Vese rák
A beteg a
Az információs szabvány
Értékelte:
Dr. John Cox, 2016. március 24
A legtöbb vesekárosodás a 60 évnél idősebb embereknél alakul ki, bár néha a fiatalabb embereket érinti. A leggyakoribb korai tünet a vér a vizeletben. Ha a vese rákot korai stádiumban diagnosztizálják, jó eséllyel gyógyítható. Általában véve, minél fejlettebb a rák (minél jobban nőtt és terjed), annál kevésbé esélyes a kezelés gyógyító hatása. A kezelés azonban gyakran lassítja a rák előrehaladását.
Ebben a cikkben
- nyíl lefeléMilyen vesék?
- nyíl lefeléMi a vese rák?
- nyíl lefeléMi okozza a vese rákot (vese sejtes rák)?
- nyíl lefeléMelyek a vesekárosodás tünetei?
- nyíl lefeléHogyan diagnosztizálják és értékelik a vesekárosodást?
- nyíl lefeléMilyen kezelések a vesekárosodásban (vese-sejt-rák)?
- nyíl lefeléMi a kilátások (prognózis)?
Vese rák
Ebben a cikkben
Milyen vesék?
A két vese fekszik a has felső részének oldalán (has), a belek mögött és a gerinc egyik oldalán. Minden vese körülbelül egy nagy narancs méretű, de bab alakú.
Mit csinálnak a vesék?
A vese eltávolítja a szervezetből származó hulladékanyagokat, és fenntartja a folyadékok és a vegyi anyagok normál egyensúlyát.
Mit csinálnak a vesék?
A nagy veseartéria vért vesz minden egyes veséhez. Az artéria sok apró véredénybe (kapillárisok) oszlik a vese egészében. A vesék apró struktúrái, a nefronok, szűrik le a kapillárisok vérét. Víz és hulladékanyagok, amelyek a kapillárisok falain keresztül a nefronokba szűrik a vizeletet.
A vizelet a vékony csatornák (tubulusok) mentén, amelyek mindegyik nephron részét képezik, nagyobb csatornákba (csatornákba) kerülnek, amelyek a vizeletet a vese belső részébe (a vese medencébe) elvezetik.
A vizelet egy hüvelynek nevezett csövön halad át, amely minden veséből a hólyagba jut.
A vizeletet a húgyhólyagban tároljuk, amíg a csőben a húgycsövön át nem juttatjuk, amikor a WC-re megyünk.
Minden veseből megtisztított (szűrt) vér összegyűlik egy nagy vese vénájába, amely visszaadja a vért a szív felé.
Néhány speciális sejt a vesékben szintén hormonokat termel, többek között:
- Renin – ami segít a vérnyomás szabályozásában.
- Erythropoietin – amely segít a csontvelő stimulálásában vörösvérsejtek létrehozásában.
- Calcitriol – amely segít szabályozni a kalciumszintet a vérben.
Bár normális, hogy két veséjük van, tökéletesen jól élhetünk egyetlen egészséges vese esetén.
Mi a vese rák?
Többféle vesebetegség van, de a legtöbb esetben renális sejtrák. Ezt néha renális adenokarcinóma vagy vesesejtes karcinóma vagy hypernephroma nevezik.
Vese-sejtes rák
Ez a fajta rák egy vese tubulusban található sejtből fejlődik ki, amely rákos (malignus) lesz. A rák nő és daganat alakul ki a vesében. Ahogy a tumor nő:
- Az érintett vese egyre nagyobb lesz. Idővel a daganat a vese falán keresztül növekedhet, és behatolhat a közeli szövetekbe és szervekbe, például az izmokba a gerinc, a máj, a közeli nagy erek stb. Között.
- Egyes sejtek megszakadhatnak a nyirokcsatornákba vagy a véráramba. A rák ezután átterjedhet a közeli nyirokcsomókra vagy a test más területeire (metasztázis).
A vese-sejtes rákok több altípusba oszthatók, ha a sejtek bizonyos jellemzőit mikroszkóp alatt vizsgálják. Például a legtöbb a tiszta sejtvese-sejtdaganatok. Azonban más típusok is előfordulnak, mint a sarcomatoid vagy granuláris vesesejtes rák. Fontos lehet a rák altípusának ismerete, mivel néhányan a kezelésre jobban reagálnak, mint mások.
Egyéb vesebetegségek
Néhány ritka fajta rák a vese különböző típusaiból származik. Például:
- Az átmeneti sejt (urotheliális) rákok olyan rákok, amelyek átmeneti sejtekből származnak. Ezek a sejtek, amelyek a vese medencéjét, uretereit és húgyhólyagját vonják be. Az átmeneti sejtrák gyakori a húgyhólyagban, de egyes esetekben a vesén keresztül kialakul.
- A Wilms-féle tumor és a vese egyértelmű sejt-szarkóma a vese-rák típusai, amelyek csak gyermekeknél fordulnak elő.
A betegtájékoztató további része csak a vese-sejtrákról szól.
Mi okozza a vese rákot (vese sejtes rák)?
A rákos daganat egy abnormális sejtből indul ki. A pontos ok, amiért a sejt rákosodik, nem világos. Úgy gondolják, hogy valami károsítja vagy megváltoztatja bizonyos géneket a sejtben. Ez a sejtet abnormálisvá teszi és sokszorosodik. Lásd a következő oklevelet: What Causes Cancer? további részletekért.
Az Egyesült Királyságban évente körülbelül 11.900 embert diagnosztizálnak vesebetegséggel. Sok ember nem veszi észre a vese rákot. Bizonyos kockázati tényezők azonban növelik a vesebetegség kialakulásának esélyét. Ezek tartalmazzák:
- Kor. A legtöbb esetben 60 évnél idősebb embereknél alakul ki. Nem gyakori az 50 év alattiaknál. A férfiaknál gyakoribb is.
- Dohányzó. A vese rák egyharmadát a dohányzás okozza. A dohányból származó vegyi anyagok egy része bejut a szervezetbe, és a vizeletben elájulnak. Ezek a vegyi anyagok a vizeletben károsíthatják (rákkeltő) a vese tubulus sejtjeit.
- Egyéb kémiai rákkeltő anyagok. Egyes munkahelyi vegyi anyagok kapcsolatban állnak a vesekárosodás fokozott kockázatával – például az azbeszttel, a kadmiummal és néhány szerves oldószerrel.
- Elhízottság. Az elhízás a vesekáros rák kockázata. A vese-rák esetek egynegyede miatt túlsúlyos.
- Vese dialízis. A hosszú távú dialízisben szenvedők nagyobb kockázatot jelentenek.
- Magas vérnyomás (magas vérnyomás). Nagyobb a kockázata azoknál, akiknek magas a vérnyomása.
- A genetikai tényezők bizonyos esetekben szerepet játszhatnak. (Egyes családokban működő hibás gén néha vesemágot okozhat, és néhány ritka genetikai rendellenességben szenvedő betegeknél nagyobb a vesekárosodás kialakulásának kockázata – például a von Hippel-Lindau-szindróma, a Birt-Hogg-Dubé-szindróma és a tubusos sclerosis .)
Melyek a vesekárosodás tünetei?
Sok vesekáros rákos betegnek először nincs tünete, különösen akkor, ha a rák kicsi. A rák kialakulásakor a következők fordulhatnak elő.
Vérben lévő vér
Sok esetben az első tünet a vizeletbe jutás (hematuria), amely általában fájdalommentes. A vér a vizeletben jöhet és megy, ahogy a daganat időről időre vérzik. (A vérben számos ok van a vizeletben a rákon kívül, például hólyag- vagy vesefertőzések, veseelégtelenség, vesekövek stb. Mindig ezt a tünetet jelentse orvosának, még akkor is, ha ez megy, tisztázni kell az okot a vérzés.)
Egyéb tünetek
Különböző egyéb vese rákos tünetek jelentkezhetnek, jellemzően, hogy a tumor nagyobb lesz. Tartalmazzák:
- Fájdalom vagy kellemetlen érzés a hasrész oldalán vagy hátán (láng fájdalom).
- Magas hőmérséklet (fevér) és izzadás.
- A terület duzzanata a vesén keresztül.
- Anaemia, amely fáradtságot okozhat. Ön is sápadt lehet.
- Egyes vesemű tumorok bizonyos hormonok rendellenes mennyiségét okozzák. Ez olyan problémákhoz vezethet, mint:
- Magas vér kalciumszint, amely különböző tüneteket okozhat, például fokozott szomjúság, rosszullét, fáradtság és székrekedés.
- Túl sok vörösvérsejt képződik (polycythaemia).
- Magas vérnyomás (magas vérnyomás).
Amint a rák egyre nagyobb lesz, általában rosszul érzi magát és fogy. Ha a rák terjed a test más részeire, akkor más tünetek is kialakulhatnak.
Hogyan diagnosztizálják és értékelik a vesekárosodást?
Az orvos gyanítja, hogy a fent felsorolt tünetekből és jelekből vesekárosodott, és gondoskodjon a diagnózis megerősítéséről. A fejlett országokban azonban a vesebetegség körülbelül felét diagnosztizálják, mielőtt bármilyen tünet kialakulna. Általában véletlenül látják őket, ha egy másik okból végzett vizsgálatot vagy más vizsgálatot végeznek.
A diagnózis megerősítésére szolgáló tesztek
A vese ultrahangvizsgálata általában vese rákot észlel. Gyakran előfordul, hogy ez az egyik első teszt, ha orvosa gyanítja, hogy vesebetegségben szenved. Az ultrahangvizsgálat biztonságos és fájdalommentes teszt, amely hanghullámokat használ a szervek és struktúrák képének létrehozásához a szervezetben. További részletekért lásd az Ultrahang szkenneléssel ellátott külön tájékoztatót. Bonyolultabb számítógépes tomográfiás (CT) vizsgálatot lehet alkalmazni, ha kétség merül fel a diagnózisról.
A terjedelem és a terjedés értékelése
Ha megállapítást nyer, hogy vesebetegsége van, akkor valószínűleg más teszteket is fel kell tüntetni. Ezek magukban foglalhatják a következők közül egyet vagy többet: a hasi és mellkasi CT-vizsgálat vagy mágneses rezonancia képalkotó (MRI) vizsgálat, mellkas röntgen, vesefunkciós vérvizsgálat és néha más vizsgálatok. Ezt az értékelést a rák elhelyezésének nevezik.
A rendezés célja, hogy megtudja:
- Mennyire nő a vese tumora, és hogy nőtt-e a széle, vagy a vese külső része.
- Legyen a rák terjedése a helyi nyirokcsomókban (csomópontok).
- Hogy a rák terjedt-e a test más területeire (metasztatizált).
A rák állapotának felderítése segít az orvosoknak abban, hogy tanácsot adjanak a legjobb kezelési lehetőségekről. Ugyanakkor a kilátások (prognózis) ésszerű indikációját is jelzi. Bővebb információért lásd a Szcenárió és Osztályozási Rák nevű külön tájékoztatót.
Milyen kezelések a vesekárosodásban (vese-sejt-rák)?
Megfontolandó kezelési lehetőségek közé tartozik a műtét, radioterápia, artériás embolizáció és immunterápia. (A kemoterápia általában nem működik a vese-sejtes rák esetében, mint más rákos megbetegedéseknél, ezért nem gyakran alkalmazzák kezelésként.) Az egyes esetekben javasolt kezelés különböző tényezőkön alapul, például:
- A rák stádiuma (milyen nagy a rák és hogy elterjedt-e)
- A rák pontos altípusa vagy minősége.
- Az általános egészséged.
Teljes körű megbeszélést kell folytatnia egy olyan szakemberrel, aki ismeri az ügyet. Ők képesek lesznek megadni az előnyeiket és hátrányait, a várható sikerességet, a lehetséges mellékhatásokat és egyéb részleteket a rákos megbetegedések különböző lehetséges kezelési lehetőségeiről.
Beszélje meg szakembereivel a kezelés célját is. Például:
- Bizonyos esetekben a kezelés célja a rák gyógyítása. Egyes vesebetegségek gyógyíthatók, különösen ha a betegség korai szakaszában kezelik őket. (Az orvosok inkább a remissziót használják, mint a gyógyult szót, a remisszió azt jelenti, hogy nincs bizonyíték a rák kezelésére, ha remisszióban vagy, akkor gyógyulhat meg, de néhány esetben a rák évek múlva vagy hónapokkal később visszatér. ezért az orvosok néha vonakodnak a megszüntetett szót használni.)
- Bizonyos esetekben a kezelés célja a rák kezelése. Ha a gyógymód nem reális, akkor a kezeléssel gyakran korlátozni lehet a rák növekedését vagy elterjedését, hogy gyorsabban haladjon. Ez megakadályozhatja a tünetek eltávolítását egy ideig.
- Bizonyos esetekben a kezelés célja a tünetek enyhítése. Például ha egy rák előrehaladott, akkor szükség lehet olyan kezelésekre, mint a fájdalomcsillapítók vagy más kezelések, amelyek segítenek megszabadulni a fájdalomtól vagy egyéb tünetektől. Néhány kezelés alkalmazható a rák méretének csökkentésére, ami enyhítheti a fájdalom, például a fájdalmat.
Az egyik leggyakoribb kezelés egy olyan művelet, amely eltávolítja az érintett vese bizonyos (vagy néha mindegyikét). Ez általában nyitott műveletként történik, de bizonyos esetekben kulcslyuk működtetésként is elvégezhető. Ha a rák korai stádiumban van, és nem terjedt el, akkor a sebészet önmagában gyógyító lehet. Ha a rák a szervezet más részeire terjedt el, az érintett vese eltávolítására irányuló műtét továbbra is tanácsos, gyakran más kezelések mellett.
Bizonyos esetekben műtétet végeznek a másodlagos vese tumor eltávolítására, amely a test egy másik részére terjed. Például néhány másodlagos daganat, amely a májban vagy tüdőben fejlődik ki, eltávolítható.
Sugárkezelés
A sugárterápia olyan kezelés, amely nagy sugárzású sugarakat használ fel, amelyek rákos (rosszindulatú) szövetekre összpontosulnak. Ez megöli a rákos sejteket, vagy megakadályozza a rákos sejtek megszaporodását. További részletekért lásd a külön sugárterápiás betegtájékoztatót. Sugárterápiát a műtéten kívül tanácsos adni, amelynek célja, hogy megöli a rákos sejteket, amelyek egy műtét után maradtak.
A műtét helyett a radioterápia az elsődleges rák kezelésére alkalmazható, ha általános egészségi állapota rossz. Azt is gyakran használják a vese rák kezelésére, amely más területekre is terjedt, mint például a másodlagos daganatok, amelyek egy csontban vagy az agyban fejlődnek.
Arteriális embolizáció
Ezt a műtét helyett használhatja (például ha nem elég jól a műtéthez). Ennek a kezelésnek az a célja, hogy blokkolja a véredényt (artériát), amely vese-daganatot szolgáltat vérrel. Ehhez egy katétert helyeznek be az ágyék véredényébe. (A katéter egy hosszú, vékony, rugalmas, üreges cső.) A röntgenképeket útmutatás céljából a katétert az érintett vese véredényébe helyezzük. Ha a helyes helyen van, az anyagot a katéterbe injektálják a véredénybe, hogy megakadályozzák a véredényt. A tumort ezután megfosztják a vérellátásától, és így meghal.
Immunterápia (néha biológiai terápia)
Ez a kezelés olyan gyógyszereket használ, amelyek stimulálják az immunrendszert a rákos sejtek támadására. Két gyógyszert gyakran használnak a vese rák – interferon és aldesleukin (néha interleukin 2) kezelésére.
Más immunterápiák, például vakcinák alkalmazása az immunrendszer serkentésére a rákos sejtek elleni küzdelemben és a rákos sejtek elleni támadással szembeni monoklonális antitestek használatával, mint lehetséges új vesekárosodásos kezelések.
A közelmúltban új célzott kezeléseket vezettek be, köztük a szunitinib, a sorafenib, a pazopanib és a temszirolimusz. Ezek a multikináz-gátlóknak nevezett gyógyszerek, amelyek gátolják a rákos sejtek növekedését. Ezenkívül az új vérerek növekedését lassítják a tumorban. Megrövidíthetik a rákot, vagy lelassíthatják a növekedést.
Egyéb kezelések
A helyi érzéstelenítés szedálódásával vagy általános érzéstelenítéssel a vese rák kezelésében opcionálisan alkalmazható rádiófrekvenciás (a bőrön keresztül beültetett elektródák) vagy krioterápia (a bőrön keresztül vagy laparoszkópba behelyezett próbák segítségével). A rádiófrekvenciát egy elektródon keresztül szállítják, hogy elpusztítsák a daganatszövetet a célterületen. A krioterápia során hűtőfolyadékot használnak a hőmérséklet alatti hűtéssel, hogy jéglabdát hozzanak létre a szonda csúcsa körül, ami elpusztítja a környező szöveteket. Az irreverzibilis elektroporáció áramot használ fel a rákos sejtek károsodására. Ezek a kezelések csak olyan speciális központokban érhetők el, ahol az orvosok képzettek erre.
Mi a kilátások (prognózis)?
A kilátások a legjobbak azoknál, akiknek a rákot diagnosztizálják, amikor még mindig a vese belsejében van, és nem terjedt el, és akik általában általános egészségi állapotban vannak. Az érintett vese sebészi eltávolítása ebben a helyzetben jó eséllyel gyógyítja meg. Sok vesebetegségben szenvedő embert azonban diagnosztizáltak, amikor a rák már elterjedt. Ebben a helyzetben a kúra kevésbé valószínű. A kezelés azonban gyakran lassítja a rák kialakulását.
A kezelésre adott válasz esetenként is változhat. Ez részben a rák pontos altípusához vagy fokozatához kapcsolható. Egyes vesebetegségek, még azok is, amelyek fejlettek és terjedtek, sokkal jobban reagálnak az immunterápiára, mint mások.
A rák kezelése az orvostudomány fejlődő területe. Az új kezeléseket tovább fejlesztik, és a fenti kilátásokkal kapcsolatos információk nagyon általánosak. A szakember, aki ismeri az Ön ügyét, pontosabb információkkal szolgálhat az adott kilátásokkal kapcsolatban, és milyen mértékben képes a rák típusát és stádiumát reagálni a kezelésre.
Hasznosnak találta ezeket az információkat? igen nem
Arzén és rák kockázat
Az arzénről ismert, hogy rákot, valamint sok más súlyos egészségügyi problémát okoz. Itt megvizsgáljuk az arzén expozíció veszélyeit és azt, hogy az emberek hogyan védhetik meg magukat az ilyen veszélyektől.
Mi az arzén?
Az arzén természetes elem, amely megtalálható a sziklák és a talaj, a víz, a levegő, valamint a növények és állatok. Egyes mezőgazdasági és ipari forrásokból is fel lehet szabadítani a környezetbe.
Noha néha tiszta formájukban acélszürke fémként találják, az arzén általában a kémiai vegyületek részét képezi. Ezeket a vegyületeket 2 csoportra osztjuk:
- Szervetlen vegyületek (az arzén a szénen kívül más elemekkel kombinálva): Ezek a vegyületek az iparban, az építőanyagokban (például néhány “nyomáskezelt” fa) és arzén-szennyezett vízben találhatók. Ez az arzén formája, amely általában mérgezőbb és rákkeltő.
- Szerves vegyületek (a szén és egyéb elemekkel kombinált arzén): Ezek a vegyületek sokkal kevésbé mérgezőek, mint a szervetlen arzénvegyületek és nem gondolják, hogy rákhoz kötődnek. Ezeket a vegyületeket néhány élelmiszerben, például halakban és kagylóban találják.
Hogyan használják az arzént?
Az arzénvegyületeket számos módon használják, többek között:
- Tartósítószerként nyomáskezelt faanyagban
- A peszticidekben
- Állatkori tartósítószerként
- Adalékként ólom (mint például ólom-savas elemek) és réz
- Néhány üveggyártásban
- Mint arsin-gáz, hogy növelje az elektromos csatlakozást a félvezetőkben
Néhány ilyen felhasználás megszűnt az Egyesült Államokban, amint azt később részletezi.
Bár az arzén nagyobb adagokban mérgező lehet, bizonyos gyógyszereknél is alkalmazták. Az 1800-as években és az 1900-as évek elején az arzént gyakran használják olyan betegségek kezelésére, mint a szifilisz és a pikkelysömör. Az arzén egy formáját még mindig használják nem ismert vérrák kezelésére akut promyelocytás leukémia.
Milyenek az emberek az arzén hatásának?
Az arzén természetesen előfordul a környezetben, valamint bizonyos man-made termékekben. Általában kis mennyiségben veszi be a levegőt, amit belélegezzünk, a vizet, amit italtunk, és az ételt, amelyet eszünk. A legtöbb arzénvegyületnek nincs szaga vagy íze, ezért általában nem tudhatod, hogy az arzén a levegőben, az élelmiszerben vagy a vízben van-e.
Az embereket más módokon is ki lehet téve az arzén magasabb szintjének. Nagyon magas dózist használtak gyilkossági vagy öngyilkossági kísérletekben. Egyes munkák hosszú időn keresztül magas szinteket tesznek ki a dolgozóknak, amikor belélegzik vagy lenyelik az arzénvegyületeket tartalmazó porokat, de az Egyesült Államokban ilyen ritkaságok vannak.
Azok a személyek, akik a jelenlegi vagy korábbi ipari vagy mezőgazdasági arzénforrás közelében élnek, a magasabb szinteknek kitéve füstök belélegzésével vagy a szennyezett ételek fogyasztásával lehetnek kitéve. Az emberek magasabb arzénszintet is magukban foglalhatnak, ha olyan területeken élnek, ahol az arzén szintje természetesen magas az ivóvízben, vagy ha rengeteg rizst vagy tenger gyümölcseit eszik (bár a tenger gyümölcseiben található szerves forma valószínűleg sokkal kevésbé káros) .
A legtöbb ember számára az élelmiszer az arzén legnagyobb forrása, bár ennek nagy része valószínűleg kevésbé veszélyes, szerves formában van. Az élelmiszerekben található legmagasabb arzénszint (minden formában) megtalálható a tenger gyümölcsei, a rizs, a rizs gabonafélék (és más rizstermékek), a gombák és a baromfik, bár sok más élelmiszer tartalmazhat alacsony arzénszintet.
A rizs különös aggodalomra ad okot, mert a világ sok részén a diéta jelentős része. A csecsemők és a kisgyermekek által elfogyasztott gabona sok elemének egyik fő összetevője. (Valójában minden rizstermék legalább valamilyen arzént tartalmaz, bár a szintek nagymértékben változhatnak.)
Az ivóvízben
Az ivóvíz fontos és potenciálisan irányítható arzén expozíció forrás. Valójában az ivóvíz az arzén expozíció egyik fő forrása a világ egyes részein. Tajvanon, Japánban, Bangladesben és Dél-Amerika nyugati részén az arzén magas szintje az ivóvízben természetesen előfordul.
Az Egyesült Államok néhány területén, különösen a Nyugaton, a víz természetesen arzént is tartalmaz. A legtöbb amerikai terület, ahol az ivóvíz arzénje magasabb, vidéki közösségek. Az Albuquerque, New Mexico, az egyetlen városi terület az Egyesült Államokban, ahol az ivóvízben jelentős természetes arzénszint van.
Az arzénszintek magasabbak a talajforrásokból, például a kútokból származó ivóvízben, szemben a felszíni forrásokból származó vízzel, például tavakkal vagy tározókkal.
Az állami ivóvízben az arzén szintjét az Egyesült Államok szabályozza a Környezetvédelmi Ügynökség (EPA). 2006 januárjától az amerikai ivóvízben megengedett maximális arzén 10 μg / l (mikrogramm / liter) vagy 10 ppm (milliárdos rész).
1985 óta az Egyesült Államokban nem állítottak elő arzént, bár más országból importáltak. A múltban az olvasztókban és az arzéntartalmú termékek gyártásával, csomagolásával vagy forgalmazásával foglalkozó dolgozók magas arzén füstgáz és por belélegeztek.
Az arzén sokféle peszticid és gyomirtó szer közös összetevője a múltban. Azok a személyek, akik ezeket a termékeket gyártották, szállították, alkalmazták vagy dolgoztak, magasabb arzénszintnek voltak kitéve. Az Egyesült Államokban 1993 óta nem használtak szervetlen arzénvegyületeket peszticidekben, és 2013-tól a növényvédőszereket (egy kivétellel a gyapotgyárakban) eltávolították a szerves vegyületekből.
Napjainkban a munkahelyi arzén expozíció még mindig előfordulhat egyes foglalkozásokban, amelyek arzént használnak, például a réz vagy az ólom olvasztását és a fa kezelését. A hatályos előírások segíthetnek a munkahelyi expozíció korlátozásában.
A közösségben
A korábbi vagy jelenlegi mezőgazdasági vagy ipari források közelében lévő közösségek arzén hatásának vannak kitéve. Az ipari épületek, mint például a faanyagvédő és az üveggyárak szennyezhetik a közeli levegőt, talajt és vizet. Az olvasztók közelében lévő közösségek vagy a mezőgazdasági területek vagy gyümölcsösök közelében, ahol az arzénirtószereket használták, szennyezett talaj is lehet. A fosszilis tüzelőanyagok (pl. A szén) és a dohánytermékek égése kis mennyiségű arzént bocsát ki a levegőbe.
Nyomással kezelt fa esetén
A kromátos réz-arzenát (CCA) egy kémiai tartósítószer, amely védi a fát a rothadástól és a rovaroktól. A faanyagok nyomásának kezelésére használták, amelyet néhány otthon alapítvány, fedélzet, kerítés, játszótér (játékkészlet) és más építmények több évtizede használtak. Az 1970-es évektől kezdve a lakóépületekben használt fa legnagyobb része CCA-kezelt fa volt.
A lakossági (otthoni) felhasználásoknál a CCA nyomással kezelt faanyagban történő felhasználását 2003 végén leállították (bár még ipari célokra). Ez azért történt, mert aggályok támadnak, hogy az arzén egy része felszívódhat az erdőből, és beléphet a talajba, vagy felszívódhat a bőrön keresztül, amikor a fa megérinti. A gyermekek által gyakran érintett fa, mint például a játszótéri berendezésekben található, különös aggodalomra ad okot.
Az embereket arzén is ki lehet téve, ha a fűrészpor belélegzik a vágott arzén-tartósított fából vagy a füstöt a füst égetésével.
A lakkozott felhasználású nyomással kezelt faanyagot más, arzént nem tartalmazó vegyületekkel készítik. Azonban minden, a 2004 előtt nyomás alatt kezelt faanyagból készült szerkezet még mindig tartalmazhat CCA-t. (További információ: “Hogyan korlátozható az arzén expozíciója?”)
Az arzén rákot okoz?
A magas arzénszintre gyakorolt hatás több fajta rákhoz kapcsolódik.
A kutatók két fő típusú vizsgálatot alkalmaznak annak megvizsgálására, hogy egy anyag vagy expozíció rákot okoz-e. (Az anyagot, amely rákot okoz vagy segít a rák kialakulásában, a rákkeltő anyag.)
A laboratóriumi vizsgálatok során az állatok egy (gyakran nagyon nagy adagban) anyaggal vannak kitéve annak megállapítására, hogy ez okoz-e tumorokat vagy más egészségügyi problémákat. A kutatók a laboratóriumi edényben normál sejteket is felfedezhetnek az anyaggal, hogy kiderüljön, okoz-e a rákos sejtekben megfigyelhető változásokat. Nem mindig világos, hogy az ilyen típusú vizsgálatok eredményei az emberre vonatkoznak-e, de a laborvizsgálatok a legjobb módja annak, hogy kiderítsék, vajon az anyag emberi rákot okozhat-e, mielőtt széles körben elterjedt az expozíció.
Egy másik típusú tanulmány a rákos megbetegedésekre néz a különböző csoportokban. Egy ilyen vizsgálat összehasonlíthatja a rákos rátát egy olyan csoporttal, amely egy adott anyagnak kitett egy olyan csoportba, amelynek nincs kitéve, vagy összehasonlíthatja azt, hogy a várt ráksebesség az általános populációban legyen. De néha nehéz megmondani, hogy mit jelentenek ezek a vizsgálatok eredményei, mert sok más olyan tényező, amely befolyásolhatja az eredményeket, nehéz figyelembe venni.
A legtöbb esetben sem a vizsgálat típusa sem nyújt önmagában elegendő bizonyítékot, így a kutatók általában laboratóriumi és emberi vizsgálatokat vizsgálnak, amikor rájönnek, hogy valami rákot okoz-e.
Tanulmányok emberekről
Számos tanulmány rámutatott arra, hogy az arzén képes rákot okozni. Az embereket különböző módon (belélegzéssel, ingerléssel vagy bőrkontaktuson keresztül) érinthetik, különböző környezetben (munkahelyen, ivóvízben, orvosi kezelésekben stb.), Ezért fontos volt különböző módszerek tanulmányozása. expozíciót.
Munkahelyi expozíciók
Számos tanulmány rámutatott a rákos megbetegedésekre azok körében, akik arzént tartalmazó peszticidekkel dolgoztak, és akik bányákban és rézötvözetekben dolgoztak. Ezek a munkavállalók belélegzett kitettségei gyakran nagyon magasak voltak. Ezek a tanulmányok több ezer munkavállalót követtek 40-50 évig. A tüdőrák kockázatának növekedése következetesen magasabb és hosszabb ideig tartó expozícióval jár.
Egyes tanulmányok azt is megfogalmazták, hogy az arzén expozíciós munkavállalók nagyobb kockázatot jelenthetnek más rákos megbetegedések esetén, beleértve a bőr, a gyomor és a vesék rákos megbetegedéseit, valamint a leukémiákat és a limfómákat. Az eredmények azonban nem voltak olyan meggyőzőek.
Az ivóvíz expozíciója
Délkelet-Ázsiában és Dél-Amerikában az emberek ivásvízben magas arzéntartalmú személyek tanulmányai nagyobb kockázatot jelentettek a húgyhólyag, a vese, a tüdő, a bőr és a kevésbé következetesen a vastagbél, a prosztata és a máj rákos megbetegedése miatt.
A tanulmányok többségében a vízben lévő arzén szintje sokszor magasabb volt, mint az Egyesült Államokban tipikusan észleltek, még olyan területeken is, ahol az arzénszintek normálisabbak.
Nem voltak olyan sok tanulmány, amely az Egyesült Államokban ivóvízben és rákban arzént néz. Ez nagyrészt azért, mert a legtöbb vízi közegben élő amerikaiak számára az ivóvíz nem jelent jelentős arzénforrást. Az elvégzett vizsgálatok általában nem találtak erős kapcsolatot a rák és az arzén expozíció alacsonyabb szintjei között, amelyek jellemzően az Egyesült Államokban fordultak elő.
Expozíció a gyógyszerektől
Régebbi vizsgálatokban egyes rákok összefüggésben állnak az arzén expozíciójával a gyógyszerek között. A legerősebb kapcsolatot a bőrrák okozta.
Tanulmányok a laborban
Az arzén meglehetősen szokatlan, mivel a rákot okozó bizonyítékok valóban erősebbek az emberi tanulmányokban, mint a laboratóriumi vizsgálatokban. Néhány tanulmány a magas szervetlen arzénszintnek kitett állatok bizonyos fajtáiban magasabb gyomor-, húgyhólyag- és tüdőrákokat, leukémiákat és lymphomákat ért el. De más tanulmányok nem találtak túlzott daganatot laboratóriumi állatokban, amelyek arzénnek voltak kitéve.
Milyen szakértői ügynökségek mondják
Számos hazai és nemzetközi ügynökség vizsgálja a környezetben lévő anyagokat annak megállapítására, hogy rákot okoz-e. Az American Cancer Society úgy látja, hogy ezek a szervezetek értékelik a laboratóriumi, állati és humán kutatásokból származó bizonyítékokon alapuló kockázatokat.
A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján számos szakértői ügynökség értékelte az arzén rákot okozó potenciálját.
A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) része az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO). Fő célja a rák okozta okok azonosítása.
- Az IARC az arzént és a szervetlen arzénvegyületeket “rákkeltő hatású embernek” minősíti, humán vizsgálatokból származó bizonyítékok alapján, hogy tüdőrákot, húgyhólyagot és bőrt okozhat. Az IARC megjegyzi továbbá az ivóvízzel és a vese-, máj- és prosztata arzén expozíciója közötti esetleges kapcsolatokat, bár ezek bizonyítékai nem olyan erősek.
- Az IARC a szerves arzénvegyületeket, a dimetil-arzinsavat (más néven cacodilsav) és a monometil-arz-ronsavat “emberre nézve rákkeltő hatásúnak” minősíti.
- Az IARC más szerves arzénvegyületeket “nem osztályozható az emberek karcinogenitására”.
Az Egyesült Államok Nemzeti Toxikológiai Program (NTP) több különböző kormányzati szerv részeként alakult, köztük a Nemzeti Egészségügyi Intézmények (NIH), a Betegségek Ellenőrzési és Megelőzési Központja (CDC) és az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA). A legutóbbi Jelentés a karcinogénekről, az NTP az arzént és a szervetlen arzénvegyületeket “emberi rákkeltő anyagokként ismertnek” minősíti,
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) fenntartja az Integrált Kockázatinformációs Rendszert (IRIS), amely elektronikus adatbázist tartalmaz, amely információkat tartalmaz az emberi egészségre gyakorolt hatásokról a különböző anyagok környezetben való expozíciójáról. Az EPA a szervetlen arzént “humán rákkeltő anyagnak” minősíti, amely a tüdő-, húgyhólyag-, vese-, bőr- és májrákokkal kapcsolatos kapcsolatokban végzett humán vizsgálatokban bizonyítékokon alapul.
(Az ügynökségek által használt osztályozási rendszerekkel kapcsolatos további információkért lásd: Ismert és valószínű emberi rákkeltők.)
Az arzén bármilyen más egészségügyi problémát okoz?
Mind a rövid, mind a hosszú távú arzén expozíció egészségügyi problémákat okozhat.
Rövid távú expozíció
A magas arzénszintű légzés torokfájást és irritált tüdőt okozhat.
A magas arzénszint lenyelése olyan dolgokat okozhat, mint például:
- Hasfájás
- Hányinger és hányás
- Hasmenés
- Izomgyengeség és görcsösség
- “Csapok és tűk” érzés a kezekben és lábakban
- Bőrelváltozások vagy kiütések
- Bruising (véredény károsodása)
Az elégséges arzénmennyiségnek való kitettség végzetes lehet.
A bőrrel való érintkezés pirossat és duzzanatot okozhat, bár nem ismert, hogy más egészségügyi problémákat okozhat-e.
Hosszú távú expozíció
Az arzén alacsonyabb ideig tartó, hosszabb időtartamú expozíciója számos fent említett egészségügyi problémát okozhat. Ez a következőket is eredményezheti:
- Szabálytalan szívverés
- Máj- és vesekárosodás
- A vörös- és fehérvérsejtek hiánya, amely fáradtsághoz és a fertőzések fokozott kockázatához vezethet
A bőr változásai a krónikus arzén expozíció gyakori jelét jelentik. A változások közé tartozhatnak a bőr sötétedései és a megvastagodott bőrfelületek megjelenése, általában a tenyéren és a talpakon.
Az arzénszintek szabályozottak?
Számos amerikai kormányzati ügynökség szabályozza az arzénszinteket és a kitettségeket, amelyek közül néhányat itt ismertetnek.
Az EPA az ivóvízben (minden formában) az arzén koncentrációját 10 ppb-ra (milliárdos részekre) korlátozza. A Food and Drug Administration (FDA) 10 ppb határértéket tűzött ki a palackozott vízben, és javasolta egy 10 ppb határértéket az almalében. A legtöbb élelmiszerben nincsenek szövetségi határértékek az arzénért.
Az EPA továbbá meghatározta az arzén mennyiségét, amelyet az ipari források felszabadíthatnak a környezetbe, és korlátozta az arzén felhasználását a peszticidekben.
A munkahelyi biztonság A legtöbb munkahelyen az egészségügyi és biztonsági előírásokért felelős szövetségi ügynökség (OSHA) korlátozza a szervetlen arzén expozícióját 10 mikrogramm / köbméter levegőre, átlagosan 8 órás időszak alatt. Ha potenciálisan magasabb expozíciós szinteken dolgozik, az OSHA előírja a munkaadók számára, hogy személyi védőeszközöket, például légzőkészüléket biztosítsanak.
Hogyan korlátozhatom az arzén expozícióját?
Az arzén természetesen előforduló elem, ezért nem lehet teljes mértékben kiküszöbölni az expozíciót. De van néhány dolog, amit tehetsz, ami csökkentheti az expozíciót.
Az ivóvízben
Az állami ivóvízrendszereknek az Egyesült Államokban meg kell vizsgálniuk az arzént, és meg kell tartaniuk egy bizonyos szint alatt (10 rész / milliárd). Ha az ivóvíz közforrásból származik, akkor megtudhatja az ivóvízben lévő bizonyos anyagok szintjét, beleértve az arzént is, ha kapcsolatba lép a helyi vízrendszerrel. Mindegyik rendszer köteles évente jelentést adni az ügyfeleinek a vízminőségről A fogyasztói bizalom jelentése. Ez a jelentés felsorolja bizonyos vegyi anyagok és egyéb anyagok szintjét a vízben. Az ivóvízbiztonsággal kapcsolatos információkért forduljon az EPA Biztonsági Ivóvíz Forródrótához is 1-800-426-4791.
Ha egy magánforrásból, például egy kútból kapod a vizet, érdemes lenne egy vízzel megvizsgált laboratóriumban arzenikus szinteket tesztelni. Azok a személyek, akik a vízben magas arzéntartalmú területeken élnek, fontolóra vehetik az alternatív ivóvízforrások, például a palackozott víz használatát. (Az US Food and Drug Administration [FDA] meghatározza a palackozott vízben lévő arzén megengedett szintjeit.) A közös háztartási vízszűrők nem hatékonyan távolítják el az arzént.
Egyes ételek természetesen több arzént tartalmaznak, mint mások. Mint már említettük, a rizs és a rizs termékek különös aggodalomra adnak okot, mivel a világ számos részén fontos élelmiszerforrás, és sok csecsemő és gyermek étrendje szerepel. Ezeknek a termékeknek az arzénszintje és lehetséges egészségügyi hatásai az aktív tanulmányi területek. Jelenleg sem az FDA, sem az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) nem ajánlott konkrét határokat arra vonatkozóan, hogy mennyi rizst vagy rizsterméket kell fogyasztani, de azt ajánlják, hogy a családok egy széles körű ételt fogyasztanak egy kiegyensúlyozott étrendhez, amely magában foglalja a rizsektől eltérő gabonafélék, például a búza, az árpa és a zab. Ez segíthet korlátozni az esetleges egészségügyi hatásokat, ha túl sok ételt fogyasztanak.
Néhány gyümölcslevek (különösen az almalé) arzénszintjét is felvetették. Az FDA tesztelte az arzénszintet számos almalevermű termékben, és kijelentette, hogy biztos abban, hogy az almalevek összességében biztonságban vannak a gyermekek és a felnőttek számára. Az AAP nem tartalmaz konkrét ajánlásokat a gyümölcslevek arzénjával kapcsolatban, de kijelentette, hogy a gyermekeknek nem kell inni a gyümölcslevet ahhoz, hogy kiegyensúlyozott, egészséges táplálékkal rendelkezzenek. Az AAP azt javasolja, hogy korlátozzák az összes édes ital, beleértve a gyümölcslevet, a rossz táplálkozás, az elhízás és a gyermekkori üregek kockázatának következtében.
Ha van esély arra, hogy munkahelyi arzént érhetsz, az expozíció csökkentésére vagy megelőzésére fontos módszerek a következők:
- Műszaki változtatások elvégzése, például a biztonságosabb anyagok veszélyes anyagok helyettesítésével, amely olyan folyamatot foglal magában, amely veszélyeztetheti a dolgozókat, vagy szétválasztja a munkaterületet.
- Személyi védőfelszerelések, például kesztyűk és légzőkészülékek használata, munkahelyi védelmi program részeként.
- Jó munkamódszerek, például munkaruhák cseréje, munkaruhák rendszeres tisztítása és az étkezés elhagyása a munkaterületről.
Ha az arzén expozíciója a munkahelyén aggódik, beszélje meg a helyzetet a munkavállaló egészségügyi és biztonsági képviselőjével vagy a munkáltatójával. Szükség esetén az OSHA, a legtöbb munkahelyi egészségügyi és biztonsági előírásokért felelős szövetségi ügynökség több információt vagy vizsgálatot végezhet.
Nyomással kezelt fa esetén
Néhány nyomáskezelt faanyag termék tartalmaz egy szervetlen CCA néven ismert arzénvegyületet, amely védi a fát a rothadás és a rovarok ellen. A CCA-kezelt fűrészáru értékesítését a legtöbb lakossági (otthoni) használatra 2003 végén leállította. Mindazonáltal számos olyan struktúra, mint a házalapítvány, a fedélzet, a kerítés vagy a játszótér játéka, amelyek CCA-kezelt faanyagot tartalmaznak, még használatban vannak.
Nem világos, hogy az arzenből a bőrrel való érintkezés a nyomással kezelt faanyagtól egészségügyi problémákat okozhat, a bőrirritáció kivételével. Azonban a gyermekek körében nagyobb figyelmet fordítottak a gyermekekre, különösen a játékkészletekben. A gyerekek lenyelhetnek kis mennyiségű arzént, ha kezüket a szájukba engedik, miután megérintették a fát vagy a talajt.
A gyermek arzén expozíciója a CCA által kezelt játszótereken számos tényező alapján változhat, beleértve a CCA által kezelt fa felszabadulásából származó arzén mennyiségét, a kézzel felvetett arzén mennyiségét, a gyermekek által a fákon játszott napok számát , és az arzén mennyiségét a szájon át kéz-szájon át aktiválták.
Ha nem biztos abban, hogy egy fa játékkészlet arzént tartalmaz, kapcsolatba léphet a játékkészlet gyártójával. De ha ez az információ nem áll rendelkezésre, akkor a legbiztosabb feltételezni, hogy ez megtörtént.
Az expozíció csökkentése érdekében az USA Fogyasztói Termékbiztonsági Bizottsága (CPSC) azt ajánlja, hogy a szülők és a gondozók gondoskodjanak arról, hogy a gyermek kezét és más testi testrészeit szappannal és vízzel alaposan megmossák, miután minden nyomással kezelt fa játszótéri berendezésen játszottak. Azt is felvetették, hogy a gyermekek nem fogyasztanak fadoboz felszerelést.
Azok a személyek, akik az otthoni arzén expozíció miatt a fa fedélzetekről vagy játékkészletekről szólnak, esetleg fontolóra vehetnek egy tömítőanyagot a meglévő CCA-kezelt faanyagfelületeken évente. Ez csökkentheti a fából kibocsátott arzén mennyiségét.
A CPSC azt javasolja továbbá, hogy a CCA-val kezelt fa nem használható olyan helyeken, ahol az élelmiszerekkel vagy állati takarmánnyal való rutinszerű érintkezés fordulhat elő, például olyan területeken, ahol zöldségféléket, gyümölcsöt vagy gyógynövényeket használnak. Ha van egy kertészeti gyökér, amelyet CCA-val kezelt fa készít, helyezzen be egy műanyag bélést, mielőtt a talajjal feltöltené a CCA-nak való kitettséget.
Arzén is felszabadulhat a levegőbe a CCA-kezelt fűrészáru vágásakor vagy égetésekor. Ha nyomás alatt kezelt faanyagot vág, fontos, hogy megfelelő biztonsági felszereléseket, köztük maszkot használjon, hogy korlátozza az expozíciót, és azonnal tisztítsa meg a fűrészport. Ne égesse nyomás alatt kezelt fűrészárut.
Az EPA jelenleg nem javasolja a CCA-kezelt faanyag eltávolítását, de ha úgy dönt, hogy eltávolítja a CCA-val kezelt fát egy játékkészletben, fedélzeten vagy más struktúrában, vegye fel a kapcsolatot az EPA-val vagy az állami vagy helyi szilárd hulladékkezelő irodáival a hogyan kell biztonságosan eldobni.
Forduljon szakértőhöz
Ha aggodalmaskodik az arzén expozíciók a munkahelyen, az ivóvízből, a kezelt fa vagy más forrásokból, forduljon az EPA-hoz vagy az Ön államához vagy a helyi egészségügyi részleghez további információkért. A környezetvédelmi és foglalkozás-egészségügyi szakemberekhez is fordulhat. Felbecsülhetik az expozíciós szinteket, értékelhetik a kitettséggel összefüggő aktuális egészségügyi problémákat, és tájékoztatást adhatnak a jövőbeni kockázatokról és azok korlátozásáról. A Szakmai és Környezetklinikák Szövetségével (www.aoec.org) szakképzett szakemberek és létesítmények találhatók.
Mit kell tennem, ha úgy gondolom, hogy kitéve arzénnek?
A laboratóriumi vizsgálatok a vérben, vizeletben, hajban és körmében mérik az arzénszinteket. De ezek a tesztek nem rutinszerűen készülnek – szükségessé teszik, hogy a mintákat egy speciális laboratóriumba küldhessék.
A vizeletvizsgálat a legmegbízhatóbb módszer az arzén expozíció azonosítására az elmúlt néhány napban. De nem tudja felismerni a hosszú távú expozíciót, mert a legtöbb arzén néhány napon belül elhagyja a testet a vizelettel. Ez a teszt néha félrevezető is lehet, hiszen a hal és a kagyló arzénjének szerves formái nagy értéket adhatnak akkor is, ha nem lettek kitéve az arzén toxikusabb, szervetlen formáinak. Emiatt a laboratóriumok néha bonyolultabb tesztet alkalmaznak a “halarzén” elválasztására más formákból.
A haj és a körmök vizsgálata során az elmúlt 6-12 hónapban magas szintű arzén expozíciót lehet kimutatni, de ezek a tesztek nem olyan jóak az alacsonyabb expozíciós szintek kimutatására.
Ezek a vizsgálatok csak az arzénszinteket mérhetik. Hacsak az észlelt szintek nem feltétlenül magasak, egyik teszt sem tudja biztosan megállapítani, hogy valószínűleg egészségügyi problémái vannak-e a jövőben.
Ha egy személy nagyon rövid idő alatt nagyon nagy arzénmennyiségnek van kitéve, a szervezet arzénszintjének csökkentése ajánlott, különösen akkor, ha a szintek potenciálisan életveszélyesek lehetnek. Azonban az alacsonyabb arzénszintre való krónikus expozíció esetén a legfontosabb lehet az arzén forrásának eltávolítása, hogy megakadályozzák a további expozíciót, és lehetővé tegyék a test számára, hogy megszabaduljon a maradéktól. Az arzén okozta egészségügyi problémák idővel javulhatnak, de mások nem.
Mivel az arzén expozíció növelheti a bőr, a húgyhólyag, a tüdő és esetleg más rákos megbetegedések kockázatát, az expozíciós személyeknek ismerniük kell ezeket a rákos megbetegedések egyéb kockázati tényezőit, és azokról a dolgokról, amelyekkel elősegíthetik a kockázatok csökkentését.
A dohányzás különösen akkor fontos, ha arzén van. Mind az arzén expozíció, mind a dohányzás növelheti a tüdő-, vese- és hólyagrák kockázatát. Tájékoztassa kezelőorvosát, ha olyan tüneteket okoz, melyeket ezek a rákok okozhatnak, beleértve az új köhögést (különösen ha véres), a rekedtség, a vizelet vérének vagy a vizeletben bekövetkező változások (gyakoribb fájdalom amikor megy, stb.). Ezeket a tüneteket valószínűleg a rákon kívül más tényezők okozzák, de fontos, hogy kivizsgálják őket.
Az arzén expozíció és a túl sok nap is növeli a bőrrák kockázatát. Gyakorolja a napfény biztonságát, és tájékoztassa orvosát minden olyan tünetről, mint például új bőrrángások vagy sebek vagy régi bőrproblémák.
Ha arzenik vannak kitéve, kérdezze meg kezelőorvosát a bőrvizsgálatok megfelelő ütemezéséről. Arzén expozíciója és egyéb tényezők alapján az orvos fontolóra veheti más korai felismerési tesztek, például a vizelet citológia (mikroszkóp alatt rutinsejtek vizeletének ellenőrzése) használatát, bár nem világos, hogy milyen hasznos az ilyen vizsgálat.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: