Éva Éva

Vastagbél rák

Vastagbél rák

A vastagbél vagy vastagbélrák a rák, amely a vastagbélben (vastagbélben) vagy a végbélen (a vastagbél végében) kezdődik.

A rák egyéb típusai hatással lehetnek a vastagbélre. Ezek közé tartozik a limfóma, a carcinoid tumorok, a melanoma és a szarkóma. Ezek ritkák. Ebben a cikkben a vastagbélrák csak a colorectalis rákra utal.

Az Egyesült Államokban a vastagbélrák a rákos megbetegedések egyik vezető oka. A korai diagnózis gyakran komplett gyógyulást eredményez.

Majdnem minden vastagbélrák indul a vastagbél és a végbél bélésében. Amikor az orvosok a vastagbélrákról beszélnek, ez általában arról szól, amit beszélnek.

Nincs egyetlen ok a vastagbélrákra. Majdnem minden vastagbélrák kezdeti, nem sebző jellegű (jóindulatú) polipok, amelyek lassan rákká fejlődnek.

Magasabb a vastagbélrák kockázata, ha:

  • 60 évesnél idősebbek
  • Afroamerikaiak vagy kelet-európai származásúak
  • Egyél sok vörös vagy feldolgozott hús
  • Kolorektális polipok vannak
  • Gyulladásos bélbetegség (Crohn-betegség vagy fekélyes vastagbélgyulladás)
  • Van egy családja a vastagbélrákban

Néhány örökletes betegség növeli a vastagbélrák kialakulásának kockázatát is. Az egyik leggyakoribb az úgynevezett familiáris adenomatózus polipózis (FAP).

Az, amit eszel, szerepet játszhat a vastagbélrák kialakulásában. A vastagbélrák nagy zsírtartalmú, alacsony rosttartalmú étrendhez és a vörös hús magas beviteléhez kapcsolható. Egyes tanulmányok szerint a kockázat nem csökken, ha nagy rosttartalmú étrendre vált, ezért ez a kapcsolat még nem egyértelmű.

A dohányzók cigarettája és az alkoholfogyasztás egyéb kockázati tényezők a vastagbélrák kialakulásában.

A vastagbélrák sok esetének nincsenek tünetei. Tünetek esetén az alábbiak mutatják a vastagbélrákot:

  • Hasi fájdalom és gyengédség az alsó hasban
  • Vér a székletben
  • Hasmenés, székrekedés vagy más változás a bél szokásaiban
  • Keskeny széklet
  • Súlyvesztés nem ismert ok nélkül

Vizsgák és tesztek

A szűrővizsgálatok révén a tünetek kialakulása előtt a vastagbélrák kimutatható. Ez az, amikor a rák a leginkább gyógyítható.

Orvosa fizikai vizsgálatot végez, és nyomja meg a hasát. A fizikai vizsga ritkán mutat problémákat, bár az orvos egy darabos (tömeg) érzést érezhet a hasban. A rektális vizsga rekombináns rákos betegek tömegét tárhatja fel, de nem a vastagbélrákot.

A fekális okkult vérvizsgálat (FOBT) kis mennyiségű vér jelenhet meg a székletben. Ez utalhat a vastagbélrákra. Egy sigmoidoszkópiát, vagy valószínűleg kolonoszkópiát fognak végezni, hogy értékeljék a vér okait a székletében.

Csak egy teljes kolonoszkópia látja az egész vastagbélt. Ez a legjobb szűrővizsgálat a vastagbélrák esetében.

Vérvizsgálatokat lehet végezni a vastagbélrákos megbetegedésben szenvedők számára, beleértve:

Ha vastagbélrákot diagnosztizálnak, több vizsgálatot fognak végrehajtani annak megállapítására, hogy a rák elterjedt-e. Ezt nevezik színpadnak. A has, a medence vagy a mellkas CT- vagy MRI-vizsgálatát a rák kialakulásához lehet használni. Néha PET-vizsgálatokat is használnak.

A vastagbélrák szakaszai:

  • 0. szakasz: Nagyon korai rák a bél legbelső rétegen
  • I. szakasz: A rák a vastagbél belső rétegeiben van
  • II. Szakasz: A rák terjedt a vastagbél izomfalán
  • III. Szakasz: A rák a nyirokcsomókra terjed
  • IV. Stádium: A rák terjedt más szervekre a vastagbélen kívül

A tumormarkerek, például a carcinoembryonic antigén (CEA) kimutatására szolgáló vérvizsgálatok segíthetnek az orvosnak a kezelés alatt és után is.

A kezelés számos dologtól függ, beleértve a rák kialakulását. A kezelések a következők lehetnek:

  • Sebészet eltávolítása a daganat
  • A rákos sejtek meggyilkolására szolgáló kemoterápia
  • Radioterápia a rákos szövetek elpusztítására
  • Célzott terápia a rák növekedésért és terjedéséért

A Stage 0 vastagbélrákot a tumor eltávolításával kezelhetjük. Ezt gyakran kolonoszkópiával végzik. Az I., II. És III. Stádiumú rák esetében kiterjedtebb műtét szükséges a vastagbél rákos részének eltávolítására. Ezt a műtétet úgynevezett vastagbél resectio (colectomy).

A III. Fokozatú vastagbélrákban szinte minden ember 6-8 hónapig részesül kemoterápiában műtét után. Ez az adjuváns kemoterápia. Annak ellenére, hogy a tumort eltávolították, kemoterápiát adnak minden olyan daganatsejt kezelésére, amely elhagyható.

A kemoterápiát a tünetek javítására és a túlélés meghosszabbítására használják a IV. Stádiumú vastagbélrákos betegeknél.

Csak egyfajta gyógyszert, vagy gyógyszer kombinációt kaphat.

A sugárkezelést néha vastagbélrák esetén alkalmazzák.

A májban terjedő IV. Stádiumú betegeknél a májra irányuló kezelés alkalmazható. Ez magában foglalhatja:

  • A rák elégése (abláció)
  • Kemoterápia vagy sugárzás közvetlenül a májba
  • A rák lefagyasztása (krioterápia)
  • Sebészet

  • A célzott kezelés nullázódik specifikus célpontokban (molekulákban) a rákos sejtekben. Ezek a célok szerepet játszanak a rákos sejtek növekedésében és túlélésében. E célok felhasználásával a gyógyszer letiltja a rákos sejteket, így nem tudnak terjedni. A célzott terápia tablettákként vagy vénába injektálható.
  • Lehet, hogy a terápiát a sebészettel, a kemoterápiával vagy a sugárkezeléssel együtt célba vettük.

Támogató csoportok

A betegség stresszét könnyebbé teheti, ha egy vastagbélrák támogató csoporthoz csatlakozik. Megosztás másokkal, akik közös tapasztalatokkal és problémákkal járnak, segíteni fog abban, hogy ne érezze magát egyedül.

Outlook (Prognózis)

Sok esetben a vastagbélrák gyógyítható, ha korán fogott.

Mennyire jól csinálsz sok dologtól, különösen a rák színpadától. Amikor korai stádiumban kezelik, sokan túlélnek legalább 5 évvel a diagnózis után. Ezt nevezik az 5 éves túlélési aránynak.

Ha a vastagbélrák 5 éven belül nem jön vissza (megismétlődik), akkor meggyógyul. Az I., II. És III. Fázisú daganatok esetleg gyógyíthatóak. A legtöbb esetben a IV. Stádiumú rák nem tekinthető gyógyíthatónak, bár vannak kivételek.

Lehetséges szövődmények

A szövődmények között lehet:

  • A vastagbél blokkolása, ami a bél elzáródását okozza
  • A rák visszatér a vastagbélben
  • A rák terjedése más szervekbe vagy szövetekbe (metasztázis)
  • Egy második elsődleges colorectalis rák kialakulása

Mikor kell kapcsolatba lépni egy orvosi szakemberrel?

Hívja az egészségügyi szolgáltatót, ha rendelkezik:

  • Fekete, kátrányos széklet
  • Vér a bélmozgás során
  • A bélrendi változások
  • Megmagyarázhatatlan fogyás

Megelőzés

A vastagbélrák szinte mindig kolonoszkópiával fogható fel, legkorábbi és leginkább gyógyítható szakaszaiban. Az 50 éves és idősebb férfiak és nők szinte mindegyikének vastagbélrák szűrése szükséges. A nagyobb kockázatú embereknek szükségük lehet korábbi szűrésre.

A vastagbélrák szűrése gyakran talál polipokat, mielőtt rákosodni fog. E polipok eltávolítása megakadályozhatja a vastagbélrákot.

Az étrend és az életmód megváltoztatása fontos. Az orvosi kutatás azt sugallja, hogy az alacsony zsírtartalmú és magas rosttartalmú étrend csökkentheti a vastagbélrák kockázatát.

Néhány tanulmány arról számolt be, hogy az NSAID-ok (aszpirin, ibuprofen, naproxen és celekoxib) segíthetnek csökkenteni a colorectalis rák kockázatát. Ezek a gyógyszerek azonban növelhetik a vérzés és a szívproblémák kockázatát. A szolgáltató többet tud mondani a gyógyszerek kockázatairól és előnyeiről, valamint egyéb olyan módszerekről, amelyek elősegítik a vastagbélrák kialakulását.

Alternatív nevek

Colorectalis rák; Rákos – vastagbél; Rektális rák; Rák – végbél; Adenokarcinoma – vastagbél; Colon – adenocarcinoma; Colon carcinoma

Rektális rák

  • Ossza meg
  • Email
  • Nyomtatás
  • Visszacsatolás

Gyakorlati alapismeretek

A rákos rák olyan betegség, amelyben ráksejtek alakulnak ki a végbél szövetében; a colorectalis rák a vastagbélben vagy a végbélben fordul elő. Az adenokarcinómák a vastagbél és végbélrák túlnyomó többségét (98%) tartalmazzák; ritkábban előforduló végbélrákok közé tartozik a lymphoma (1,3%), a karcinoid (0,4%) és a szarkóma (0,3%).

Az incidencia és epidemiológia, etiológia, patogenezis és szűrési ajánlások közösek mind a vastagbélrákban, mind a végbélrákban. Az alábbi kép mutatja a végbélrák kialakulását és feldolgozását.

jelek és tünetek

A vérzés a rektális rák leggyakoribb tünete, amely a betegek 60% -ában fordul elő. Azonban sok rektális rák nem okoz tüneteket, és digitális vagy proktoszkópos szűrővizsgálatok során fedezhetők fel.

A végbélrák egyéb jelei és tünetei a következők lehetnek:

A bélrendi változások (43%): Gyakran hasmenés formájában; a széklet kaliberje megváltozhat; lehet, hogy a hiányos evakuáció és a teneszmus érzése

Okkult vérzés (26%): Fecál okult vérvizsgálattal (FOBT) detektálható

Hasi fájdalom (20%): lehet colicky és társul bloating

Hátfájás: Általában egy késői jel, amelyet egy daganat okozott, vagy eltörte az idegtesteket

Húgyúti tünetek: Előfordulhat, hogy a tumor elnyomja vagy tömöríti a húgyhólyagot vagy a prosztatát

Kismedencei fájdalom (5%): Késő tünet, amely általában az idegtájék érintettségét jelzi

Az olyan vészhelyzetek, mint perifériás perifériás (3%) vagy sárgaság, amelyek májmetasztázisok esetén fordulhatnak elő ([1, 2]

Az adenokarcinómák a vastagbél és végbélrák túlnyomó többségét (98%) tartalmazzák. A cikkben nem tárgyaltunk más ritka végbélrákot, beleértve a karcinoidot (0,4%), a lymphomát (1,3%) és a szarkóma (0,3%). Az átmeneti területről a végbélről az anális végére squamous cell carcinomák alakulhatnak ki, és analóg karcinómáknak tekinthetők. Jelentettek nagyon ritkán a végbél pikkelysejtes karcinóma eseteit. [1, 3]

A vastagbélrák körülbelül 20% -a fejlődik a cecumban, további 20% a végbélben, és további 10% a rectosigmoid csomópontban. A vastagbélben a vastagbélrák körülbelül 25% -a fejlődik ki. [1]

Az incidencia és epidemiológia, etiológia, patogenezis és szűrési ajánlások közösek mind a vastagbélrákban, mind a végbélrákban. Ezeket a területeket együtt kezelik.

A végbél sebészeti meghatározása eltér az anatómiai definíciótól; A sebészek úgy határozzák meg a végbélt, mint a szakrális dombtető szintjén, míg az anatómusok a 3. rektum szintjén kezdődő rektumot határozzák meg. Ezért a végbél mért hossza 12 cm és 15 cm közötti. A végbél különbözik a vastagbél többi részétől, mivel a külső réteg hosszanti izomzatból áll. A végbél három hajtogatást tartalmaz, nevezetesen Houston szelepét. A jobb (10 cm-12 cm) és a gyengébb (4 cm-től 7 cm-es) hajtások a bal oldalon helyezkednek el, és a középső hajtás (8 cm-től 10 cm-ig) a jobb oldalon található.

A National Comprehensive Cancer Network irányelvek határozzák meg a végbélrákot, mint rákot, amely 12 cm-en belül helyezkedik el a merev proktoszkópiával. [4] Ezt a definíciót a holland colorectalis rákos megbetegedések vizsgálata eredményezte, amely kimutatta, hogy a rektális rák ismétlődésének kockázata a rák helyétől függ. Az egyváltozós alcsoport-elemzések azt mutatták, hogy a műtét kezelésének hatása a preoperatív radioterápia és a műtét mellett nem volt szignifikáns azoknál a betegeknél, akiknek a daganat (TNM I.-IV. Stádium) 10,1 cm és 15 cm között helyezkedett el az anális végtől. [5]

Kórélettani

A vastagbél nyálkahártya regenerálódik körülbelül minden 6. napban. A kriptáz-sejtek a kriptától a felszínig vándorolnak, ahol differenciálódáson és érésen mennek át, végül elveszítik a replikáció képességét.

A colorectalis carcinomák jelentős része az adenokarcinómák. Az adenoma-karcinóma szekvenciát jól leírták az orvosi szakirodalomban. [1, 6] A vastagbél-adenómák adenokarcinómát jelentenek. Az adenomák kb. 10% -a végül adenokarcinómákká alakul ki. Ez a folyamat akár 10 évig is eltarthat. [1]

A vastagbélre és a végbélrákra három útvonalat írtak le:

Adenomatous polyposis coli (APC) gén adenoma-karcinóma útján

Örökletes nonpolyposis colorectalis rák (HNPCC) pathway

Ulceratív colitis dysplasia

A APC az adenoma – karcinóma út több genetikai mutációt is magában foglal, kezdve az inaktivációval APC gén, amely lehetővé teszi a nem replikált sejtreakciót a kriptába. A sejtosztódás növekedésével további mutációk lépnek fel, ami a K-ras onkogén a korai szakaszban és p53 mutációk későbbi szakaszaiban. Ezek a kumulatív veszteségek a tumorszuppresszor gén működésében megakadályozzák az apoptózist, és határozatlan időre meghosszabbítják a sejt élettartamát. Ha a APC a mutáció öröklõdõ, családi eredetû adenómás polyposis szindrómát eredményez.

Hisztológiailag az adenomák három csoportba sorolhatók: tubuláris, tubulovillus és villous adenomák. K-ras mutációkat és mikroszatellita instabilitást azonosítottak a hiperplasztikus polipokban. Ezért a hiperplasztikus polipok különböző mértékű rosszindulatú potenciállal is rendelkezhetnek. [7]

A másik gyakori rákkeltő út a DNS mismatch javító génekben mutációval jár. Számos ilyen nem megfelelő javító gént azonosítottunk, köztük hMLH1, hMSH2, hPMS1, hPMS2, és hMSH6. A nem megfelelő javító génekben mutáció negatívan befolyásolja a DNS-javítást. Ez a replikációs hiba a HNPCC körülbelül 90% -ában és a sporadikus vastagbél- és végbélrákok 15% -ában fordul elő. [1, 8] A gyulladásos bélbetegségben (IBD) külön rákkeltő utakat írtak le. A krónikus gyulladás, mint például a fekélyes vastagbélgyulladás, genetikai elváltozásokat eredményezhet, amelyek a dysplasia és a karcinóma kialakulásához vezethetnek. [1]

Járványtan

Egyesült Államok

A vastagbél és a végbélrák a harmadik leggyakoribb daganat mind a nők, mind a hímek esetében. Az American Cancer Society (ACS) becslése szerint 97220 új vastagbélrák és 43.030 új végbélrák előfordulása várható 2018-ban; 25.920 esetben a végbélrák a férfiaknál és 17.110 esetben a nőknél. A halálesetek becsléséhez az ACS kombinálja a vastagbél- és a végbélrákot; körülbelül 50 630 haláleset várható a colorectalis rákban 2018-ban. [2]

Mind a vastagbél-, mind a végbélrák esetében az általános incidencia, valamint a halálozási arány az elmúlt néhány évtizedben az 1985-ös 66,3-ról 100 000-re, 2006-ban 45,5-re csökkent. [2] A csökkenés mértéke 1998 és 2006 között gyorsult (évi 3% a férfiaknál és évi 2,2% a nőknél), részben a megnövekedett szűrés miatt, ami lehetővé teszi a vastagbél polipok kimutatását és eltávolítását, mielőtt rákosodni kezdenek. A vastagbélrák rosszindulatú betegségének kialakulásának kockázata az általános amerikai lakosság körében körülbelül 6%. Ez a csökkenés a korai felismerés és a kezelés hanyatlásának és javulásának tulajdonítható.

Azonban, ellentétben a végbélrák előfordulási arányának csökkenésével az 55 évesnél idősebb és az 1970-es évek közepén kezdődő korban, a fiatalabbaknál a rektális rák aránya nőtt. 1974 és 2013 között 20-39 év közötti személyeknél és 1980-tól 30-39 év közötti felnőtteknél a végbélrák előfordulási aránya évente 3,2% -kal nőtt. A 40 és 54 év közötti korban az 1990-es évek óta évente 2,3% -kal emelkedtek. Jelenleg az 1990 körül született felnőttek négyszeresére növelik a végbélrák kockázatát, mint az 1950 körül születettek. [9]

Nemzetközi

Bár a vastagbél és a végbélrák előfordulási gyakorisága országonként jelentősen változik, 2000-ben becslések szerint 944 717 esetet azonosítottunk világszerte. A vastagbél- és végbélrákos esetek nagyfokú incidenciáját azonosították az Egyesült Államokban, Kanadában, Japánban, Európa egyes részeiben, Új-Zélandban, Izraelben, és Ausztráliában. Az alacsony colorectalis rák arányokat Algériában és Indiában azonosították. A vastagbélrákok többsége még mindig az iparosodott országokban fordul elő. A kolorektális daganatok előfordulását a japán, kínai (sanghaj) és számos kelet-európai országban megfigyelték. [1]

Halálozás / morbiditás

Az American Cancer Society becslése szerint 2018-ban a vastagbélrák a férfiak és a nők rákos halálozásának 8% -át teszi ki. Az Egyesült Államokban a halálozási arány mindkét nemben csökkent az utóbbi 2 évtizedben. Az 5 éves relatív túlélési arány 64% a vastagbélrák esetében és 67% a végbélrák esetében; azonban a helyi betegséggel diagnosztizált végbélrákos betegek körében az 5 éves túlélési arány 88%. [2]

A Rothwell és társai nyolc kísérletének áttekintése azt mutatta, hogy az aszpirin csökkentette a rák által okozott halált. Az egyes betegek adatai a nyolc vizsgálat közül hétből álltak rendelkezésre. A haszon 5 év után történt. A rákos halálozás 20 éves kockázata az aszpirin csoportban alacsonyabb volt az összes szilárd daganat esetén. A látászavarra, a hasnyálmirigyben, az agyban és a tüdőrákban csökkent a halálozás kockázata 5 évig. A gyomorra, a vastagbélrákra és a prosztatarákra késleltetett látens időszakot figyeltek meg. A haszon csak a tüdő- és nyelőcső-daganatok adenokarcinómáiban mutatkozott meg. A rákos halálozás 20 éves kockázatának általános hatása az adenokarcinómák esetében a legnagyobb volt. [10]

Banks és munkatársai által végzett vizsgálat azt mutatta, hogy az aszpirin előnye a vastagbél-adenokarcinóma megelőzésére az örökletes rizikójú vastagbélrákos betegek körében. Egy 861 betegnél végzett vizsgálatban 600 mg aszpirin naponta 25 hónapos átlagban lényegesen csökkentette a rákos megbetegedést 55,7 hónap után az örökletes colorectalis rák hordozói között. További vizsgálatokra van szükség az ideális dózis és időtartam meghatározásához. [11]

51 randomizált, kontrollos vizsgálatban Rothwell és munkatársai azt találták, hogy az aszpirin csökkentette a rák rövid távú incidenciáját és a rákos halál rövid és hosszú távú kockázatát. A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy eredményeik támogatják a napi aszpirin rákmegelőzésre való alkalmazását. [12]

A vastagbélrák előfordulási gyakorisága a nyugati nemzetekben magasabb, mint ázsiai és afrikai országokban; Az Egyesült Államokon belül azonban a fehérek, az afroamerikaiak és az ázsiai amerikaiak között kisebb eltérések vannak. Az ötéves túlélési arány alacsonyabb a feketék (55%), mint a fehérek (66%). A vallási felekezetek közül a kolorektális rák gyakoribb a zsidó lakosság körében. [2]

Egy Yothers és munkatársai által végzett tanulmány szerint a resected II-es és a III-as fokú vastagbélrákos fekete betegek rosszabbak voltak a teljes és a rekurzív-mentes túlélésben, mint a fehér betegek, akik ugyanazt a terápiát kapták. [13]

A Robbins és munkatársai által a fekete-fehér betegek és a vastagbélrákos betegek mortalitási foka közötti faji különbségek tanulmányozása azt mutatta, hogy a fehérek halálozási rátája korábbi és nagyobb volt, mint 1985-2008. [14] Ez a faji egyenlőtlenség csökkenthető lenne a fekete populációnak a vastagbélrák megelőzésével és a kezeléshez való hozzáféréssel kapcsolatos nagyobb mértékű oktatásával, ideértve a kolonoszkópiákat és a polypectomiákat is.

A colorectalis rosszindulatú megbetegedések incidenciája kissé magasabb a férfiaknál, mint a nőstényeknél. A vastagbélrák összes korosztályos előfordulási aránya minden versenyen férfiaknál 48,9 / 100 000 volt, 2008-2012-ben pedig nőstényenként 37,1 / 100 000, ami férfi-nő arány 1,32: 1 volt. A colorectalis rák halálozási aránya férfiaknál is nagyobb volt (18,6 / 100 000), mint a nőstényeknél (13,1 / 100 000) 2008-2012-ben. [15] A bal oldali vastagbél-karcinómák nagyobb valószínűséggel figyeltek meg a férfiaknál, és a megfelelő vastagbél-karcinómák nagyobb valószínűséggel figyeltek meg nőkben. [2]

A vastagbélrák előfordulása a 35. életév után növekszik, és gyorsan emelkedik az 50. életév után, a hetedik évtizedben. A vastagbélrák több mint 90% -a 50 éves kor után következik be. Azonban fiatal betegeknél és serdülőknél jelentettek eseteket. [1] A vastagbélrák előfordulási aránya évente körülbelül 2% -kal nőtt a felnőtteknél, 50 évnél fiatalabb korban, 2004 és 2013 között, nagyrészt a végbélrák növekedése miatt. [2]

Irodalom

Giovannucci E, Wu K. A vastagbél és a végbél rákjai. Schottenfeld D, Fraumeni J, eds. Rák. Epidemiológia és megelőzés. 3. kiadás Oxford University Press; 2006.

Anagnostopoulos G, Sakorafas GH, Kostopoulos P. et al. A végbél squamous cell carcinoma: esettanulmány és az irodalom áttekintése. Eur J Cancer Care (Engl). 2005. március 14. (1): 70-4. [Medline].

[Iránymutatás] Nemzeti átfogó rákhálózat. NCCN klinikai gyakorlat irányelvei az onkológiában. Rektális rák. Elérhető a http://www.nccn.org/professionals/physician_gls/PDF/rectal.pdf címen. 201.201 verzió – 2018. március 14 .; Hozzáférés: 2018. május 2.

Kapiteijn E, Marijnen CA, Nagtegaal ID, Putter H, Steup WH, Wiggers T. Preoperatív radioterápia kombinálva a teljes mesorectalis kivágással a reektálható végbélrákkal. N Engl J Med. 2001. aug. 30. 345 (9): 638-46. [Medline].

Potter JD. A colorectalis rák: molekulák és populációk. J Natl Cancer Inst. 1999. június 2. 91 (11): 916-32. [Medline]. [Teljes szöveg].

Leggett BA, Devereaux B, Biden K, Searle J., J Young J., Hyperplastic polyposis: kolorektális rákkal való kapcsolat. Am J Surg Pathol. Feb. 25 (2): 177-84. [Medline].

Wheeler JM, Bodmer WF, Mortensen NJ. DNS-eltérés javító gének és colorectalis rák. Belek. 2000, 47 (1): 148-53. [Medline]. [Teljes szöveg].

Siegel RL, Fedewa SA, Anderson WF, Miller KD, MaJ, Rosenberg PS, et al. Colorectalis rák incidencia minták az Egyesült Államokban, 1974-2013. J Natl Cancer Inst. 2017. február 28. 109: [Teljes szöveg].

Rothwell PM, Fowkes GR, Belch JF, Ogawa H, Warlow CP, Meade TW. A napi aszpirin hatása a rák okozta halálok hosszú távú kockázatára: egyedi betegadatok elemzése véletlen besorolásos vizsgálatokból. Gerely. December 7/2010; Korai online kiadvány. [Teljes szöveg].

Burn J, Gerdes AM, Macrae F, et al. Az aszpirin hosszú távú hatása a rák kockázatára az örökletes colorectalis rákos hordozókban: a CAPP2 randomizált, kontrollos vizsgálatából származó elemzés. Gerely. 2011. december 17. 378 (9809): 2081-7. [Medline]. [Teljes szöveg].

Rothwell PM, Price JF, Fowkes FG, Zanchetti A, Roncaglioni MC, Tognoni G, et al. A napi aszpirin rövid távú hatása a rákos megbetegedésekre, a halálozásra és a nem vaszkuláris halálra: a kockázatok és előnyök időbeli elemzésének elemzése 51 randomizált, kontrollos vizsgálatban. Gerely. 2012. április 28. 379 (9826): 1602-12. [Medline].

Yothers G, Sargent DJ, Wolmark N. et al. Eredmények a II. És III. Stádiumú fekete betegek között a vastagbélrák befogadó kemoterápiában: a ACCENT adjuváns kísérletek elemzése. J Natl Cancer Inst. 2011. október 19. 103 (20): 1498-1506. [Medline]. [Teljes szöveg].

Robbins AS, Siegel RL, Jemal A. Faji különbségek a színpadi kolorektális rákos halálozási arányokban 1985 és 2008 között. J Clin Oncol. 2012. február 1. 30 (4): 401-5. [Medline].

Felügyeleti, Epidemiológiai és Végeredmény Program. SEER Stat Fact Sheets: Colon és Rectum Rák. Nemzeti Rákkutató Intézet. A http://seer.cancer.gov/statfacts/html/colorect.html címen érhető el. Hozzáférés: 2015. május 14.

Harrison P. Proinflammatory Diet hozzájárul a CRC kockázathoz mindkét nemben. Medscape Orvosi Hírek. Elérhető a https://www.medscape.com/viewarticle/891665 címen. 2018. január 23 .; Hozzáférés: 2018. január 30.

Tabung FK, Liu L, Wang W, Fung TT, Wu K, Smith-Warner SA és munkatársai. Diétás gyulladáspotenciál társulás a colorectalis rák kockázatával férfiak és nők körében. JAMA Oncol. 2018. január 18. [Medline].

Chao A, Thun MJ, Connell CJ és mtsai. Húsfogyasztás és a colorectalis rák kockázatai. JAMA. 2005. január 12. 293 (2): 172-82. [Medline].

Baron JA, Beach M, Mandel JS, van Stolk RU, Haile RW, Sandler RS, et al. Kalcium-kiegészítők kolorektális adenomák megelőzésére. Calcium Polyp Prevention Study Group. N Engl J Med. 1999. január 14. 340 (2): 101-7. [Medline].

Ferrari P, Jenab M, Norat T, Moskal A, Slimani N, Olsen A és munkatársai. Az életpótlási és kiindulási alkoholfogyasztás és a vastagbél- és végbélrák kockázata a rák és táplálkozás európai prospektív vizsgálatában (EPIC). Int J Rák. 2007. november 1. 121 (9): 2065-72. [Medline].

Kabat GC, Howson CP, Wynder EL. A sörfogyasztás és a végbélrák. Int J Epidemiol. 1986. december 15. (4): 494-501. [Medline].

Tsoi KK, Pau CY, Wu WK, Chan FK, Griffiths S, Sung JJ. A cigaretta dohányzás és a colorectalis rák kockázata: a leendő kohorsz vizsgálatok metaanalízise. Clin Gastroenterol Hepatol. 2009 június 7 (6): 682-688.e1-5. [Medline].

Phipps AI, Baron J, Newcomb PA. Prediagnosztikai dohányzási előzmények, alkoholfogyasztás és colorectalis rák túlélése: A Seattle Colon Cancer Family Registry. Rák. 2011. november 1. 117 (21): 4948-57. [Medline]. [Teljes szöveg].

Johns LE, Houlston RS. A familiáris colorectalis rák kockázatának rendszeres áttekintése és metaanalízise. Am J Gastroenterol. 2001, 96 (10): 2992-3003. [Medline].

Burt RW. Családi kockázat és colorectalis rák. Gastroenterol Clin North Am. 1996, 25 (4): 793-803. [Medline].

Hampel H. Genetikai tanácsadás olyan betegeknél, akiknél a colorectalis rákos megbetegedés kockázata áll fenn. Az NCCN 19. éves konferenciája: Klinikai gyakorlati útmutató Minőségi rákkezelés; 2014. március 13 .; Hollywood, Fla.

Mulcahy N. NCCN: Vizsgálja meg a Lynch-szindróma összes colorectalis rákát. Medscape Orvosi Hírek. 2014. március 14. [Teljes szöveg].

Henderson D. Otthoni székhelyű székletvizsgálat felismeri a colorectalis rákok 79% -át. Medscape Orvosi Hírek. Elérhető a következő címen: http://www.medscape.com/viewarticle/820194. Hozzáférés: 2014. február 10.

Lee JK, Liles EG, Bent S, Levin TR, Corley DA. A kolorektális rákban alkalmazott széklet immunkémiai vizsgálatok pontossága: Szisztematikus áttekintés és meta-analízis. Ann Intern Med. 2014, 160: 171-181.

de Wijkerslooth TR, Stoop EM, Bossuyt PM, Meijer GA, van Ballegooijen M, van Roon AH, et al. Az immunkémiai széklet okkult vérvizsgálata ugyanolyan érzékeny a proximális és a distalis fejlett neoplázia számára. Am J Gastroenterol. 2012. július 31. [Medline].

Nelson H, Petrelli N, Carlin A, Couture J, Fleshman J, Guillem J. et al. A 2000-es iránymutatás a vastagbél- és végbélrákos műtétre. J Natl Cancer Inst. 2001. április 18. 93 (8): 583-96. [Medline].

Schoen RE, Pinsky PF, Weissfeld JL, Yokochi LA, Church T, Laiyemo AO és mtsai. A colorectalis rákos megbetegedések és a halálozás szűrésen keresztül Flexibilis Sigmoidoscopy. N Engl J Med. 2012. május 21. [Medline].

[Útmutató] US Preventive Services Task Force, Bibbins-Domingo K, Grossman DC, Curry SJ, Davidson KW, Epling JW Jr és munkatársai. A colorectalis rák szűrése: az Egyesült Államok Preventive Services Task Force ajánlásának nyilatkozata. JAMA. 2016. június 21. 315 (23): 2564-75. [Medline]. [Teljes szöveg].

McNamara D. Bizonyíték a fiatalkori színes rák vizsgálatára. Medscape Orvosi Hírek. Elérhető a következő címen: https://www.medscape.com/viewarticle/887768. 2017. október 30 .; Hozzáférés: 2017. november 15.

Brounts LR, Lehmann RK, Lesperance KE, Brown TA, Steele SR. A vastagbélrák szűrésének javítása egyenlő hozzáférési populációban. Am J Surg. 2009. május. 197 (5): 609-12; vita 612-3. [Medline].

Meredith KL, Hoffe SE, Shibata D. A rektális rák multidiszciplináris kezelése. Surg Clin North Am. 2009 február 89 (1): 177-215, ix-x. [Medline].

Baxter NN, Garcia-Aguilar J. Orgona megőrzés a végbélrák esetében. J Clin Oncol. 2007. március 10. 25 (8): 1014-20. [Medline].

Rothenberger D, Garcia-Aquilar J. Rektális rák, helyi kezelés. Aktuális terápia a vastagbél és a rectalis sebészetben. 2. szerk. Philadelphia, Pa: Mosby; 2005.

Peng J, Chen W, Venook AP, et al. A korai stádiumú végbélrák hosszú távú kimenetele standard reszekció és helyi kivágás alatt. Clin colorectalis rák. 2011. március 1. 10 (1): 37-41. [Medline].

Brooks M. Helyi excitáció a rektális rák növekvő, de inferior. Medscape Orvosi Hírek. Elérhető a következő címen: http://www.medscape.com/viewarticle/815376. Hozzáférés: 2013. december 23.

Stitzenberg KB, Sanoff HK, Penn DC, Meyers MO, Tepper JE. Gyakorlati minták és hosszú távú túlélés a korai stádiumú végbélrákban. J Clin Oncol. 2013. december 1. 31 (34): 4276-82. [Medline]. [Teljes szöveg].

Weiser MR, Landmann RG, Wong WD, Shia J, Guillem JG, Temple LK és munkatársai. Az ismétlődő végbélrák műtéti megmentése a transzanális kivágás után. Dis Colon Rectum. 2005 június 48 (6): 1169-75. [Medline].

Bullard KM, Rothenberger DA. Vastagbél, végbél és anus. Schwartz SE, ed. A műtét alapelvei. 8. kiadás New York, NY: McGraw Hill; 2005.

Li S, Chi P, Lin H, Lu X, Huang Y. A laparoszkópos műtét hosszú távú eredményei a középső és alsó végbélrák nyílt reszekciójával szemben: egy NTCLES vizsgálat. Surg Endosc. 2011. október 25. (10): 3175-82. [Medline].

Green BL, Marshall HC, Collinson F, Quirke P, Guillou P, Jayne DG és munkatársai. Az Orvosi Kutató Tanács hosszú távú nyomon követése CLASICC trial a hagyományos vagy laparoszkóposan segített resektus kolorektális rákban. Br J Surg. 2012. november 6. [Medline].

Bonjer HJ, Deijen CL, Abis GA, Cuesta MA, van der Pas MH, de Lange-de Klerk ES, et al. A végbélrákos laparoszkópos és nyílt műtét randomizált vizsgálata. N Engl J Med. 2015. április 2. 372 (14): 1324-32. [Medline].

van Helmond J, Beart RW. A végbélrák: Operatív kezelés és adjuváns terápia. Aktuális terápia a vastagbél és a rectalis sebészetben. 2. szerk. Philadelphia, Pa: Mosby; 2005.

Maurer CA, Renzulli P, Kull C és munkatársai: A teljes mesorectalis kivágás helyi rekurenciára és túlélésére gyakorolt ​​hatása a végbélrákban: hosszú távú eredmények. Ann Surg Oncol. 2011, 18 (7): 1899-906. [Medline].

Fujita S, Akasu T, Mizusawa J, Saito N, Kinugasa Y, Kanemitsu Y, és mtsai. Posztoperatív morbiditás és mortalitás mesorectalis kivágás után az oldalsó nyirokcsomók disszekciójával és anélkül a II. Vagy III. Szakaszban alacsonyabb rektális rákos megbetegedéseknél (JCOG0212): multicentrikus, randomizált, kontrollált, nem inferioritású vizsgálat eredménye. Lancet Oncol. 2012 június 13 (6): 616-21. [Medline].

Han YD, Kim WR, Park SW, Cho MS, Hur H, Min BS, et al. Pathologic Complete Response Predictors A Rectal Rákos Betegek Mesectalis Excision A Preoperatív Chemoradiation után. Orvostudomány (Baltimore). November 2015. 94 (45): e1971. [Medline]. [Teljes szöveg].

Bujko K, Rutkowski A, Chang GJ, Michalski W, Chmielik E, Kusnierz J. A klinikai bizonyítékok alapján az 1 cm-es szabály a distalis bél elváltozási rétegében a rektális rákban? Szisztematikus áttekintés. Indiai J Surg Oncol. 2012 június 3 (2): 139-46. [Medline]. [Teljes szöveg].

Quan D, Gallinger S, Nhan C, Auer RA, Biagi JJ, Fletcher GG és mtsai. A májreszekció szerepe a vastagbélrákos metasztázisokban a multimodalitás kezelésének korában: Szisztematikus áttekintés. Sebészet. 151 (6): 860-70. [Medline].

Dhir M, Lyden ER, Wang A. és mtsai. A perifériás áttét után a teljes túlélésre gyakorolt ​​hatás befolyásolja a metasztatikus metasztatizációt. Ann Surg. 2011. augusztus 254 (2): 234-42. [Medline].

Margalit DN, Mamon HJ, Ancukiewicz M, et al. A 75 éves és idősebb idős betegeknél a kombinált modalitás terápiájának tolerálhatósága rektális rák esetén. Int J Radiat Oncol Biol Phys. 2011. december 1. 81 (5): e735-41. [Medline].

Ceelen WP, Van Nieuwenhove Y, Fierens K. A II. És III. Stádiumú reszekálható végbélrákban előzetesen operatív sugárzás mellett. Cochrane Database Syst Rev. 2009. január 21. CD006041. [Medline].

Jakobsen A, Ploen J, Vuong T, Appelt A, Lindebjerg J, Rafaelsen SR. Dózis-hatás összefüggés a kémiai dermatitisz kezelésében lokálisan előrehaladott rákos megbetegedések esetén: randomizált vizsgálat két sugárterhelés összehasonlításával. Int J Radiat Oncol Biol Phys. 2012. május 15. [Medline].

Wong RK, Tandan V, De Silva S, Figueredo A. Preoperatív radioterápia és gyógyító beavatkozás a lokalizált rektális karcinóma kezelésére. Cochrane Database Syst Rev. 2007. április 18. CD002102. [Medline].

Cassidy RJ, Liu Y, Patel K, Zhong J, Steuer CE, Kooby DA, et al. Meg tudjuk-e eliminálni a neoadjuváns kemoradioterápiát a neoadjuváns multiagent kemoterápiás javára a kiválasztott II / III. Rektális adenokarcinómák esetében: A Nemzeti Rák Adatbázis elemzése. Rák. 2017. március. 123 (5): 783-793. [Medline]. [Teljes szöveg].

Ng K., Ogino S., Meyerhardt JA, et al. A statin használata és a vastagbélrák recidíva és túlélés közötti kapcsolat: eredmények a CALGB 89803-ból. J Natl Cancer Inst. 2011. október 19. 103 (20): 1540-51. [Medline]. [Teljes szöveg].

NCCN. A klinikai gyakorlat irányelvei az onkológiai szimpóziumban: vastagbél, rektális és anális rákok. Elérhető a következő címen: http://cme.medscape.com/viewprogram/8374.

Kidwell KM, Yothers G, Ganz PA, Land SR, Ko CY, Cecchini RS, et al. A fluorouracil és a leucovorin adjuváns terápiájához hozzáadott oxaliplatin hosszú távú neurotoxicitása a vastagbélrák adjuváns terápiáján: A National Surgical Adjuvant Breast and Bowel Project C-07 és LTS-01 vizsgálatok eredményei. Rák. 2012. május 8. [Medline].

Kim IY, Kim BR, Kim YW. A kolorektális rákos műtét utáni adjuváns kemoterápia alkalmazását és késleltetését (≥ 8 hét) befolyásoló tényezők és a kemoterápia alkalmazásának és késleltetésének hatása az onkológiai kimenetelekre. PloS One. Sept. 2015. 10 (9): e0138720. [Medline]. [Teljes szöveg].

Cao S, Bhattacharya A, Durrani FA, Fakih M. Irinotecan, oxaliplatin és raltitrexed a fejlett kolorektális rák kezelésére. Szakértői vélemény a farmakoterápiáról. 2006. 7 (6): 687-703.

Maughan TS, Adams RA, Smith CG és mtsai. A cetuximab hozzáadása az oxaliplatin alapú elsődleges kombinációs kemoterápiához fejlett kolorektális rák kezelésére: a randomizált fázisú 3 MRC COIN vizsgálat eredményei. Gerely. 2011. június 18. 377 (9783): 2103-14. [Medline].

Douillard JY, Siena S, Cassidy J, Tabernero J, Burkes R, Barugel M és mtsai. A panitumumab randomizált, III. Fázisú vizsgálata infúziós fluorouracil, leucovorin és oxaliplatin (FOLFOX4) ellen, a FOLFOX4 egyedül, mint elsővonalbeli kezelés korábban kezeletlen metasztatikus colorectalis rákos betegeknél: PRIME vizsgálat. J Clin Oncol. 2010. november 1. 28 (31): 4697-705. [Medline].

A panitumumab-fázis III. Vizsgálata fluorouracil, leucovorin és irinotekán (FOLFIRI) randomizált III. Fázisú vizsgálatával összehasonlítva a FOLFIRI-val, mint metasztatikus colorectalis rákban szenvedő betegek második vonalbeli kezelésében. J Clin Oncol. 2010. november 1. 28 (31): 4706-13. [Medline].

Simkens LH, Koopman M, Mol L et al. A testtömegindex befolyásolása az előrehaladott colorectalis rákban szenvedő betegeknél, akiket kemoterápiában részesítettek, célzott terápiával vagy anélkül. Eur J Cancer. 2011. november 47 (17): 2560-7. [Medline].

Boisen MK, Johansen JS, Dehlendorff C, Larsen JS, Osterlind K., Hansen J, et al. Az elsődleges tumor helyzete és bevacizumab hatékonysága metasztatikus colorectalis rákos betegeknél. Ann Oncol. 2013. július 17. [Medline].

Cheng X, Chen VW, Steele B, Ruiz B, Fulton J, Liu L. et al. A mellékhelyispecifikus előfordulási arány és a betegség stádiuma a colorectalis rákban fajon, nemen és korcsoportonként az Egyesült Államokban, 1992-1997. Rák. 2001. november 15. 92 (10): 2547-54. [Medline].

Ebert MP, Tanzer M, Balluff B, et al. TFAP2E-DKK4 és kemorezisztencia a colorectalis rákban. N Engl J Med. 2012. január 5. 366 (1): 44-53. [Medline].

Hendlisz A, Van den Eynde M, Peeters M, Maleux G, Lambert B, Vannoote J et al. A III. Fázisú vizsgálat összehasonlította az elhúzódó intravénás fluorouracil-infúziót önmagában vagy az ittrium-90 gyanta mikrogömbök radioembolizációjával a májkárosodott metasztatikus vastagbélrákra, amely refrakter a standard kemoterápiában. J Clin Oncol. 2010. augusztus 10. 28 (23): 3687-94. [Medline].

Wasan HS és munkatársai; FOXFIRE próbaidőket, SIRFLOX próbaidőket, FOXFIRE-Global próbaidőket., Van Hazel G, Sharma RA. Első vonalbeli szelektív belső sugárterápia, plusz kemoterápia és kemoterápia egyedül a colorectalis rákos májmetasztázisos betegeknél (FOXFIRE, SIRFLOX és FOXFIRE-Global): három multicentrikus, randomizált, 3. fázisú vizsgálat kombinált elemzése. Lancet Oncol. 2017 szept. 18 (9): 1159-1171. [Medline]. [Teljes szöveg].

Song M, Wu K, Meyerhardt JA, Ogino S, Wang M., Fuchs CS, et al. Fiber bevitel és túlélés a colorectalis rák diagnózisát követően. JAMA Oncol. 2017. november 2. [Medline]. [Teljes szöveg].

Davenport L. magas rostbevitel, ami a vastagbélrák túlélésének javulásához kapcsolódik. Medscape Orvosi Hírek. Elérhető a következő címen: https://www.medscape.com/viewarticle/888006. 2017. november 3 .; Hozzáférés: 2017. november 8.

[Útmutató] Kahi CJ, Boland CR, Dominitz JA, Giardiello FM, Johnson DA, Kaltenbach T. et al. Kolonoszkópiás megfigyelés a vastagbélrákos rákosodás után: az Egyesült Államok multikológiai csoportjának ajánlása a colorectalis rákról. Gastroenterology. 2016. március 150 (3): 758-768.e11. [Medline]. [Teljes szöveg].

Levin B, Lieberman DA, McFarland B. et al. A colorectalis rák és az adenomatózus polipok korai kimutatására szolgáló szűrés és megfigyelés, 2008: az American Cancer Society, a kolorektális rák és az American College of Radiology közös iránymutatása. CA Cancer J Clin. 2008 május-június. 58 (3): 130-60. [Medline].

Wilt TJ, Harris RP, Qaseem A, az Amerikai Orvosok Főiskola Nagy Érték Megőrzési Munkacsoportja. A rák szűrése: az American College of Physicians nagy értékű ellátásáról szóló tanács. Ann Intern Med. 2015 május 19. 162 (10): 718-25. [Medline].

[Iránymutatás] Rex DK, Johnson DA, Anderson JC, Schoenfeld PS, Burke CA, Inadomi JM, et al. American College of Gastroenterology iránymutatások a colorectalis rákszűréshez 2009 [korrigált]. Am J Gastroenterol. 2009. március 104 (3): 739-50. [Medline].

[Iránymutatás] Nemzeti átfogó rákhálózat. NCCN klinikai gyakorlat irányelvei onkológiában: colorectalis rák szűrés. 201.201 verzió. NCCN. Elérhető a http://www.nccn.org/professionals/physician_gls/pdf/colorectal_screening.pdf címen. Hozzáférés: 2016. október 8.

[Iránymutatás] Nemzeti átfogó rákhálózat. NCCN klinikai gyakorlat irányelvei az onkológiában: genetikai / családi nagy kockázatértékelés: colorectalis. Verzió 2.2016. NCCN. Elérhető a http://www.nccn.org/professionals/physician_gls/pdf/genetics_colon.pdf címen. Hozzáférés: 2016. október 8.

[Útmutató] Rubenstein JH, Enns R, Heidelbaugh J, Barkun A, Klinikai iránymutatások bizottsága. American Gastroenterological Association Institute Guideline a Lynch-szindróma diagnózisáról és kezeléséről. Gastroenterology. 2015. szeptember 149 (3): 777-82; kvíz e16-7. [Medline]. [Teljes szöveg].

[Útmutató] Balmaña J, Balaguer F, Cervantes A, Arnold D, ESMO iránymutatások munkacsoportja. Családos rizikó-colorectalis rák: az ESMO klinikai gyakorlat irányelvei. Ann Oncol. 2013. okt. 24. Suppl 6: vi73-80. [Medline]. [Teljes szöveg].

[Útmutató] Stoffel EM, Mangu PB, Gruber SB, Hamilton SR, Kalady MF, Lau MW és munkatársai. Örökletes vastagbélrákos szindrómák: az American Society of Clinical Oncology Klinikai Gyakorlat Útmutató a családi kockázat-colorectalis rák jóváhagyásához: European Society for Medical Oncology Clinical Practice Guidelines. J Clin Oncol. 2015 január 10. 33 (2): 209-17. [Medline]. [Teljes szöveg].

[Guideline] Syngal S, Brand RE, Church JM, Giardiello FM, Hampel HL, Burt RW, et al. ACG klinikai útmutató: Genetikai vizsgálatok és örökletes emésztőrendszeri tünetek kezelésére. Am J Gastroenterol. 2015 február 110 (2): 223-62; kvíz 263. [Medline]. [Teljes szöveg].

Umar A., ​​Boland CR, Terdiman JP, et al. Felülvizsgált Bethesda Útmutató az örökletes nempolyposis colorectalis rákhoz (Lynch-szindróma) és a mikroszatellita instabilitáshoz. J Natl Cancer Inst. 2004. február 18. 96 (4): 261-8. [Medline].

[Útmutató] Lieberman DA, Rex DK, Winawer SJ, Giardiello FM, Johnson DA, Levin TR, et al. Irányelvek a kolonoszkópia megfigyelésére a szűrés és a polipektómia után: egy konszenzus frissítés az US Multi-Society Task Force a colorectalis rákról. Gastroenterology. 143, szept. 143 (3): 844-57. [Medline]. [Teljes szöveg].

[Iránymutatás] Church J, Simmang C, Szabványok Task Force, American Colon és Rectal Surgeon, Collaborative Group of the Americas of inherited colorectal cancer és a Standards Committee of the American Society of Colon and Rectal Surgeons. Praktikus paraméterek a dominánsan öröklődő colorectalis rákos betegek (familiáris adenomatózus polipózis és örökletes nempolyposis kolorektális rák) kezelésére. Dis Colon Rectum. 2003. aug. 46 (8): 1001-12. [Medline].

[Iránymutatás] Monson JR, Weiser MR, Buie WD, Chang GJ, Rafferty JF, Buie WD és munkatársai. Gyakorlati paraméterek a végbélrák kezelésére (felülvizsgált). Dis Colon Rectum. 2013 május. 56 (5): 535-50. [Medline].

[Iránymutatás] Meyerhardt JA, Mangu PB, Flynn PJ, Korde L, Loprinzi CL, Minsky BD és mtsai. A követési ellátás, a felügyeleti protokoll és a másodlagos megelőzési intézkedések a vastagbélrák túlélői számára: az American Society of Clinical Oncology klinikai gyakorlatra vonatkozó iránymutatás. J Clin Oncol. 2013. december 10. 31 (35): 4465-70. [Medline].

[Útmutató] Labianca R, Nordlinger B, Beretta GD, Mosconi S, Mandalà M, Cervantes A, et al. Korai vastagbélrák: ESMO klinikai gyakorlat A diagnózisra, kezelésre és nyomon követésre vonatkozó iránymutatások. Ann Oncol. 2013. okt. 24. Suppl 6: vi64-72. [Medline].

[Iránymutatás] Steele SR, Chang GJ, Hendren S, Weiser M, Irán J, Buie WD és munkatársai. Gyakorlati útmutató a betegek felügyeletére a vastagbél és a végbélrák gyógyító kezelését követően. Dis Colon Rectum. 2015. augusztus 58 (8): 713-25. [Medline]. [Teljes szöveg].

[Útmutató] Allegra CJ, Rumble RB, Hamilton SR, Mangu PB, Roach N, Hantel A és munkatársai. A metasztatikus vastagbél-karcinóma kiterjesztett RAS génmutációs tesztelése az anti-epidermális növekedési faktor receptor monoklonális antitestterápiára adott válaszreakcióra: az American Society of Clinical Oncology Ideiglenes Clinical Opinion Update 2015. J Clin Oncol. 2016. január 10. 34 (2): 179-85. [Medline]. [Teljes szöveg].

[Útmutató] Van Cutsem E, Cervantes A, Adam R. és mtsai. Az ESMO konszenzus irányelvei metasztatikus colorectalis rákos betegek kezelésére. Ann Oncol. 2016. aug. 27 (8): 1386-422. [Medline]. [Teljes szöveg].

Nielsen A, Munk C, Kjaer SK. Az anális rák előfordulási gyakorisága és a magas minőségű anális intraepithelialis neoplazia Dániában, 1978-2008. Int J Rák. 2012. március 1. 130 (5): 1168-73. [Medline].

Mulcahy N. GSK HPV Vaccine, Cervarix, No Longer Available in US. Medscape Orvosi Hírek. Elérhető a következő címen: https://www.medscape.com/viewarticle/870853. 2016. október 24 .; Hozzáférés: 2017. november 8.

Eu KW, Seow-Choen F, Ho JM, Ho YH, Leong AF. Lokális kiújulás a végbélrák reszekcióját követően. J R Coll Surg Edinb. 1998, 43 (6): 393-6. [Medline]. [Teljes szöveg].

Thong MS, Mols F, Lemmens VE és mtsai. A preoperatív radioterápia hatása a végbélrák túlélőinek általános és betegség-specifikus egészségi állapotára: lakossági vizsgálat. Int J Radiat Oncol Biol Phys. 2011. november 1. 81 (3): e49-58. [Medline].

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!