárás: Sebészi eljárás, amelyben a hasnyálmirigy fejét, az epehólyagot, a gyomor részét, a vékonybél részeit és az epevezetéket eltávolítják. Elég a hasnyálmirigy marad, hogy az emésztőrendszereket és az inzulint.
- Teljes pancreatectomia: Ez a művelet eltávolítja az egész hasnyálmirigyet, a gyomor egy részét, a vékonybél részét, a közös epevezetéket, az epehólyagot, a lépet és a közeli nyirokcsomókat.
- Distalis pancreatectomy: Sebészet a test és a hasnyálmirigy eltávolítására. A lép is eltávolítható, ha a rák a lépre terjed.
Ha a rák elterjedt, és nem távolítható el, a következő típusú palliatív műtéteket lehet tenni a tünetek enyhítésére és az életminőség javítására:
- Biliary bypass: Ha a rák blokkolja az epevezetéket, és az epe épül fel az epehólyagban, epeúti bypass lehet tenni. E művelet során az orvos levágja az epehólyag vagy az epevezeték területét az elzáródás előtt, és átveszi a vékonybélre, hogy új utat hozzon létre a zárt terület körül.
- Endoszkópos behelyezés: Ha a daganat blokkolja az epevezetéket, műtét végezhető egy stent (vékony cső) behelyezésére, amely a területen felépült epe eltávolítására szolgál. Az orvos a stentet egy katéteren keresztül helyezi el, amely az epe egy testzsinórba vezet, vagy a sztent a blokkolt terület körül megy, és az epét a vékonybélbe üríti.
- Gyomor bypass: Ha a daganat blokkolja a táplálék áramlását a gyomorból, a gyomrot közvetlenül a vékonybélbe varrhatják, így a beteg folyamatosan enni fog.
Sugárkezelés
A sugárterápia olyan rákkezelés, amely nagy energiájú röntgenfelvételt vagy egyéb sugárzást használ fel a rákos sejtek megölése vagy növekedésük megakadályozására. Kétféle sugárkezelés létezik:
- A külső sugárterápia a testen kívüli gépet sugárzásnak sugározza a rák felé.
- A belső sugárterápia olyan radioaktív anyagot használ, amelyet tűk, magok, vezetékek vagy katéterek pecsételnek, amelyek közvetlenül a rákban vagy annak közelében helyezkednek el.
A sugárkezelés módja attól függ, hogy milyen típusú rákot alkalmaznak. A külső sugárterápiát a hasnyálmirigyrák kezelésére használják.
kemoterápiás kezelés
A kemoterápia egy olyan rákkezelés, amely a rákos sejtek növekedését megakadályozó gyógyszereket használ, akár a sejtek megölésével, akár megakadályozva azok elosztását. Ha a kemoterápiát szájon át vagy vénába vagy izomba injektálják, a gyógyszerek bejutnak a véráramba, és rákos sejteket érhetnek el a szervezetben (szisztémás kemoterápia). Ha a kemoterápiát közvetlenül a cerebrospinális folyadékba, egy szervbe vagy egy testüregbe, például a hasba helyezik, a gyógyszerek elsősorban a rákos sejteket érintik ezen a területen (regionális kemoterápia). A kombinált kemoterápia egynél több rákellenes gyógyszer alkalmazása. A kemoterápia beadása függ a kezelt rák típusától és állapotától.
Chemoradiációs terápia
A kemoradiációs terápia kombinálja a kemoterápiát és a sugárkezelést, mindkettő hatásának fokozására.
Célzott terápia
A célzott terápia egyfajta kezelés, amely kábítószereket vagy egyéb anyagokat használ fel egyedi ráksejtek azonosítására és támadására, anélkül, hogy károsíthatja a normál sejteket. A tirozin-kináz-inhibitorok (TKI-k) olyan célzott terápiás gyógyszerek, amelyek blokkolják a tumorok számára szükséges jeleket. Az erlotinib a hasnyálmirigyrák kezelésére alkalmazott TKI típusa.
Vannak kezelések a hasnyálmirigyrák okozta fájdalmakra.
Fájdalom fordulhat elő, ha a daganat idegekkel vagy más szervekkel nyomja a hasnyálmirigy közelében. Ha a fájdalom gyógyszere nem elegendő, vannak olyan kezelések, amelyek a hasban idegekkel hatnak, hogy enyhítsék a fájdalmat. Az orvos beadhatja az orvost az érintett idegek környékén, vagy kivághatja az idegeit, hogy megakadályozza a fájdalomérzetet. A sugárterápia kemoterápiával vagy anélkül is segíthet a fájdalom enyhítésében a tumor összezsugorodásával. Lásd a PDQ összefoglalását a Rák fájdalommal kapcsolatban további információkért.
A hasnyálmirigyrákos betegeknek különleges táplálkozási igényük van.
A hasnyálmirigy eltávolítása befolyásolhatja annak a képességét, hogy hasnyálmirigy-enzimeket alakítson ki, amelyek segítenek az étel emésztésében. Ennek eredményeképpen a betegeknek problémái lehetnek, hogy emésztik az élelmiszereket és elnyelik a tápanyagokat a szervezetbe. Az alultápláltság megelőzésére az orvos előírhat gyógyszereket, amelyek az enzimeket kicserélik. Lásd a PDQ-összefoglalót a Nutrition in Cancer Care-ban további információért.
A klinikai vizsgálatok során új típusú kezelést tesztelnek.
Ez az összefoglaló rész a klinikai vizsgálatok során vizsgált kezeléseket ismerteti. Nem említheti minden új, tanulmányozott kezelést. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos információk az NCI honlapján találhatók.
Biológiai terápia
A biológiai terápia olyan kezelés, amely a páciens immunrendszert alkalmazza a rák leküzdésére. A szervezet által készített vagy laboratóriumban előállított anyagok a szervezet természetes védekező hatásának növelésére, irányítására vagy helyreállítására szolgálnak. Ezt a típusú rákkezelést bioterápiának vagy immunterápiának nevezik.
A hasnyálmirigyrák kezelése mellékhatásokat okozhat.
A rák kezelésével okozott mellékhatásokról a mellékhatások oldalán olvashat.
A betegek esetleg gondolkodni akarnak a klinikai vizsgálatban való részvételről.
Néhány beteg esetében a klinikai vizsgálatban való részvétel lehet a legjobb kezelés választása. A klinikai vizsgálatok része a rákkutatási folyamatnak. Klinikai kísérleteket végeztünk annak megállapítására, hogy az új rákkezelések biztonságosak és hatékonyak-e vagy jobbak-e, mint a szokásos kezelés.
A mai rák elleni szokásos kezelések közül sok a korábbi klinikai vizsgálatokon alapul. A klinikai vizsgálatban részt vevő betegek a szokásos kezelést kapják, vagy az elsők között új kezelést kaphatnak.
A klinikai vizsgálatokban részt vevő betegek segítenek a jövőben a rák kezelésének javításában is. Még akkor is, ha a klinikai vizsgálatok nem eredményeznek hatékony új kezeléseket, gyakran válaszolnak fontos kérdésekre és elősegítik a kutatás továbbterjedését.
A betegek klinikai vizsgálatokat végezhetnek rákkezelésük előtt, alatt vagy után.
Néhány klinikai vizsgálatban csak olyan betegek tartoznak, akik még nem részesültek kezelésben. Az egyéb kísérletek vizsgálati kezelése olyan betegeknél, akiknek a rákja nem javult. Vannak klinikai vizsgálatok is, amelyek új módszereket próbálnak megakadályozni a rák előfordulásának visszatéréséből (visszatérés) vagy a rák kezelésének mellékhatásainak csökkentésében.
Klinikai vizsgálatok zajlanak az ország számos részén. Az NCI által támogatott klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos információk megtalálhatók az NCI klinikai vizsgálata weboldalán. Más szervezetek által támogatott klinikai vizsgálatok megtalálhatók a ClinicalTrials.gov weboldalon.
Szükség lehet nyomonkövetési tesztekre
A rák diagnosztizálásához vagy a rák kialakulásának megismeréséhez elvégzett néhány vizsgálat megismételhető. Néhány teszt megismétlődik, hogy megnézze, milyen jól működik a kezelés. A vizsgálatok folytatására, megváltoztatására vagy abbahagyására vonatkozó döntések alapulhatnak e vizsgálatok eredményei alapján.
A vizsgálatok egy része a kezelés befejezése után időről időre megmarad. Ezeknek a vizsgálatoknak az eredményei megmutathatják, hogy megváltozott-e az állapotod, vagy ha a rák megbetegedett (visszatér). Ezeket a teszteket néha nyomon követési teszteknek vagy ellenőrzéseknek nevezik.
Kezelési lehetőségek szakaszonként
Az alább felsorolt kezelésekkel kapcsolatban tekintse meg a Kezelési opció áttekintése részt.
I. és II. Stádiumú hasnyálmirigyrák
Az I. és II. Stádiumú hasnyálmirigyrák kezelésére a következők tartoznak:
- Sebészet.
- Sebészet, majd kemoterápia.
- Sebészet követte a kemorizáció.
- A kombinált kemoterápia klinikai vizsgálata.
- A kemoterápia klinikai vizsgálata és a célzott terápia kemoterápiával vagy anélkül.
- A kemoterápia és / vagy a sugárkezelés klinikai vizsgálata a műtét előtt.
A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.
III. Stádiumú hasnyálmirigy-rák
A III. Stádiumú hasnyálmirigyrák kezelésére a következők tartoznak:
- Palliatív szövet vagy stent elhelyezése a blokkolt területek elkerülésére a csatornákban vagy a vékonybélben.
- Kemoterápia, majd kemoradiáció.
- Chemoradiation és kemoterápia.
- Kémiai kezelés célzott terápiával vagy anélkül.
- Az új rákellenes terápiák klinikai vizsgálata a kemoterápiával vagy a kemorizációval együtt.
- A műtét vagy belső sugárkezelés során adott sugárterápia klinikai vizsgálata.
A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.
IV. Stádiumú hasnyálmirigyrák
A IV. Stádiumú hasnyálmirigyrák kezelésére a következők tartoznak:
- Palliatív kezelések fájdalomcsillapításhoz, mint például idegblokkok és egyéb támogató gondozás.
- Palliatív műtét vagy stent elhelyezése a blokkolt területek elkerülésére a csatornákban vagy a vékonybélben.
- Kémiai kezelés célzott terápiával vagy anélkül.
- Klinikai vizsgálatok új rákellenes szerekkel, kemoterápiával vagy anélkül.
A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.
A visszatérő hasnyálmirigyrák kezelési lehetőségei
Az alább felsorolt kezelésekkel kapcsolatban tekintse meg a Kezelési opció áttekintése részt.
Az ismétlődő hasnyálmirigyrák kezelésére a következők tartoznak:
- Palliatív szövet vagy stent elhelyezése a blokkolt területek elkerülésére a csatornákban vagy a vékonybélben.
- Palliatív sugárterápia a daganat csökkentésére.
- Egyéb palliatív orvosi ellátás a tünetek csökkentésére, mint például az idegi blokkok a fájdalom enyhítésére.
- Kemoterápia.
- A kemoterápia, az új rákellenes terápiák vagy a biológiai terápia klinikai vizsgálata.
A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.
Tudjon meg többet a hasnyálmirigyrákról
A Nemzeti Rákkutató Intézet további információkért a hasnyálmirigyrákról lásd:
Az Országos Rákkutató Intézet általános rákos információira és egyéb erőforrásaira vonatkozóan lásd:
Erről a PDQ-összefoglalóról
Az orvos adatkérdése (PDQ) az Országos Rákkutató Intézet (NCI) átfogó rákinformációs adatbázisa. A PDQ adatbázis tartalmazza a rák megelőzésére, kimutatására, genetikájára, kezelésére, támogató gondozására és kiegészítő és alternatív gyógymódokra vonatkozó legfrissebb információk összefoglalóit. A legtöbb összefoglaló két változatban jelenik meg. Az egészségügyi szakemberek részletes leírása technikai nyelven íródott. A páciens verziója könnyen érthető, nem technikai nyelven készült. Mindkét verzió rákos információkkal rendelkezik, pontos és naprakész, és a legtöbb változat spanyolul is elérhető.
A PDQ az NCI szolgáltatása. Az NCI az Országos Egészségügyi Intézetek (NIH) része. A NIH a szövetségi kormány biomedikai kutatásának központja. A PDQ-összefoglalók az orvosi szakirodalom független felülvizsgálatán alapulnak. Ezek nem az NCI vagy az NIH politikai nyilatkozatai.
Ennek az összefoglalónak a célja
Ez a PDQ rák tájékoztató összefoglalása a hasnyálmirigyrák kezelésére vonatkozó jelenlegi információkkal rendelkezik. Célja, hogy tájékoztassa és segítse a betegeket, családokat és gondozóikat. Nem nyújt hivatalos iránymutatásokat és ajánlásokat az egészségügyi ellátásról szóló döntések meghozatala érdekében.
Felülvizsgálók és frissítések
A szerkesztői testületek írják le a PDQ rákinformációs összefoglalásait, és naprakészen tartják azokat. Ezek a bizottságok rákkezeléssel foglalkozó szakemberek és a rákkal kapcsolatos egyéb specialitásokból állnak. Az összefoglalókat rendszeresen felülvizsgálják, és új információkkal kerülnek módosításra. Az összes összefoglaló dátuma (“Utolsó módosítás dátuma”) a legfrissebb változás dátuma.
A betegtájékoztatóban szereplő információk az egészségügyi szakemberek által készített verzióból származnak, amelyet rendszeresen felülvizsgálnak és szükség szerint frissítenek a PDQ Adult Treatment Editorial Board.
Klinikai kísérleti információk
A klinikai vizsgálat olyan vizsgálat, amely egy tudományos kérdés megválaszolására szolgál, például arról, hogy az egyik kezelés jobb-e a másiknál. A kísérletek a múltbeli vizsgálatokon és a laboratóriumi tapasztalatokon alapulnak. Minden kísérlet megfelel bizonyos tudományos kérdéseknek annak érdekében, hogy új és jobb módszereket találjanak a rákos betegek segítésére. A kezelés során a klinikai vizsgálatok során információt gyűjtenek az új kezelés hatásairól és arról, hogy mennyire jól működik. Ha egy klinikai vizsgálat azt mutatja, hogy az új kezelés jobb, mint a jelenleg alkalmazott, akkor az új kezelés “normál” lesz. A betegek esetleg gondolkodni akarnak a klinikai vizsgálatban való részvételről. Néhány klinikai vizsgálat csak olyan betegek számára nyitott, akik nem kezdték meg a kezelést.
A klinikai vizsgálatok szerepelnek a PDQ-ban, és megtalálhatók az NCI honlapján. Számos rákos orvos is részt vesz a klinikai vizsgálatokban. További információkért hívja az 1-800-4-CANCER rák tájékoztató szolgálatot (1-800-422-6237).
Engedély az összefoglaló használatához
A PDQ bejegyzett védjegy. A PDQ-dokumentumok tartalmát szabadon szövegként lehet használni. Nem azonosítható NCI PDQ rák információs összefoglaló, hacsak az egész összefoglaló nem látható, és rendszeresen frissül. Azonban a felhasználó számára megengedett, hogy írjon egy mondatot, például: “Az NCI PDQ rákról szóló összefoglalója az emlőrák megelőzéséről a következőképpen állapítja meg a kockázatokat: [az összefoglaló kivonatát].”
A PDQ összegzésének legjobb módja a következő:
PDQ® Felnőtt Kezelés Szerkesztőség. PDQ hasnyálmirigy-kezelés. Bethesda, MD: National Cancer Institute. Frissítve. Elérhető: https://www.cancer.gov/types/pancreatic/patient/pancreatic-treatment-pdq. Hozzáférés. [PMID: 26389396]
Az összefoglalóban szereplő képeket a szerző (k), a művész és / vagy a kiadó engedélyével használják a PDQ-összefoglalókban való használatra. Ha PDQ-összefoglalóból szeretne képet használni, és nem használja az egész összefoglalót, akkor a tulajdonosnak engedélyt kell kapnia. A Nemzeti Rákkutató Intézet nem adhatja meg. Az összefoglalóban szereplő képek használatával kapcsolatos információk és a rákkal kapcsolatos számos egyéb kép megtalálható a Visuals Online-ban. A Visuals Online több mint 2000 tudományos kép gyűjteménye.
lemondás
Az összefoglalókban szereplő információk nem használhatók a biztosítási díjakra vonatkozó döntések meghozatalára. A biztosítási fedezetről bővebben a Cancer.gov webhelyen találhatók a kezelői rákkezelési oldalon.
Lépjen kapcsolatba velünk
További információért forduljon hozzánk, vagy segítséget kapjon a Cancer.gov weboldalán a Kapcsolatfelvétel a Súgó oldalon. Kérdések a Cancer.gov weboldalon keresztül is elérhetők.
- Frissítve: 2018. május 23
Az Országos Rákkutató Intézet honlapján található legtöbb szöveg szabadon felhasználható vagy újra használható. A Nemzeti Rákkutató Intézetet forrásnak kell tekinteni, és erre az oldalra hivatkozni kell, például “A hasnyálmirigyrákos kezelés (PDQ®) -Patient Version eredetileg a National Cancer Institute kiadta.”
Kérjük, vegye figyelembe, hogy a kormányon kívüli egyének által készített blogbejegyzések tulajdonosa lehet az író tulajdonosa, és a grafika tulajdonosa lehet az alkotója. Ilyen esetekben kapcsolatba kell lépni az íróval, művészekkel vagy kiadóval, hogy engedélyt szerezzen az újrafelhasználásra.
Üdvözöljük a hozzászólásait ezen a bejegyzésen. Az összes megjegyzésnek meg kell felelnie a megjegyzéss politikának.
Szeretné használni ezt a tartalmat webhelyén vagy más digitális platformon? A szindikációs szolgáltatás oldalunk megtudja, hogyan.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: